Bruinvis zwerft in Oosterschelde The Passion is van een andere orde Kastanje Lange rijen bij filiaal in Goes 2 ZEELAND Grote drukte op de eerste dag van de opheffingsuitverkoop bij V&D in Goes. „Kettingen voor drie euro!" Windpark voor de kust COMMENTAAR Vanavond is The Passion weer te zien. Het spektakel stuk over het paasverhaal is doorgaans goed voor een miljoenenpubliek. Het is zelfs een exportproduct. New Orleans had onlangs een eigen versie. Daar ontspoorde de show enigszins omdat het opstandingsverhaal werd gekop peld aan de wederopbouw van de stad na de orkaan Katrina. Ook in Nederland is wat kritiek te horen. Lang niet alle gelovigen die Pasen al hun hele leven zien als het hoogtepunt van de religieuze agenda en die voor dat feest hun vaste liturgische gebruiken heb ben, zitten te wachten op een zeer populaire variant. In veel ker ken heeft de paasviering een in tensiteit en een eenduidige sym boliek waar The Passion niet aan kan tippen. In dit opzicht ligt ook de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion mijlen voor. The Passion is een ander verhaal. Deze nog jonge traditie van de EO en KRO-NCRV combineert al lerlei showelementen tot een on derhoudend avondje televisie. In een ruim raamwerk zitten smaakvolle en minder smaakvolle ele menten, zoals dat gaat met programma's voor een breed publiek. Dat is niet erg. Het oorspronkelijke verhaal over het lijden en over de opstanding van Jezus overleeft met gemak alle populaire vertalingen. Zelfs in de luchtigste versie blijft het ijzersterk. The Passion kan nog niet tippen aan de eenduidige symboliek van het kerkelijke paasfeest Deze eerste onderzoeksresulta ten zijn onlangs gepresenteerd tij dens de jaarlijkse walvisconferen tie, die dit keer op Madeira werd gehouden. Rugvin doet al bijna tien jaar onderzoek naar de gedragingen De meeste bruinvissen leiden een zwervend bestaan. Oude Willem is de uitzondering. Hij woont al 8 jaar bij Burghsluis van de bruinvis in de Oosterschel de. Twee biologen en een oceano- grafe zijn vorige zomer begonnen met het aanleggen van een catalo gus. Tussen Zierikzee en Burgh sluis werden vanaf een rubber bootje zo veel mogelijk bruinvis sen gefotografeerd. Aan de hand van littekens, kleurverschillen en vergroeiingen werden de zeezoog dieren geïdentificeerd. De weten schappers fotografeerden 59 bruin vissen. Slechts zes dieren kwamen vaker voor de camera. Vijf ervan werden meerdere jaren achter el kaar waargenomen en van één bruinvis weten de onderzoekers dat die al acht jaar in de buurt van Burghsluis woont. Die heeft in middels de naam Oude Willem ge kregen. Een andere bruinvis is ooit als kalf waargenomen en later nog eens als jongvolwassene gefo tografeerd. Verreweg de meeste miniwal- vissen (53) kwamen maar één keer voor de lens. Daaruit trekken de onderzoekers de voorzichtige conclusie dat bruinvissen door de hele Oosterschelde hun maaltje vis bij elkaar scharrelen. Komende zomer gaat Rugvin op de hele Oosterschelde bruinvis sen identificeren. Aangespoelde dieren worden vanaf dit jaar ook in het onderzoek betrokken. De onderzoekers willen meer weten over de sociale banden van de bruinvis. Bekend is dat ze in groepjes van drie jagen. Is dat fa milie of zijn dat gelegenheidsfor maties, is een vraag die Rugvin be antwoord wil zien. Almanak De kastanje in de tuin van de 90-jari- ge Bevelander was niet meer te red den. Slachtoffer van de ziekte die al zoveel bomen had getroffen. „Hij moet eruit. Straks valt hij nog om." Zijn schoonzoon uit de stad raadde hem aan een hovenier te bellen om de gigant te vellen. Maar wie zijn hele le ven buiten heeft gewerkt, verricht zo'n klusje zelf. Toen de schoonzoon een week later weer op bezoek was, lag de boom om. „Ik heb wel eerst de takken eraf ge zaagd", zei de 90-jarige. „Met de handzaag hoor. Ik ga niet meer met de motorzaag de ladder op." Werk aan wegen bijna klaar Het groot onderhoud aan drie provinciale wegen op Zuid-Beveland is bijna ach ter de rug. De Postweg (N670) bij Yerseke is sinds gisteravond weer open. Vol gens Sidney Mast van aan nemer H4A gaat onder voorbehoud van onver wachte gebeurtenissen de Bernhardweg-Oost (N666) bij 's-Gravenpolder van daag weer open voor ver keer. Morgen volgt de Noordweg (N670) bij Kloe- tinge. Twintig tips over overval De politie heeft twintig tips gekregen over de over val op het Texaco-benzine- station in Scherpenisse. Die kwamen binnen naar aanleiding van een uitzen ding van Opsporing Ver zocht. Veel tips gingen over de opvallende brom mers waarop de daders re den. Eén ervan is een bij zondere uitvoering van de Honda MT5, met een geel zadel en een blauwe tank met een gele streep erop. Een brommer met die ken merken heeft Honda nooit geproduceerd. Zagerkwekerij breidt weer uit Zagerkwekerij Delta Farms in Colijnsplaat breidt uit van acht naar elf kweekvij vers. De drie nieuwe vij vers in het proefgebied voor zilte teelten bij de Zee- landbrug moeten vóór mei gereed zijn. „Het inzaaien van de larven kan maar één keer per jaar en dat is in april of mei", legt Jaap Meijering (foto) van Delta Farms uit. Het zusterbe drijf van Topsy Baits uit Wilhelminadorp begon in 2012 met drie kweekvijvers voor zagers. Zwemles geen gemeengoed Bijna drie jaar geleden schafte de Vlissingse raad het schoolzwemmen af. In groep 8, waarin kinderen zitten die die lessen nog volgden, heeft tien procent van alle Vlissingse basis scholieren nu geen zwem diploma. Vlissingen volgt de komende jaren nauwge zet of dat percentage nog toeneemt door het verval len van schoolzwemmen. Overigens krijgen ouders die minder dan 120 procent van het minimuminkomen verdienen 675 euro voor een zwemlespakket. GOES. „Wat erg, al die mensen! Het is toch eigenlijk idioot, hè" De vrouw bevindt zich tussen honderden koopjesjagers die woensdagochtend samendrom men voor de ingang van het V&D-filiaal in Goes. De mensen staan bijna tot aan de achterin gang van de Hema. Ruim een half uur voor de op- heffingsuitverkooop begint, vero veren de eerste klanten al een plekje bij de deur. Onder de men sen zijn opvallend veel vrouwen met kinderwagens. En die blij ken ook heel handig om je terri torium af te bakenen. „Ik hoop dat ze sieraden heb ben", fluistert iemand. „Ik kom voor de kinderkleding", zegt een jonge moeder. Ze voegt eraan toe: „Ik heb niet echt iets nodig hoor, en ik kocht eigenlijk nooit iets bij V&D. Maar ik ga tóch WESTKAPELLE. Begin mei wordt op 35 tot 40 km ten westen van Westkapelle be gonnen met de bouw van een vierde windmolenpark in de Belgische territoriale wateren. Nobelwind gaat vijftig windturbines in zee plaatsen met een totale capa citeit van 165 megawatt. Hier mee kunnen 186.000 huis houdens van elektriciteit worden voorzien. In decem ber 2017 moet het park in be drijf zijn. De materialen voor de bouw worden aange voerd vanuit de haven van Oostende. Het Nederlandse fonds Meewind neemt voor 19,9% deel in Nobelwind. even kijken." Een meisje trekt in paniek haar fiets uit het rek, om snel weer naar huis te rijden. „Oh nee hè, je kunt alleen maar pinnen!", roept ze. Inderdaad: het staat met grote letters op de deuren: 'alleen pin- 'Vandaag ben ik hier om V&D een laatste eerbetoon te brengen' JUWELIER MINDERHOUD goud-zilver-horloges- klokken-reparatie Westkapelle Arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl door Ton van den Nouweland BURGHSLUIS. De bruinvis is bepaald niet honkvast. De meeste dieren zwerven door de hele Oosterschel de. Dat blijkt uit onderzoek van de stichting Rugvin. Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE SCHERPENISSE COLIJNSPLAAT VLISSINGEN V&D moet door Cornelleke Blok Nevin de Kok uit Goes Mensen drommen samen voor de ingang, foto's Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73