Haagse nep-ID voor migrant CAJ1M M/M 12 NIEUWS IDENTITEITSFRAUDE Paspoorten vervalsen wordt moeilijker. De lookalikefraude is daarom nu in opkomst, weten ze bij de ID-desk. OaMnriM» CAJIMEB Sumam® SAUEV name NURIEV 1 ^^m«>/N«li>nal"v CUPT! fv Name SALI II npe3WM© HyPMEB De oudste verdachte, 50 jaar oud, wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Zwolle. De tweede, 45 jaar oud, komt vrij, maar blijft wel verdachte. Dinsdag vonden in twee woningen in Den Haag huiszoekingen plaats. Daar bij werden onder meer een prin ter, computers, blanco kaarten en bijna een halve ton aan contant geld in beslag genomen. De mare chaussee doorzocht ook een thee huis in Den Haag, een vermoede lijke ontmoetingsplaats. De zaak kwam aan het rollen nadat documentenexperts van de marechaussee tussen 2010 en 2013 Nederlandse documenten aantrof fen die veelal op dezelfde manier vervalst waren. Sporen op de kaar ten leidden tot de 50-jarige ver dachte. Die zou de kaarten ver valst hebben door blanco kaarten aan beide zijden te beplakken met stickers, een vervalsing die vol gens de marechaussee redelijk makkelijk te ontdekken is. Verspreid over Europa zijn sinds 2010 tientallen identiteitspa pieren aangetroffen die herleid kunnen worden naar de verdach ten. Een grote vangst vond plaats bij een vrouw die onderweg was naar Griekenland. Zij had een groot aantal ID-kaarten op zak, be stemd voor vluchtelingen. Ook in Spanje, Groot-Brittannië en Bel gië zijn vervalste kaarten in beslag genomen. Bij een vrouw op weg naar Griekenland werd een groot aantal ID-kaarten gevonden, bestemd voor vluchtelingen Identiteitsfraude is een gevoelig thema, tegen de achtergrond van de gewapende strijd in Syrië en Irak en de aanslagen in Parijs en Brussel. De angst bestaat dat strij ders van IS met valse papieren Eu ropa proberen te bereiken. De valse documenten zijn niet enkel gebruikt voor mensensmok kel. In België verduisterde een cri mineel met een kaart 1,3 miljoen euro. Ook kunnen kaarten ge bruikt zijn om een huis te huren voor hennepteelt, en voor het ver bloemen van illegale arbeid. Volgens de recherche van de Koninklijke Marechaussee is het uniek dat dit soort identiteitsfrau de tot aan de bron wordt blootge legd. „We treffen vaker valse Ne derlandse documenten aan, maar het is niet eerder voorgekomen dat we de vervalser vonden." Op het oog is er aan de papieren van Sali uit Bulgarije - die naam staat althans op zijn ID-kaart - niets wat af wijkt van de norm. Zijn kaart is een exemplaar dat door de Bulgaarse overheid is uitgegeven, al le lijntjes staan precies waar ze moe ten staan. De kaart is niet van echt te onderscheiden. Maar Sali rekende bui ten Sebastiaan, documentenexpert bij de ID-desk van de Koninklijke Mare chaussee in Rotterdam. Die weet na melijk dat de lijntjes op die kaart, als je er extreem diep op inzoomt, be staan uit kleine lettertjes. Bij het inzoomen zag hij dat de let tertjes op sommige plekken vervaagd of verdwenen waren. Zijn diagnose: de oorspronkelijke persoonsgegevens zijn met een chemisch middel uitgevlakt en vervangen door andere. Daarbij raakten ook de kleine lettertjes bescha digd. Met het blote oog niet zichtbaar, met de geoefende ogen en de hulpmid delen van Sebastiaan wel. Hij durft de stelling wel aan dat als er een vervalsing is, hij die ontdekt. Sebastiaan schept er genoegen in net zolang naar een oneffenheid te speu ren tot het raak is. Belangrijk is wel dat hij weet hoe een document eruit hoort te zien, en of het type dat voor zijn neus ligt überhaupt bestaat. Ach ter hem staat een kast vol met map pen, voor elk land van de wereld één. Daarin zitten specimen, voorbeelddo cumenten dus, die door de landen in kwestie ter beschikking zijn gesteld. Het werk van de ID-desk van de ma rechaussee is onmisbaar, zeker nu veel vluchtelingen alles doen om Europa en Nederland te bereiken. Het inkt zwarte scenario van op de vluchtelin genstroom meeliftende IS-strijders maakt een waterdichte identiteitscon trole des te urgenter. Alle verdachte paspoorten en reisdo cumenten moeten langs de ID-desken, waarvan er verspreid over Nederland vier zijn: in Zwolle, Rotterdam, Eind hoven en op Schiphol. De specialisten ter plaatse beoordelen of ermee gefrau deerd is of niet. Zoals gezegd zit het met de experti se daar wel snor. Volgens Nico, teamlei der op Schiphol, staan de Nederlandse specialisten ook in het buitenland hoog aangeschreven en komen er regel matig verzoeken binnen om hen ter beschikking te stellen. Om het sys teem écht waterdicht te maken, is er echter nóg een hobbel te nemen: ver dachte documenten moeten ook daad werkelijk op de ID-desk belanden. „Het is ontzettend belangrijk dat de mensen die de controles ter plaatse uit voeren alert zijn op verdachte signa len", zegt Arjan, teamleider van de ID-desk in Rotterdam. „Daar proberen we ze op te trainen." Of en hoe vaak het mis gaat, daar kan hij alleen maar naar gissen. „We zien alleen wat hier 'Mensen proberen binnen te komen met het paspoort van iemand op wie ze veel lijken. Dat paspoort is dan legaal, het is alleen niet van hen' terechtkomt, niet wat hier niet te rechtkomt." Uit cijfers van het Expertisecen trum Identiteitsfraude en Documen ten blijkt dat er in 2015 zo'n 27.500 do cumenten zijn onderzocht op de ID-desken. Rond de 8 procent bleek 'fout', was vervalst, totaal vals of een fantasiedocument. Belangrijk om op te merken: deze documenten komen niet alleen via de marechaussee bin nen. Ook gemeenten, politie, de IND en andere instanties kunnen ze aanle veren, en doen dat ook vaak. De waaier aan criminele fouten waarvoor de valse documenten mis bruikt worden, is veel breder dan ille gale migratie alleen. Uitkeringsfraude, woninghuur voor hennepteelt, het verkrijgen van een valse identiteit voor gezochte criminelen: allemaal za ken waarvoor een niet-echt paspoort of een valse ID-kaart wordt gebruikt. „Gemeenten en banken kunnen er echt heel veel last van hebben als een valse aanvraag wordt gehonoreerd. Dat kan ze veel geld kosten." Positiefis de technische ontwikke ling van de documenten: zeker de Eu ropese documenten zijn inmiddels zo geavanceerd dat ze amper nog geloof waardig na te maken zijn. Via een een voudige scan kunnen neppers er uit gefilterd worden. Dat leidt ertoe dat fraudeurs zich meer en meer wenden tot een van de oervormen van bedrog. „De lookalikefraude is sterk in op komst", vertelt Arjan. „Mensen probe ren binnen te komen met het pas poort van iemand op wie ze veel lij ken. Dat paspoort is dan helemaal le gaal, het is alleen niet van hen. Ge zichtsvergelijking wordt daardoor steeds belangrijker. Het personeel aan de grens wordt daar extra op ge traind." door Sander van Mersbergen en Cyril Rosman DEN HAAG. Twee mannen uit Den Haag zijn aangehouden op verden king van het vervalsen van Neder landse paspoorten en identiteits kaarten. Het vermoeden bestaat dat mensensmokkelaars die verval ste documenten gebruikten om vluchtelingen illegaal Europa bin nen te krijgen. Op vier ID-desken in Nederland worden documenten gecontro leerd. foto Marco de Swart Speuren naar dat ene foutje in vals paspoort door Sander van Mersbergen Arjan teamleider ID-desk Rotterdam >asure Compare Database View Applications

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12