'Ik heb een bosje tulpen gekocht' 'Drop ze boven een woestijn' Terrorist draagt juist géén baard en djellaba NIEUWS 9 Aanslagplegers zien er vaak griezelig normaal uit. Hoe herken je verdachte signalen, en wat kun je ertegen doen? MACHTELOOSHEID WOEDE (43), arrestanten verzorger. „Ik was best geë motioneerd toen ik het nieuws hoorde. En dat op maar twee uur rijden van mijn woon plaats. Als ik eraan te rugdenk, word ik weer boos. Het liefst zou ik de ogen willen openen van mensen die dit op hun geweten hebben. Ik heb lang met de vraag rondge lopen: wat kan ik doen? Dat is eigen lijk niet zoveel. Het minste is mijn medeleven betuigen. Dat ik de Belgen een beetje geluk toe wens. Woens dagochtend heb ik een bosje tul pen gekocht en ben ik naar het treinstation van Essen gereden om de bloemen in de internatio nale trein te leggen. Ik heb pen en papier gepakt en heb deze boodschap opgeschreven. 'Lieve Zuiderburen. Door middel van deze brief wil ik mijn medele ven betuigen. Ik wil dat ik iets kan doen om jullie pijn en ver driet te verzachten. Ik ben ech ter niet bij machte om iets te kunnen betekenen. Ik hoop dat onze leiders dit nu eindelijk wel zijn. Ik wens jullie veel sterkte en kracht om door deze ellendi ge tijd heen te komen. Ik hoop dat mijn brief en mijn bloemen in Brussel komen.' En dat deed het, zag ik later toen iemand er een foto van had gemaakt en op sociale media had gezet. Mooi." NICO DE VRIES (66), gepensio neerd. „Ongelooflijk stelletje tuig. Dat is wat ik dacht toen ik de beel den van het vliegveld van Zaven- tem op tv zag. Ik weet het. Ik kan het beter niet zeggen, maar, echt, als het aan mij ligt, krijgen dit soort types, als ze zichzelf nog niet opgeblazen hebben, geen pro ces, niks. Stop ze, hup, in een mili tair vliegtuig en drop ze boven de woestijn. Het hadden mijn kinde ren kunnen zijn. Daar bij die in- checkbalie op het vliegveld in Brussel. En dat er dan van die vol komen gehersenspoelde gasten binnenkomen en onschuldige va kantiegangers afslachten, om niks. Want je gaat me niet zeggen dat dit in de Koran staat. Wijs me die passage dan maar eens aan. Ja, ik word er woedend van. En ik word ook woedend van onze rege ring. Wat een slappe hap. Zo'n Mark Rutte. Die staat daar maar wat te lachen. Man, dóé wat. Laat geen en kele van die mannen ons land meer in als ze in Syrië of Irak zijn geweest. Ze ko men alleen maar terug naar Ne derland om dood en verderf te zaaien; dat ziet toch iedereen? Voer de grenscontroles op. En doe er in de oorlog in het Midden-Oos ten een tandje bij. Nu doen we daar alles half: wel bom bardementen, maar geen grondtroepen. Ik zeg: we moeten ze ook op land uitroeien. Als we niet ingrijpen, staat IS voor we het weten aan onze grens. Dan is er over tien jaar niks meer van on ze vrijheid over en draagt mijn vrouw een hoofddoek." BRUSSEL. Bij velen zit de angst er na de aanslagen in Brussel flink in. Kun je nog veilig een vliegveld betreden of een metro binnenstap pen? Hoe let je op gevaar en wat doe je als je iets verdachts ziet? Be veiligingsexperts geven antwoord. Drie normaal geklede mannen die hun koffers op trolleys voort duwen. De een met een hoedje op, de anderen keurig geknipt. Hoe hadden reizigers in de ver trekhal van vliegveld Zaventem dinsdagochtend kunnen weten dat juist deze mannen geen toeris ten waren, maar terroristen die se conden later dood en verderf zou den zaaien? „Mensen moeten be seffen dat aanslagplegers niet per se gewaden en lange baarden dra gen. De kans is juist groot dat ze er volkomen normaal uitzien", zegt Ruben van Berg, operatio neel directeur van beveiligingsbe drijf Securitas Nederland. 'Als je afwijkende situaties ziet, meld het aan de dichtstbijzijnde professional. Ga niet zelf handelen' Het is een weinig opbeurende constatering. Een aanslag kan ken nelijk overal vandaan komen. Alert Wie een metro binnenstapt, of een druk station of een vliegveld betreedt, kan niets anders doen dan alert zijn, zegt Van Berg. „Er kunnen altijd kleine signalen zijn. Zenuwachtig gedrag, bijvoor beeld. Daar waar je afwijkende si tuaties ziet, meld het aan de dichtstbijzijnde man of vrouw in uniform. Ga niet zelf handelen." Nooit zelf ingrijpen, adviseert ook Ad van Riel, directeur van REASeuro, een bedrijf dat gespe cialiseerd is in beveiliging tegen explosieven. „Zoek de dichtstbij zijnde professional op. Een mare chaussee, beveiliger of de me vrouw van de informatiebalie. Leg uit waarom jij de situatie vreemd vindt. Een getraind persoon kan vervolgens inschatten of er echt iets aan de hand is." Volgens Van Berg zijn er vaak kleine signalen die duiden op on heil. Een verdwaasde blik in de ogen, zenuwachtig gedrag. Hij haalt de Brusselse taxichauffeur aan, die de daders naar het vlieg veld bracht en ze achteraf van de bewakingsbeelden herkende. De mannen waren geïrriteerd, de chauffeur mocht hun koffers niet aanraken. „Je kunt je afvragen of er niet een protocol bij het taxibedrijf moet zijn om dit soort dingen te melden", zegt Van Berg. „Mensen hebben vaak van nature een on- derbuikgevoel, maar denken dan: ach, het zal wel kloppen. Ik advi seer om bij zulke gevoelens met een melding te doen." Beide beveiligingsexperts slaan aan op dat éne afwijkende detail van de daders op vliegveld Zaven tem: de linkerhandschoen die ze droegen. Explosievenexpert Van Riel: „Er wordt over gespeculeerd dat daar het ontstekingsmechanis me in zou hebben gezeten. Ik heb dat nog nooit eerder meegemaakt, maar het is een logische gedachte. Je moet dat alleen maar net zien. Het was mij waarschijnlijk ook niet opgevallen als ik was langsge lopen." Schijnveiligheid Er zitten, kortom, grenzen aan de waakzaamheid van zowel burgers als overheid, vinden beide ex perts. „Meer beveiligers, patrouil les, camera's. Het is de logische eerste reflex na een aanslag, maar het is natuurlijk schijnveiligheid", vindt Van Riel. „De enige manier om aanslagen te voorkomen, is om de voedingsbodem weg te ha len. De rest is repressie, pleisters plakken." Securitas' operationeel direc teur Van Berg ziet betere informa tiedeling als een oplossing. Zelf moordterroristen moet je signale ren vóórdat ze een aanslag kun nen plegen. „Over die geradicali seerde jongere op school of die lone shooter verschijnen achteraf al tijd verhalen waarvan je denkt: hoe hebben we die signalen kun nen missen? Waar het om gaat: hoe gestructureerd deel je als maatschappij je informatie? Als verschillende meldingen naast el kaar binnenkomen, kan blijken dat verschillende puzzelstukjes in elkaar passen." 'De enige manier om aanslagen te voorkomen, is om de voedingsbodem weg te halen' De beveiligingsbranche zou daarin een rol kunnen spelen, meent Van Berg. „We willen graag onze informatie delen met de politie. Dan heeft die ineens 30.000 paar ogen extra in Neder land. Na alle zware overvallen op waardedepots heeft de geldtrans portbranche onlangs een conve nant met de politie gesloten over het delen van informatie. Dat zou ook kunnen werken voor de gehe le beveiligingsbranche." DONDERDAG 24 MAART 2016 JACO KLOOTWIJK door Koen Voskuil Ruben van Berg Securitas Ad van Riel REASeuro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9