Meningen over ontwikkeling van Schelphoek zijn sterk verdeeld Serveren van thee niet langer alleen voor boer 'Zierikzee Erfgoedstad' gidst gasten en inwoners door Zierikzee Jongste boek van René van den Berge doet zijn serie Zeeuwse boeken gestaag groeien SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Als de dag nevelig be gint, stapt Nel Rin- gelberg uit Zierik zee regelmatig met haar camera op de fiets. Om onder meer foto's te maken van Kaas- kenswater. „Voor mij een magi sche plek om te fotograferen." Ze schoot er de foto waarmee ze als 'ambassadeur' van Zierikzee haar zegje doet in 'Zierikzee Erfgoed- stad'. Deze historische én toeris tische gids werd gisteren in het Stadhuismuseum gepresen teerd. „Je denkt bij Zierikzee al snel aan monumentale pan den, maar ook Kaaskenswater heeft historische waarde", verwijst Ringelberg onder meer naar het zeldzame wa terslakje dat Job Baster in de achttiende eeuw in dit wa ter vond. Ringelberg is één van de ambassadeurs die schrijver en uitgever René van den Berge in het boek opvoert. Een rijk geïllustreerd boek, mede dankzij het omvangrijke fotoarchief van Ringelberg, die sinds een jaar of tien intensief fotografeert. Plattegrond Bijzonder is ook de in de gids afgedrukte oude stadsplattegrond uit 1649 i die, door instandhouding van het stratenpatroon, be zoekers aan Zierikzee nog altijd de weg kan wijzen. Die mix van historie met het hier en nu is precies wat Van den Berge met de gids voor ogen stond. „Inte ressant voor inwoners van Zierik zee, maar ook voor de toerist die net iets meer achtergrond wil we ten." 'Zierikzee Erfgoedstad' be staat ook in een Duitse 'Zierik zee Denkmalstadt') variant. Want dat er ook onder Duit se gasten behoefte be staat aan een goed lees bare, mee te torsen én af betaalbare gids merk- te Van den Berge toen hij zich eerder op Oostkapelle stortte. „Daar was ik op vakantie en ik zocht zo'n soort boekje. Dat was er niet, dus ben ik zelf aan de slag gegaan." Eenmaal gemaakt, kreeg hij veel vra gen van Duit- s e r s Waarop hij ook een Duitse versie produceerde. De in Bergschen- hoek wonende Van den Berge heeft een gestaag groeiende serie Zeeuwse boeken op zijn naam staan. Na Oostkapelle volg den boeken over Dom burg en de Kop van Schouwen. Tussen tijds schreef hij ook nog een biografie over de Zeeuwse wielerheld Jo de Roo en gaf hij het proefschrift van de Schouwen-Duivelandse ge meentearchivaris Huib Uil uit. „Ik ben geboren in Goes. Daar ligt de connectie met Zeeuwse onderwer pen." Als ondernemer (Van den Berge is adviseur bij overheden op het gebied van informatiemanage ment) met een historische achter grond (hij is van oorsprong eigen lijk archivaris) is het vooral bezie ling die hem sinds 2013 drijft. „Ik doe het graag en ik weet dat ik er heel veel mensen een plezier mee doe. Mensen hebben het weieens over een uit de hand gelopen hob by, maar zo voelt het voor mij niet. Als 10-jarig jongetje schreef ik al boeken. Het zit in mijn ge nen denk ik dan maar." De stadsplattegrond uit 1649 kan anno 2016 nog altijd gebruikt worden om de stad Zierikzee te ontdekken Voor Zierikzee is het boek in ie der geval een waardevolle aan vulling, zei wethouder Cees van den Bos die het eerste exemplaar van directeur Al- bert Scheffers van het Stad huismuseum aangereikt kreeg. 'Zierikzee Erfgoed stad' is voor 9,95 euro te koop bij onder meer het Stadhuismuseum en bij Boekhandel De Vries in Zierikzee. Via www.marberg- media.nl zijn ook de eer dere boeken van René van den Berge te bestel len. Met als nieuwe invalshoek on der meer het idee om hotelka mers in de vorm van kleinere pa viljoens verspreid in het voorste deel van het kreekbos te bouwen. Daarmee speelt de gemeente in op de door de klankbordgroep geuite kritiek op het grote volu me van andere hotelontwerpen. In de klankbordgroep zijn 18 orga nisaties vertegenwoordigd. Niet dat dit ontwerp, of één van de andere ontwerpen, straks daadwerkelijk uitgevoerd wordt. Het gaat er nu alleen om de plek ken vast te stellen waar straks ge bouwd kan worden en de bijbe horende kwaliteitseisen. Plannen zijn er op dit moment niet, meld de projectleider Kitty Hender son. De bedoeling is tot een breed gedragen visie te komen, waar straks plannen mee kunnen worden getoetst. Duidelijk is in ieder geval dat er meer vastgoed ontwikkeling nodig is naarmate er meer in het gebied geïnves teerd wordt. In de vorm van bij voorbeeld een opgeknapt strand of een fietspad over de dijk. De scenario's die er liggen lopen uit een van minimaal ingrijpen tot een hotel met congrescentrum, restaurant en infocentrum. De fi nanciële haalbaarheid van alle op ties moet nog verder onderzocht. THOLEN. Theeschenkende boeren op Tholen krijgen concurrentie. Als het aan de gemeente ligt, mag in de toekomst ook bij woonhui zen in het buitengebied een thee tuin komen. Tot nu toe is het recht om een theetuin te beginnen in Tholen voorbehouden aan agrariërs. Het idee daarachter is dat ze op deze manier een centje kunnen bijver dienen. Het wordt voor veel boe ren immers steeds lastiger om met hun oorspronkelijke werk de hele boterham te kunnen verdie nen. De laatste tijd krijgt de gemeen te steeds vaker aanvragen binnen om bij een burgerwoning in het buitengebied thee te mogen schen ken. Burgemeester en wethouders willen daar coulant mee omgaan. „Het zijn leuke, kleinschalige ini tiatieven, die passen binnen ons toeristische beleid", laat een woordvoerster weten. „Voor toeris ten is het bovendien aantrekkelijk dat er langs fiets- en wandelroutes stopplaatsen zijn waar ze iets kun nen drinken." DONDERDAG 24 MAART 2016 Een mix van toen met nu door Esme Soesman Auteur en uitgever Rene van den Berge en fotograaf en ambassadeur Nel Ringelberg bekijken de gids Zierik zee Erfgoedstad door Esme Soesman ZIERIKZEE. De meningen over hoe de Schelphoek zich in de toe komst zou moeten kunnen ont wikkelen, zijn verdeeld. Niets aan doen, zegt de één. Knap het ge bied alsjeblieft op, zegt de ander. Gisteravond werden de laatste schetsen aan het publiek gepre senteerd. door Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75