Terreurcel steeds op de hielen gezeten door diensten, nooit gepakt NIEUWS 5 Aanslagplegers Khalid en Ibrahim El Bakraoui zijn direct gerekruteerd door ronselaars van IS in België. e gebroeders Kha lid (27) en Ibra him (29) El Bak raoui zijn zeer aty pische terroris ten. In tegenstel ling tot andere kamikazes zijn het geen ex-Syriëstrijders, maar zijn ze door ronselaars van IS recht streeks gerekruteerd in de zware criminaliteit en de gevangenis. De meeste zelfmoordterroris ten die tot nu toe na aanslagen geï dentificeerd werden, hadden ge vochten in Syrië of werden in het oorlogsgebied opgeleid om later aanslagen te plegen in Europa. Het betrof doorgaans jonge strij ders die op straat werden geron seld en stap voor stap radicaliseer den. Ze leerden daarna omgaan met wapens en explosieven in Sy rië, waar ze samen me hun gruwe lijke instructeurs vrij konden oefe nen. Ze werden ook geconfron teerd met stervende slachtoffers, al dan niet tijdens onthoofdingen. Zo werden ze gehard. Ook hun haat tegenover westerse waarden en mensen werd in Syrië aange zwengeld. De broers El Bakraoui zijn op een heel andere manier zelfmoord terrorist geworden. Ze hadden bei den een verleden in het Belgische gangstermilieu. Ze werden veroor deeld voor carjackings, gewapen de overvallen, schieten op een po litieman en drugssmokkel. Khalid tot vijfjaar cel wegens carjacking, Ibrahim om de mislukte overval op een geldkantoor. Het schieten op agenten met een kalasjnikov, tijdens de nasleep leverde hem een zware straf op. Ze belandden in de gevangenis en maakten ver moedelijk achter de tralies kennis met geradicaliseerde medegevan genen. Het is bekend dat peniten tiaire instellingen ideale visvijvers zijn voor jihadisten. Veel gedeti neerden zijn aan het einde van hun Latijn en haten de samenle ving die hen straft. De El Bak- raoui's hoefden overigens niet meer te leren hoe ze met wapens moesten omgaan. Ze hadden ken nelijk ook geen angst om anderen De broers El Bakraoui maakten achter de tralies vermoedelijk kennis met geradicaliseerde medegevangenen te doden. Ze hadden al geoefend. Daarom hoefden ze niet meer extra opgeleid worden. En dan komen ze weer beiden op vrije voeten. En gaan ze in vrij heid hun gang. Zelfs terwijl Kha lid door Interpol werd gezocht en hij de appartementen huurde in Charleroi en Vorst, waar de politie vorige week een inval deed op zoek naar de voortvluchtige ter reurverdachte Salah Abdeslam. Opmerkelijk op de door veilig heidscamera's gemaakte foto van de drie daders op Zaventem - vlak voordat de bommen ontploften - is dat ze in alle rust hun explosie ven naar de incheckbalies lijken te rijden. Ibrahim draagt net als de man naast hem een zwarte hand schoen aan de linkerhand. Naar verluidt is het om de afstandsbe diening voor het ontstekingsme chanisme te verbergen. Volgens de Amerikaanse veiligheidsexpert Cathrine Herridge gaat het om een zogeheten dodemansknop. Als de terrorist zou worden neer geschoten en de grip op het ont stekingsmechanisme verliest, gaat de bom automatisch af. De El Bakraoui's mogen dan wel moslims zijn, bevlogen gelovi gen waren ze niet. Dat blijkt ook uit het testament van Brahim, ge boren in 1986, dat gevonden werd op een laptop in een vuilnisbak, bij de flat in Schaarbeek waar ze verbleven in de dagen voor de aan slagen. In dat testament schreef hij dat hij zich opgejaagd voelde, nu zijn kameraad Salah Abdeslam is gearresteerd en heeft aangekon digd te willen praten over de aan slagen in Parijs. Dat hij niet meer wist wat te doen, van alle kanten opgespoord werd, zich niet meer veilig voelde en vreesde dat hij in de gevangenis zou belanden. Geen woord over IS of het feit dat hij wilde sterven voor het geloof. De laatste woorden van eerdere terroristen waren meestal wel reli gieus getint. Dat de laatste woorden van Ibrahim uiteindelijk werden ge vonden, is mede te danken aan de taxichauffeur die hem naar de laat ste stop van zijn leven bracht. De chauffeur sloeg kort na de aansla gen alarm. Toen realiseerde hij zich hoe vreemd het écht was, dat de drie in zijn wagen niet wilden dat hij zijn koffers aanraakte. Het leidde politieagenten naar het huis waarvandaan ze waren ver trokken, waar grote hoeveelheden explosieven gevonden werden. En later ook naar het testament, in de vuilnisbak. Na de aanslagen van 13 november in Parijs keerde Salah Abdeslam te rug naar Brussel en zocht vermoe delijk direct contact met Moha- med Belkaïd en Najim Laachraoui, die in Brussel gebleven waren en van daaruit de aanslagen in Parijs hadden gecoördineerd via de tele foon. Dat deden ze vermoedelijk vanuit een safehouse in Vorst, dat al vanaf oktober vorig jaar was ge huurd door Khalid El Bakraoui. Ook diens broer Brahim was lid van de terreurcel. Minstens vijf ter roristen startten meteen daarna met de voorbereiding van aansla gen in Brussel. De vijf legden ver moedelijk de laatste hand aan hun plannen in Vorst. Dankzij speur werk van de Franse en Belgische rechercheurs kwam aan het licht dat dat adres verdacht was. De po litie vermoedde echter dat het sa fehouse al verlaten was. Groot was dan ook hun verba zing, toen agenten probeerden bin nen te dringen in het apparte ment en meteen onder vuur wer den genomen. Met wat we nu we ten, hebben afgelopen dinsdag mo gelijk zes terroristen - Abdeslam, Choukri en de vier die de aansla gen pleegden op de luchthaven en het metrostation - kunnen ontko men terwijl Belkaïd werd uitge schakeld. Speurders zijn nooit dichter bij de massamoordenaars geweest dan toen. Het gerecht ont dekte dat de flat onder een valse naam was gehuurd door Khalid El Bekraoui. Daarom werd onder de politiediensten ook een opspo ringsbericht verspreid voor beide broers El Bakraoui. Het gerecht verkoos om dit niet te delen met de bevolking en had gehoopt de daders vlug te kunnen arresteren. Dat leverde resultaat op, maar al leen voor Abdeslam en Choukri, die vrijdagmiddag in de boeien werden geslagen in Molenbeek. De vier daders van de aansla gen vertoefden toen in Schaar beek en vertrokken dinsdagmor gen vanuit hun flat naar de lucht haven en het metrostation. Met de dramatische en onomkeerbare ge volgen die we kennen. GEZOCHT reur Frédéric Van Leeuw spreekt over 'meerdere perso nen' op wie nog wordt gejaagd. „Een aantal betrokkenen is nog niet gearresteerd. Het gaat om personen die mogelijk in ons land zijn en een gevaar beteke nen." Gisteren werd de arrestant die dinsdag in Schaarbeek bij een huiszoeking in de kraag werd gevat, verder verhoord. Een andere arrestatie van dins dagavond bleek ongegrond - hier bleek iemand in de boeien te zijn geslagen die niets met de aanslagen te maken had. Ondertussen is het drei gingsniveau in België nog altijd op het hoogste niveau. Er wordt rekening gehouden met nog andere aanslagen. „De drei ging is nog reëel", zegt minis ter van Binnenlandse Zaken Jan Jambon. DONDERDAG 24 MAART 2016 MWSCIOTHIH tHgftBLli.nl Van gangsters tot terroristen door Guy van Vlierden en Carla van der Wal door José Masschelin BRUSSEL. Alles wijst erop dat de ter roristen die de aanslagen pleegden in Zaventem en Brussel deel uit maakten van hetzelfde netwerk dat in Parijs toesloeg. Het is de eer ste keer dat dezelfde terreurcel in zo'n korte tijd en op zo'n schaal twee keer kon toeslaan. Khalid El Bakraoui (27 jr) Regelde schuilplaats voor aanslagplegers Parijs en voor Salah Abdeslam. Ibrahim El Bakraoui (29 jr) Broer van Khalid. Werd al gezocht wegens overvallen voordat hij radicaliseerde. Onbekend Bomgordel niet afgegaan op luchthaven Zaventem. huis in Anderlecht. foto Peter Dejong/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5