I 'In Zuid-Afrika voel 'Laten we elkaar juist opzoeken' 8 NIEUWS AANSLAGEN BRUSSEL De doden zijn geteld, de scherven zijn opgeveegd, de meeste metro's rijden weer. En toch zit iedereen een dag na de terreur nog vol emoties. Vier Nederlanders vertellen over hun dominante gevoelens na de ik me veiliger' bloederige aanslagen in Brussel. „Ik weet niet of we de angst ooit nog zullen kwijtraken." HOOP is gepensioneerd en werkt nog als parttime docent „Ik voel de drei ging heel erg als ik in Nederland ben. Vijf weken geleden was ik in Zuid-Afrika. Wat een verademing was het daar. Na één week was het gevoel dat mij iets kan overko men totaal weg. Een voorbeeld: als ik ergens mijn telefoon had neergelegd, lag die er nog als ik terugkwam. Of werd ik erop gewezen. Nu ben ik nog geen week thuis en hoor ik overal om mij heen paniek door de aanslagen in België. En geef mensen eens ongelijk. Aan de ene kant zegt de overheid dat al les onder con trole is. 'Ga maar rustig slapen.' Maar tegelijkertijd zie je op steeds meer plekken marechaus see met automatische wapens over straat lopen. Dat is voor mij een signaal dat de situatie juist niet onder controle is. Het creëert juist een schijnveiligheid en roept in mijn ogen alleen maar meer agressie op. Door dit soort maatregelen wordt het angstgevoel aangewakkerd. Als ik op Schiphol rondloop, krijg ik te horen dat ik mijn koffer niet moet laten staan. Dat ik geen taxi chauffeur buiten de terminal moet nemen. In het buitenland hoor ik dat niet en dus voel ik mij meer op mijn gemak. Ja. Ook in Zuid-Afrika. En ik weet dat veel mensen dat juist veel gevaarlijker vinden dan Nederland. Ik heb er een paar jaar een huis gehad en heb nooit gevaar gevoeld. En ik hoop vurig dat we met z'n allen dat angstgevoel hier kwijt kunnen raken. Maar of dat reëel is? Ik weet het niet." „Natuurlijk schrok ik me rot, toen ik het hoorde. Ik heb familie die in de buurt van Zaventem woont, dus het eerste wat ik heb gedaan is bellen: zijn jullie veilig? Ik voel de me vreselijk, misselijk zelfs. Zo veel doden, zoveel ellende, het ver driet van alle nabestaanden. Maar 's avonds al, toen ik met een colle ga in gesprek was, vroeg ik me af; wat gaan we nu met z'n allen met deze emoties doen? Extra militai ren, hogere hekken, dichte gren zen: het zijn allemaal geen echte oplossingen. We zullen ons er echt niet veiliger door voelen", al dus de secretaresse. „Laten we alsjeblieft niet angst op angst stapelen, laten we ons niet gaan verstoppen, laten we elkaar in deze tijden juist opzoeken. Of we nu christen zijn. Of moslim. Of, zoals ik, atheïst. Ik heb de an deren na die vreselijke aanslag op Charlie Hebdo ook opgezocht. Toen wist ik niet wat ik met mijn emoties moest, en heb ik meegelopen in een tocht in Amsterdam met bewoners van allerlei achtergronden, allerlei religies. Dat was een mooi gebaar. Toen hebben we laten zien dat we géén verscheurd land zijn. Dat we samen kun nen optrekken. Dat we met z'n allen trots zijn op deze democratische, open en vrije samenleving. Maar ik ben niet naïef. Ik denk niet dat terreur zomaar weggaat. Dus ik zeg: investeer in de jeugd. Zorg dat jongeren op school met elkaar leren praten, discussiëren, begrip voor elkaar hebben. En dat ze op de eerste plaats zien wat ze gemeen met elkaar hebben, in plaats van waarin ze verschillen. Ik be doel: iedereen is mens. En als jongeren dat zien, dan is er altijd hoop. Hoop op bete re tijden." n s Ieder zij n emotie ROB KORVER (65) door Raymond Boere en Eefje Oomen foto's Marlies Wessels, Peter Franken, Milan Rinck, Erald van der Aa FATIMA EL MOURABIT (40)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8