Belgische diensten zijn 'onwetende kinderen' AANSLAGEN BRUSSEL 6 NIEUWS moedeloosheid op de schouders wordt het leven hervat. 'Met welke woorden moet ik dit beschrijven?' ten ophouden met chocolade eten en moslimterroristen pakken", meent ook de Israëlische minister Ysrael Katz. Onzin, briest minis ter van Binnenlandse Zaken Jan Jambon. „Onze diensten werken dag en nacht. Ze rolden vorig jaar een terreurcel op in Verviers voor die aanslagen kon plegen en kre gen vrijdagavond applaus van pre sident Obama, nadat ze in Molen beek - levend en wel - terreurver dachte Salah Abdeslam hadden ge arresteerd." En de aanslagen deze week? Die halen wat Jambon be treft het functioneren van de Bel gische diensten niet onderuit. „We hielden er rekening mee, maar we wisten niet waar en wan neer. Zoals eerder de diensten in Parijs, Londen en Madrid dat ook niet wisten." André Jacob, oud-chef antiter- reur van de Staatsveiligheid vindt de Amerikaanse kritiek 'van het niveau Donald Trump': „Noch op het vlak van inlichtingen, noh op dat van democratie hebben de Amerikanen ons lessen te geven." Het inlichtingenwerk, schetst hij, is in de loop van de tijd oneindig veel moeilijker geworden. Het be perkte aantal commando's uit de tijd van Bin Laden heeft plaatsge maakt voor duizenden terugge keerde Syriëstrijders ('meer dan honderd in België, meer dan 5.000 in Europa') en in België zelf geradi caliseerde meelopers. „Elk van hen kan zo een auto huren, een bom maken en een aanslag ple gen." Daar staat tegenover dat België zijn diensten wel jarenlang ver waarloosde en onderfinancierde. Jacob: „Tien jaar lang is de politiek ons totaal vergeten en was er nooit geld. Met rso man erbij ma ken we nu een inhaalslag." De wetgever helpt in eigen tempo: huiszoekingen mogen straks ook 's nachts, afluisteren mag sneller, verdachten vasthouden langer (48 of misschien zelfs 72 in plaats van 24 uur). Blijft nog het langs elkaar heen werken van diensten in Brus sel met zijn 19 burgemeesters en zes politiezones. Vlamingen zien daarin een reden dat voor zowat el ke aanslag zo al niet de daders, dan wel de wapens uit Brussel ko men, of het nu gaat om de aanslag op het Joods museum, de misluk te Thalysaanslag of de terreuraan slagen begin (Charlie Hebdo) en eind vorig jaar in Parijs, die vanuit Brussel werden georganiseerd, ge financierd en deels uitgevoerd. 'Geklungel', aldus anonieme top lui van Amerikaanse geheime diensten gisteren over hun Bel gische collega's, en: 'onwetende kinderen die niet kunnen omgaan met terreurdreiging'. „Belgen moe- Vier maanden gele den waren de vlag gen die wapperden blauw, wit en rood. Nu zijn ze zwart, geel en rood. Weer gaan kinderen door hun knietjes om bossen bloemen te leggen op straat. Weer steken hun vaders en moeders kaarsjes aan én weer schrijven mensen met krijt op straat dat het nu vre de moet worden. Nu écht dus. In november was het Parijs dat overhoop lag. Nu probeert Brussel weer overeind te krabbelen. Zoals onlangs Istanbul dat deed, en An kara. Steden getroffen door gena deloos willekeurige terroristische aanslagen, aanslagen waarbij ieder een die op het verkeerde moment op de verkeerde plek was, slachtof fer kan zijn. „Het maakt niet uit waar het ge beurt, het is een daad tegen de mensheid", zegt Tim Lambrecht uit Brussel. Lang staat hij stil te kijken naar de vlaggen, kaarsjes en bloemen op het Beursplein in de Belgische hoofdstad. „Stilte is wat hierbij past. Welke woorden zou ik moeten gebruiken om dit te be schrijven? En als we straks praten, moeten we oppassen dat onze woorden geen olie op het vuur gooien." Het is de dag na de bommen in de hoofdstad van Europa. De dag nadat 31 mensen stierven door ter reur. Natuurlijk gaat de stad niet simpelweg door waar ze was ge bleven. Het vliegveld, waar twee mannen zich opbliezen, is nog dicht. Het metrotraject waar nog een bom ontplofte, ook. Voor het Centraal Station staan militairen. Passagiers (voor de trein en de an- dere metro's) mogen door één deur en één voor één naar binnen. „Prima, maar het maakt toch niet uit. Ze controleren alleen tassen, niet of je iets onder je jas hebt. En als iemand zichzelf wil opblazen, doet hij dat toch wel", zegt een le raar die niet met zijn naam in de krant wil. Hij nam vanochtend wel de metro. „Anders duurt het veel te lang voor dat ik hier ben." Het was een stuk rustiger in de metro dan normaal, stelt hij. Ana da Rocha (19) stapte niet in de metro. Nu niet en nooit niet meer, zegt ze. „Ik vind het veel te eng." Samen met twee vriendin nen komen ze net van het Beurs plein. Een Belgische vlag én een boel moedeloosheid op de schou ders. „Het is zo verschrikkelijk, ik weet niet of we ooit nog in vrede zullen leven." Maar ondanks het feit dat er 'Volgende week is het weer voorbij. Deze stad heeft de afgelopen eeuwen te veel meegemaakt om zich uit het veld te laten slaan' ook vandaag terroristen op de vlucht zijn, is de stad niet in een totale lockdown zoals na de aansla gen in Parijs. Toen waren de stra ten leeg en gingen evenementen niet door. Nu zijn de scholen open en leiden gidsen de toeris ten gewoon rond op de Grote Markt. „Vandaag is een treurige dag, de mensen zijn wat stiller dan an ders, maar dat is volgende week weer voorbij. Deze stad heeft in de afgelopen eeuwen al te veel meegemaakt om zich uit het veld te laten slaan", zegt een toergids tegen een van de talloze tv-ploe- gen in de stad. Twee kilometer verderop, in het Europese kwartier, zijn de stra ten meer uitgestorven. Hier, bij metrostation Maalbeek ontplofte de tweede bom. In het gebouw van de Europese Commissie voel den ze de trillingen. Waar het nor maliter wemelt van de ambtena ren en politici, heerst nu een be vreemdende stilte. Enkele gebou wen blijven vandaag dicht, veel ambtenaren kozen ervoor om thuis te werken. André Scheepers en zijn vriendin zijn er wel, met een bos witte bloemen in hun hand. „Die gaan we in de buurt van het metrostation leggen. Wij zijn hier vaak in de buurt, mijn vriendin werkt in de keuken van de Europese Commissie. Vandaag hoefde ze niet te komen werken." Wat er nu moet gebeuren in de stad om alles weer normaal te krij gen? „Dan moeten ze eerst ieder een oppakken die hier mee te ma ken heeft gehad. Anders blijft het doorgaan, net zoals Brussel na Pa rijs is gekomen." door Cyril Rosman door Frans Boogaard BRUSSEL. Daags na de dubbele aan slag in Brussel weten buitenlandse critici het weer heel zeker: de ter reurbestrijding in België rammelt aan alle kanten. Terroristen hebben vrij spel, diensten te weinig geld en personeel, en als ze al werken, dan liefst langs elkaar heen. I Nu past alleen nog stilte Een man plaatst op het Beursplein in Brussel een waxinelichtje ter herdenking van de slachtoffers, foto Francois Lenoir/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6