6 I UIT II Pi Diverse collega's gingen hem voor in het spelen van Alfred, de butler en vertrouweling van superheld Batman. De Britse acteur Jeremy Irons wilde de rol nu eens anders interpreteren. „Hij moest een verleden als marinier hebben." Mijn buurman miljardair J.P Getty, had bedienden die marinier waren geweest. Dat effect wilde ik ook met Alfred in deze film bereiken Hannah Hoekstra verdient weer een Kalf DOOR AB ZAGT NU IN DE BIOS Brooklyn DRAMA Les Innocentes DRAMA Op 67-jarige leeftijd is Je remy Irons, die 87 ver tolkingen in series en speelfilms op zijn naam heeft staan, selec tiever geworden in het kiezen van zijn rollen. „Ik ben nu financieel redelijk onaf hankelijk, maar de jaren gaan tel len", zegt hij in Londen, waar hij is neergestreken om zijn bijdrage aan de film Batman v Superman: Dawn of Justice toe te lichten. „Op mijn leeftijd vraag ik mij af hoe veel jaren ik nog op deze planeet mag vertoeven. Dan word je vanzelf kieskeuriger. Ik wil mijn tijd niet ver spillen aan projecten waar ik weinig affiniteit mee heb. Er zijn zo veel an dere dingen te doen die ik aange naam vind: zeilen, paardrijden, tui nieren en reizen met mijn vrouw", al dus Irons, die een kasteel bewoont in hulpzaam kan zijn. Hij is zijn be schermheer, maar ook iemand met een technische achtergrond die hem van wapentuig voorziet. Een soort Q dus, zoals James Bond die heeft." Last van zijn voorgangers die ook Al fred in vorige Batman-films en -se ries hebben gespeeld, onder wie Sir Michael Caine, had Irons niet. „Elke rol is weieens door iemand anders vertolkt. Ik speel nu in een toneel stuk Long Day's Journey into Night van Eugene O'Neill. Mijn rol is eer der door Laurence Olivier en Jack Lemmon gespeeld. Daar denk ik geen seconde over na. Anders zou je niets meer kunnen spelen. Je moet al tijd zelf je weg vinden." Op zijn lijst heeft Irons genoeg impo sante rollen staan, waar anderen zich op stuk kunnen bijten. Zoals Bri- deshead Revisited (1981), de legenda rische tv-serie die van hem een we- Cork, genaamd Kilcoe Castle. „In de ze fase van mijn leven wil je de da gen zo zinvol mogelijk vullen." Inspiratiebron De rol van Alfred, de vertrouweling van Batman, trok Irons meteen aan. Vooral omdat hij van regisseur Zack Snyder de kans kreeg van Alfred meer te maken dan alleen maar een gedienstige butler. De acteur had een bijzondere inspira tiebron: „Ooit woonde ik een tijdje naast miljardair J.P. Getty. Als ik op zijn feestjes kwam, hadden de be dienden allemaal een mariniersach tergrond. Waarschijnlijk om een ge voel van veiligheid te suggereren. Dat effect wilde ik ook met Alfred in deze film bereiken. Hij is een man met een spannend verleden, vandaar dat hij Batman, of beter gezegd Bru ce Wayne, op meerdere manieren be- Belgiea DRAMA Room DRAMA Do Helleveeg DRAMA Donderdag 24 maart 2016 'MAN MET MACHT IS ALTIJD INTERESSANT Oscargenomineerde Saoirse Ronan speelt een jonge Ierse vrouw die in de jaren '50 naar New York emigreert. Na een moeilijke start ontdekt zij daar ook de liefde. Zorgvuldig en in gehouden geacteerd. In deze Franse film snijdt regisseur Anne Fontaine een onbekend schandaal uit Polen aan. Poolse non nen worden door Russi sche soldaten verkracht en raken zwanger. Een Franse arts biedt uitkomst. De Vlaamse regisseur Felix van Groeningen (bekend van 'The Broken Circle Breakdown') portretteert in zijn nieuwe film twee broers die een Gents café runnen. Door drank, vrou wen en drugs dreigt dit pro ject te mislukken. Kersverse Oscarwinnares Brie Larson speelt een jon ge moeder die zeven jaar opgesloten zit in een ka mer met haar 5-jarige zoon. Slaagt zij er ooit in te ontsnappen? Regie: André van Duren. Hoofdrollen: Hannah Hoekstra, Hadewych Minis, Benja Bruijning en Frank Lammers. Voor Hannah Hoekstra moet haar hoofdrol in 'De Helleveeg' een geschenk uit de hemel zijn geweest. Zulke gecompliceerde en fascinerende vrouwenrol len komen zelden voor in Nederlandse speelfilms, waarin doorgaans een soort koudwatervrees lijkt te bestaan voor gekwelde vrouwenzielen. Tante Tiny, de hoofdper soon uit de verfilming van de gelijknamige roman van A.F.Th, van der Heijden, is een heerlijke kluif. Ze is een vrouw die angst, af keer, maar uiteindelijk ook medelijden oproept. Hoek stra maakt zich helemaal meester van deze kenau, compleet met Brabants ac cent. Zij staat verbitterd, cynisch en verwijtend in het leven als gevolg van een traumatische ervaring uit haar jeugd die ook de kijker lang wordt onthou den. 'De Helleveeg' begint in Eindhoven tijdens de jaren '50. Tiny woont bij haar ouders die haar kort willen houden als gevolg van haar opstandige gedrag. De eni ge die Tiny in vertrouwen neemt, is haar jonge neefje Albert. Hij is zowel gebiolo geerd door als bang voor zijn onberekenbare tante. Ook hij keert zich op latere leeftijd tegen deze vrouw met een mislukt leven. De voortreffelijke Hoekstra (die na 'Hemel' een tweede Gouden Kalf verdient) stopt net genoeg venijn in de rol van Tiny, die met haar scherpe tong iedereen tegen zich in het harnas jaagt. En daar had zij, zo blijkt aan het slot, alle re den toe. (Ab Zagt) Tiny (Hannah Hoekstra), een pittige en imposante verschijning. wywiwi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58