UIT THUIS 5 Voorstellingen 'Snow den' en 'Macbeth' in Middelburg Op het toneel in de Stadsschouwburg in Middelburg is macht de komende week hét thema. door willem nijssen Fernando Varela is van vele markten thuis Lijdensverhaal van Jezus veelvuldig bezongen in Zeeland Kinderen uit hun dak bij popconcert Macht zit overal. Maar er zijn plaatsen waar we geen mis bruik veiwachten. Niet bij een koning bijvoorbeeld. Of bij een overheidsinstelling als de NSA. Maar juist daar gaat het dik wijls mis. Komende week is macht hét the ma op het toneel van de Stadsschouwburg in Middelburg. Morgen is daar alvast Snowden te zien. (Een paar maanden voor de nu al veelbe sproken film van Oliver Stone.) Het verhaal achter klokkenluider Edward Snowden heeft natuurlijk een menselijke kant, over het riskante, over eenzaamheid en lege uren in de neutrale transitzones van vlieg velden. Maar het is vooral een dringende herinnering aan wat ons allen bedreigt. Want wij zijn zorgeloos en roekeloos als het gaat om privacy. Wie niets te verbergen heeft, zo laten gezaghebbers ons steeds we ten, hoeft niets te vrezen. Daar stelt Edward Snowden tegenover: „Niets geven om priva cy omdat je niets te verbergen hebt, is het zelfde als niets geven om vrijheid van me ningsuiting omdat je niets te melden hebt." Die vergelijking gaat niet eens zo heel erg mank, toch? Snowden werkte als programmeur voor de NSA, een belangrijke geheime dienst van de VS. Tijdens zijn werk ontdekt hij een gigan tisch afluisterschandaal. Hij bemachtigt mil joenen belastende stukken, vlucht daarmee naar Hong Kong en begint ze daar door te geven aan verschillende journalisten. Aan filmmaakster Laura Poitras vraagt hij een documentaire te draaien om zo het privacy- schandaal in de media te brengen. Het toneelstuk volgt de grote lijn van deze documentaire ('Citizenfour'), en is daarmee eigenlijk een soort 'making of ervan. Bloed stollend is het misschien niet, maar beklem mend is het wel. Twee enorme schermen op het toneel geven je het onbehaaglijke ge voel dat 'big brother' alles volgt, en aan het slot volg je zelf mee - maar nu eerder vol meelevende emotie - hoe Snowden en zijn vriendin met elkaar chatten. Dan pas dringt echt door hoeveel privégeluk die man heeft opgegeven om ons te waarschuwen voor on begrensde macht. Vijf dagen later (woensdag 30 maart) komt Macbeth naar Middelburg. Shakespeare heeft in meerdere koningsdrama's akelige machthebbers opgevoerd (Richard III bij voorbeeld), maar Macbeth is daarvan wel de boosaardigste. Omdat zijn machtswel lust volledig rationeel is (hoewel gebaseerd op irrationele heksenpraat). Macbeth is fascinerend toneel, maar zó be kend, dat het stuk vaak 'gemoderniseerd' of 'geactualiseerd' wordt. Dat is ook zo bij de ze voorstelling van Het Zuidelijk Toneel. Want deze Macbeth is ontstaan uit een men gelmoes van actualiteit, onder andere 'Hou se of Cards' (over een genadeloos en ambiti eus politicus) en Peter van Uhrn (de leger commandant die zijn zoon aan de oorlog verloor). Deze Macbeth is nog altijd geen aangenaam mens, maar blinde macht heeft plaats gemaakt voor de onmacht van het PTSS-syndroom, de posttraumatisch stress stoornis. De originele Macbeth is kinder loos, maar deze niet. Vanaf het begin en tij dens het hele stuk zit een jongetje voor op het toneel met Lego te spelen. Macbeth gaat af en toe naast hem zitten. Deze 'geest' is de schaduw van zijn gesneuvelde zoon. Er zijn nog veel meer 'actualiseringen' en ge waagde invullingen, die santen voor veel meningsverschil zorgen: Trouw geeft maar 2 sterren, de Theaterkrant geeft de volle 5. De grote lijn van het verhaal blijft herken baar, deze bewerking is een boeiende uitda ging om na te gaan hoe speels üw verbeel ding nog is. 'Snowden': vrijdag 25 maart, Stadsschouw burg Middelburg, aanvang 20.00 uur. 'Macbeth': woensdag 30 maart, Stads schouwburg Middelburg, aanvang 20.00 uur. PUERTO RICAANSE TENOR IN DE MYTHE PASSIE- EN PAASCONCERTEN KINDERPOP IN RILLAND Donderdag 24 maart 2016 Scènes uit 'Snow- den' (links) en 'Mac beth'. FOTO'S ANDY DOORNHEIN EN PHILE DEPREZ Macht OP HET TONEEL Is er een nieuwe ster gebo ren aan het firmament van de operazangers die meerde re stijlen beheersen? Fer nando Varela gooit hoge ogen. De jonge Puerto Ricaanse te nor werd ontdekt op YouTu- be door de Canadese muzi kant en producent David Foster. Varela trad op in Foster's theatershows en deelde het podium met we reldartiesten als Neil Dia mond, Barbara Streisand, Kelly Clarkson en Lionel Richie. Hij bezit een krachti ge volle tenorstem. Hij trad op met de Central Florida Ly ric Opera en realiseerde cd's met nummers variërend van John Denver's 'Annie's Song' tot 'Nessun Dorma' van Giacomo Puccini. Na solotours in Amerika en Azië trad hij in 2015 op tij dens de Night of the Proms. Nu is hij te zien en horen in Goes. Fernando Varela zingt songs in verschillende stij len, zaterdag 26 maart in De Mythe in Goes, aanvang 20.00 uur. Het lijdens- en sterfver- haal van Jezus wordt in de dagen voor Pasen veelvuldig bezongen. Van af vandaag, Witte Donder dag, zijn in de provincie verschillende muzikale uitvoeringen van dit ver haal te horen. Vanavond brengt dubbel- kwartet Cantate koralen uit de Matthaus Passion in de Driekoningenkerk te Noordgouwe. Aanvang 19.00 uur. Morgen, Goede Vrijdag, voert de Koninklijke Ora torium Vereniging Middel burg samen met het Zeeuws Kamerorkest de Johannes Passion van Bach uit in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. De uitvoering, die wordt geleid door diri gent Arno van Wijk, be gint om 19.30 uur. Zangkoor Hallelujah zingt morgenavond sa men met Gospelkoor Hap piness vanaf 19.30 uur een paascantate in de Bethelkerk te Goes. Zaterdag, Stille Zaterdag, houdt het Christelijk Ge mengd Eilandenkoor een Paasconcert in de Nieu we Kerk te Zierikzee. Ook Kinder- en Meisjeskoor Jedajah en Mannenkoor Salomo treden op. Het concert begint om 19.30 uur. Het Interkerkelijk Man nenkoor Tholen voert za terdag in de Grote Kerk van Tholen het oratorium 'Van liefde ongekend' van Johan Bredewout uit. Dit concert begint om 19.30 uur. Wel eens een peuter - wild zwaaiend met zijn fop speen - zien headbangen? Of zesjarigen onbevreesd zien stagediven? Het zou zo maar kunnen bij het kin derpopconcert van zanger presentator Jelle Amers foort en zijn band. Woensdag 30 maart doen ze Luctor et Emergo in Ril land aan. Het concert is speciaal voor kinderen in de basisschoolleeftijd. Aan vang 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57