Bruinvis zwerft door Oosterschelde 'Zomerweg beste plek voor MFA Kloetinge' Serveren thee is op Tholen niet langer aan boer voorbehouden 6 Werk na vondst van asbest in de vloer sinds deze week hervat BEVELANDEN en THOLEN 7 Monumentale kerk van Wolphaarts- dijk is na renovatie interieur één van de modernste bedehuizen in Zeeland. Aan de buitenkant zal er niets van te zien zijn, maar het interi eur wordt in een half jaar tijd voor 450.000 euro verspijkerd. Belang rijkste doel is het multi-functio- neel maken van de kerk, zegt Nijs- se. Door bijna alle vaste banken te vervangen door stoelen, kan de zaal ook gebruikt worden voor bij voorbeeld een optreden van de plaatselijk muziekvereniging. In de nieuwe opstelling is het ook mogelijk om langs de wanden van de kerk te lopen. „Daar kan bij voorbeeld ook een expositie wor den ingericht." Drie rijen banken die de ronde contouren van de kerkzaal volgen, komen na restau ratie terug. In overleg met de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed worden die zo geschilderd dat het lijkt alsof het gelakt eiken hout is. „Dat groen komt niet meer terug, dat was echt een mo dekleur van toen." Alle overbodige banken zijn al verkocht a dertig euro de strekken de meter. „Dat heeft ttoo euro op geleverd. We doen nog veel meer acties om geld in te zamelen. Alle inwoners van Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge hebben deze week een brief gekregen met de vraag of ze iets willen doneren. Verder hebben we kerstbomen verkocht en tijdens Koningsdag houden we een brocantemarkt rondom de kerk. Als het goed is, is dan net de nieuwe vloer gestort. Mensen kun nen dan vanaf de gaanderij de vor deringen bekijken." Het werk heeft drie weken stil gelegen. „Dat heeft te maken met de vondst van asbest. Dat is in de jaren vijftig als opvulmateriaal tus sen de banken en destijds nieuwe vloer aangebracht." De kerk wordt tijdens de verbouwing volgestopt met moderne techniek. Zo komt er vloerverwarming en worden er camera's en beeldschermen geïn stalleerd. Daardoor kunnen gebrui kers van de kerktelefoon straks ook vanuit huis meekijken met de dienst. Op de schermen die rond om worden opgehangen, kun je bijvoorbeeld teksten van de liede ren die gezongen worden lezen. „Met de lichtinval is dat veel beter te zien dan wanneer we een bea- mer zouden gebruiken." Schrik niet, het is nu echt een klerezooi", waarschuwt René Nijs se als hij de Nicolaus kerk binnenloopt. Daar is geen woord van gelo gen. Terwijl buiten de 150 jaar oude kerkbanken zachtjes kraken onder het aantrekken van de span banden, is het binnen een herrie van jewelste. Met een minikraan- tje worden bakstenen uit de vloer gehakt en opgeruimd. Enkel een vergeeld stuk bladmuziek met het 'Gebed des Heeren' tussen het puin herinnert nog aan de religieu ze functie van het gebouw. BURGHSLUIS. De bruinvis is be paald geen huismus. De meeste dieren leiden een zwervend be staan. Dat blijkt uit onderzoek van de stichting Rugvin in de Ooster schelde. Twee biologen en een oceanografe zijn vorige zomer be gonnen met het aanleggen van een catalogus. Tïissen Zierikzee en Burghsluis werden vanaf een Tot nu toe is het recht om een theetuin te beginnen in Tholen voorbehouden aan agrariërs. Het idee daarachter is dat ze op deze manier een centje kunnen bijver dienen. Het wordt voor veel boe ren immers steeds lastiger om met hun oorspronkelijke activitei ten de hele boterham te verdie nen. De laatste tijd krijgt de ge meente steeds vaker aanvragen rubberbootje zo veel mogelijk bruinvissen gefotografeerd. Aan de hand van littekens, kleurver schillen en vergroeiingen werden de zeezoogdieren geïdentificeerd. De wetenschappers fotografeer den 59 bruinvissen. Slechts zes dieren kwamen vaker voor de ca mera. Eén van die zes woont al acht jaar in Burghsluis en kreeg de naam Oude Willem. Maar uit het feit dat 53 dieren slechts één keer werden gefoto- binnen om bij een burgerwoning in het buitengebied thee te mo gen schenken. Burgemeester en wethouders willen daar coulant mee omgaan. „Het zijn leuke, 'Het zijn kleinschalige, leuke initiatieven, die passen binnen ons toeristische beleid' kleinschalige initiatieven, die pas sen binnen ons toeristische be leid", laat een woordvoerster we ten. „Voor toeristen is het boven- grafeerd, trekken de onderzoe kers de voorzichtige conclusie dat bruinvissen door de hele Oos terschelde hun maaltje vis bij el kaar scharrelen. Komende zomer breidt Rug vin het onderzoek uit naar de ge hele zeearm; van Burghsluis tot aan Bruinisse en van Kamper land tot aan Yerseke. Voor het eerst worden ook aangespoelde dieren in het onderzoek betrok ken. dien aantrekkelijk dat er langs fiets- en wandelroutes stopplaat sen zijn waar ze iets kunnen drin ken." Om de komst van schenke- rijen bij burgerwoningen moge lijk te maken, wordt het bestem mingsplan veranderd. Vooruitlo pend daarop zijn al een paar re gels opgesteld. Zo mogen theetui nen alleen open zijn tussen 10.00 en 19.00 uur, moet er voldoende parkeergelegenheid zijn op eigen terrein en is toestemming van de buren nodig als de percelen di rect aan elkaar grenzen. Een woning moet bovendien in het buitengebied liggen. Thee- schenkerijen binnen de bebouw de kom zijn ook in de toekomst uit den boze. KLOETINGE. De Zomerweg in Kloe tinge is de beste plek voor een zo geheten multifunctionele accom modatie (MFA). Daarin worden vooralsnog de Kloetingseschool en kinderop vang gehuisvest, want de stich ting Amicitia (het dorpshuis) heeft te kennen gegeven geen meerwaarde te zien in het samen brengen van de functies onder wijs, kinderopvang en dorpshuis in één gebouw. Na gesprekken met de betrokken partijen willen burgemeester en wethouders die bevindingen volgende maand voorleggen aan de gemeenteraad. De school is aan nieuwbouw toe. Uit onderzoek blijkt dat een MFA met drie partijen ruimtelijk, verkeerstechnisch en financieel haalbaar is. De Zomerweg, de hui dige locatie van de kinderopvang, is daarvoor een betere plek dan de Groenendaal, waar de school staat. Zowel de school als de kin deropvang ziet voordelen in de sa menwerking tussen maatschappe lijke organisaties, maar het dorps huis niet. Burgemeester en wet houders willen de raad daarom voorstellen een gebouw aan de Zo merweg neer te zetten dat later nog kan worden uitgebreid, afhan kelijk van de ontwikkelingen in het dorp. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit Goes - Tel: 0113 - 21 66 77 DONDERDAG 24 MAART 2016 Nicolaus ondergaat facelift René Nijsse laat de troep zien in de Nicolauskerk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Joeri Wisse door Ton van den Nouweland door Rob Paardekam THOLEN. Theeschenkende boeren op Tholen krijgen concurrentie. Als het aan de gemeente ligt, mag in de toekomst ook bij woonhui zen in het buitengebied een thee tuin komen. Woordvoerster gemeente door Luc Oggel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86