Nidhi, gezicht van het leed NIEUWS 7 Alphonse Youla (40) schoot zwaargewonde mensen te hulp op de luchthaven. 'Ik deed wat ik dacht dat ik hoorde te doen.' nstinctief heb ikgehan- W deld. Kleren ver- I scheurd om benen af I te binden, om het bloe- I den te stelpen. In hun .JL. ogen zag ik doods angst, maar ik bleef herhalen dat alles goed kwam." Alphonse Youla (40) is een van de helden die zwaargewonde men sen heeft gered op de luchthaven. Een gewone arbeider die een uur lang met zijn handen in het bloed van zovele anderen zat, hen naar buiten droeg en zorgde dat ze in leven bleven. Om daarna te voet naar huis te wandelen. Meer dan een uur. „Er waren geen bussen. Ik heb wel gelift, maar ik zat on der het bloed. Niemand nam me mee." Bij zijn vriendin, in Sterrebeek, stond gistermiddag de televisie meer dan 24 uur non-stop aan. Alphonse zit rechtop in zijn stoel, ook al 24 uur. „Slapen kan ik niet. Als ik mijn ogen sluit, zie ik de luchthaven, zie ik de lichamen, hoor ik het gehuil van stervende mensen." Zijn foto stond gisterochtend in meerdere kranten. Omdat hij zo heldhaftig gehandeld had. Zwaargewonde mensen had hij naar buiten gedragen, op bran cards of veilige plekken gelegd en dan terug naar binnen. Opnieuw en opnieuw. „Voor mijn kinderen ben ik een held. En mijn baas heeft me vanuit Milaan al gebeld. Maar ik voel me geen held. Ik deed wat ik dacht dat ik hoorde te doen." Terwijl hij door de kranten bla dert, herkent hij de slachtoffers. „Dit was de eerste vrouw die ik zag liggen", wijst hij naar een fo to. „Na de explosies lag ik achter de machine die ik gebruik om plas tic rond de reistassen te doen. Die machine heeft me beschermd. Ik heb minutenlang voor me uitge staard. En toen zag ik haar liggen. Ze was zwaargewond aan haar be nen. Ik greep de sjaal die mijn laat ste klant die ochtend achterliet toen ze wegvluchtte voor de explo sies. Ik scheurde hem in repen en bond beide benen van de vrouw af. Opdat ze niet dood zou bloe den. Ik zei haar dat alles goed zou komen, dat hulp onderweg was. „Verderop nog meer mensen. Opnieuw scheurde ik repen van die foulard. Ze lagen op een plek waar het plafond nog naar bene den kon komen. Ik heb hen ver plaatst, naar een hoekje. Hun be nen omhoog gelegd. Enfin, de din gen die ik nog bij de jeugdbewe ging heb geleerd, lang geleden. En dan suste ik hen. Wat kon ik meer doen?" Niet veel later kwam de profes sionele hulp massaal op gang. Alp honse bleef ter plekke. „Met een gewapende militair naast me bleef ik het bloed stelpen bij slachtoffers. Hoeveel? Ik weet het niet precies meer. Zeker acht zwaargewonden droegen we zo naar buiten. Op brancards, of ge woon in onze armen." Alphonse toonde aan medische teams waar hij zwaargewonde mensen had gezien of verzorgd. „Onder de hulpverleners was een militair van een medische afde ling. Een Vlaming, een grote tat- toeage op zijn voorarm. Ik ken zijn naam niet, maar wij hebben samen toch heel wat slachtoffers geholpen." Meer dan een uur lang bleef Alphonse tussen de slachtoffers en de doden. „Tot iedereen naar buiten moest", zegt hij. „Ook ik." Hij werd tussen de passagiers de luchthaven uitgeleid. „Half ver doofd van de gebeurtenissen", zegt hij. „Ik wilde de bus naar huis pakken, naar Sterrebeek. Maar er was geen openbaar ver voer meer. Ik ben dan maar begin nen stappen... Als ik een auto zag, dan stak ik mijn duim omhoog." Alphonse had pech. Niemand stopte om hem een lift te geven. Hij haalt de 1,90 meter en ziet er ijzersterk uit, maar als hij terug denkt aan eergisterochtend huilt Youla als een kind. „Ik ben gebro ken. Ik ben doodmoe, maar durf mijn ogen niet dicht te doen. Dan komt alles terug. Ik ken geen na men, maar ik zie de gezichten. Eén vrouw bleef me maar vasthou den. Dat beeld spookt door mijn hoofd. Ik weet niet of ze het ge haald heeft. Maar ik weet dat ik haar gezicht nooit meer zal verge ten." Zonder het te beseffen is Nidhi Chaphekar, stewardess van de Indiase luchtvaartmaatschappij Jet Airways, de hoofdrolspeel ster in een iconische foto van de aanslagen van dinsdag in Brussel. De 40-jarige Indiase stond op het punt om zich bij de rest van haar bemanning te voegen voor een vlucht naar Newark in de Verenigde Staten toen de bommen afgingen. Jet Airways, gevestigd in Bombay, laat we ten dat de moeder van twee kinderen met brandwonden, een oogwond en een enkel breuk in het ziekenhuis ligt. Ook haar collega, de purser Amid Motwani, is gewond ge raakt. De bebloede vrouw naast Chaphekar op het bankje is Ste- fanie De Loof uit Hoeilaart. Zij was op weg naar Haïti, waar ze werkt voor Artsen zonder Gren zen. „Ik wilde koffie halen, maar zag ervan af omdat ik geen zin had in de rij te staan", zei ze gisteren op de Vlaamse radio. „Toen de bommen ont ploften, zat ik op mijn hurken om de kleding in mijn koffer te ordenen. Ik wist niet of de ter roristen ook nog om zich heen zouden gaan schieten. Het leek me daarom veiliger om op dat bankje te gaan zitten dan met de meute mee te gaan rennen. Op de foto bel ik mijn moeder om haar te vertellen dat ik vei lig was." De vrouw naast haar op de foto heeft zij meteen geholpen. „Ze was er erg aan toe. Ik heb haar geholpen comfortabel te liggen en haar been af te knel len om het bloeden te stoppen. Ik vraag me af hoe zij het vindt dat ze met deze foto zo in het nieuws is gekomen." DONDERDAG 24 MAART 2016 Gewonden op vliegveld Zaventem worden door hulpverleners weggedragen. Bagagemedewerker Alphone Youla verleende meteen bijstand, foto AP Held hoort steeds het gehuil van stervenden door Kurt Wertelaers Alphonse Youla. foto Belga door Gerben van 't Hof BRUSSEL. Haar haren zijn wit van het stof. De lange, gele jas van haar uniform is grotendeels afge scheurd. Met een angstige blik staart ze naar de verwoestingen en andere slachtoffers in het luchthavengebouw. Overal glas scherven. Bloed op haar hoofd. De Indiaanse stewardess Nidhi Chapekar. foto Ketevan Kardava/AFP General Aviation

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7