4 I UIT ir ENEN ITTE GAAN Sculpturen in 's Landshuis Hulst Wanneer toeval, een speelse geest en creativiteit elkaar treffen kan iets bijzonders ontstaan. Dat bewijst Gonda Martens. door nico out LL III Gegarandeerde pret met de nonnen van 'Nonsens' Griekse muziek in theater Nieuw- en Sint Joosland ken rubber een levensgrote krokodil. Uit de opengesperde muil steken ventielen als tanden naar buiten. Maar op de monumen tale schouw van de 17e eeuwse expositie zaal prijken vaasachtige vormen, ontstaan vanuit het onderzoek om met het slappe rubber 'beelden' te maken die zelf fysiek overeind kunnen blijven. Wat tot verrassende resultaten leidt. Het materiaal bolt en wijkt en stulpt uit in, lijkt zich te bewegen. Het oppervlak vangt licht, absor beert het meeste, maar als contrast legt het restant hier en daar een zilverachtige glans op delen van de vorm. In enkele beelden gebruikt ze dunne stro ken plexiglas, die zij buigt en dan met stro ken rubber met elkaar verbindt. Vorm en materiaal bepalen elkaar binnen de kaders die Martens kiest. Het boeiende van haar werk is dat elk beeld eruitziet alsof je het zelf zou kunnen maken, maar als je kijkt hoe het in elkaar zit, blijkt Martens het zo subtiel naar haar hand te hebben gezet dat je niet meteen - of soms niet eens na langer kijken - snapt wat er nu precies is gebeurd. Zo ontmoe ten eenvoud en complexiteit elkaar in intri gerende sculpturen. Het meest ambitieuze beeld is tevens het grootste en het laatste dat Martens maak te. Zij sneed stukken van een binnenband van een auto. Het lijkt op de schil van een sinaasappel die je in parten hebt verdeeld. Acht van die rubber vellen hing zij horizon taal aan hun punten in een kubusvormig metalen frame. De andere acht hangen aan het plafond verticaal naar beneden. Door de in het materiaal aanwezige torsie en het anders ophangen, ogen dezelfde vor men verschillend. Gonda Martens biedt ruimschoots stof tot kijken. T/m 30/3. 's Landshuis, Steenstraat 37, Hulst. Ma. t/m za. 10.00 -12.30 en 13.00 - 16.00 uur. Zo 14.00 -16.00 uur. Di. geslo ten. Gonda Martens (1950). werkte vaak met textiel en boetseerde ook, maar ontdek te ruim vijfjaar geleden de mogelijkheden van rubber. Zij zocht een manier om een parasol te beves tigen. Dat lukte met wat oude fietsbanden die ze van een fietsenmaker kreeg. Mar tens hield er een paar over en ging ermee spelen. Knippen, vouwen en vastzetten bleek onvermoede resultaten op te leveren. Een deel daarvan is op een door HulstArt georganiseerde tentoonstelling in 's Lands huis in Hulst te zien. Gonda Martens laat zich sterk leiden door het materiaal. Hoe gedraagt het zich? Op wat voor manieren kan ik het snijden of knippen? Hoe maak ik er vormen mee? Er is een scala aan toepassingen te zien. Waar in Martens het rubber vaak met andere ma terialen combineert. Ze windt stukken fietsband om een roestige pijp. Soms strak en soms losjes, met grote en kleine windin gen, waardoor er een dynamisch reliëf ont staat. Ze snijdt hoekige stukjes uit het rub ber en bevestigt een groot aantal dubbelge vouwen exemplaren in de gleuven van stukken stalen balk. Ze staan uit, als de bladzijden van een opengeslagen boek en houden je op afstand. Dergelijke staande sculpturen kun je formeel zien, als visuele avonturen. Je kunt ze ook opvatten als ge stalten, krijgers met een duistere uitstra ling. Martens beweegt zich van abstractie naar figuratie en terug. Zo knoopt zij uit stro- MUSICAL IN STADSSCHOUWBURG MAKIS SEVILOGLOU IN DE WEGWIJZER Donderdag 24 maart 2016 Leon Riekwell brengt op steeds andere wijze ver schillende typen verf aan op kleine doeken. Hij kiest voor een beperkt aantal kleuren die hij associeert met de wereld van techniek en industrie. Riekwell ver leidt je als toeschouwer om heen en weer te gaan, van veraf tot dichtbij en je waarneming te scherpen. T/m 27/3. Mon Capitaine, Kinderdijk 56, Middelburg. Zo. 14.00 - 17.00 uur GONDA MARTENS LAAT ZICH LEIDEN door rubber -> TAOP (The Act of Pain ting) is een kunstenaarscol lectief dat de abstracte schilderkunst opnieuw wil positioneren. De leden ver werken popcultuur, de nieuwste technologie en wetenschappelijke ontwik kelingen in hun werk. Ope ning 25/3, 19.30 uur met optreden 'In Ghost Machi- ne':muziek, beeld en tekst. T/m 28/4. De Ouverture. Boulevard de Wielingen 64, Cadzand Bad. Do. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. Loek Grootjans startte in 2008 zijn project Storage for Distorted Matter, waarin hij probeert het leven te re gistreren en op te slaan. Voor 'De zaak Piet Mond riaan' verzamelde hij het licht dat Mondriaan moet hebben gezien toen hij voor het eerst in Domburg aan kwam. Hij toont onder meer de zoutkristallen die het licht uniek maken. T/m 3/7. Marie Tak van Poortvliet Museum Dom burg, Ooststraat 10a, Dom burg. Di. t/m zo. 13 -17 uur. Opening 26/3,16 uur. Eenvoud en complexi teit ontmoeten elkaar in de rubberen sculpturen van Gonda Martens in 's Landshuis in Hulst. A-musicals bestaan bij de gratie van B-musicals. En van die laatste zijn sommi ge zo goed, dat het alfabet eigenlijk 27 letters zou moeten hebben. De musi cal 'Nonsens' begon als een cabaretprogramma dat ergens in de off-Broad- way-programmering een gat van vier dagen moest vullen. Dat werden 38 we ken. En toen kwam de mu sical en die speelde onder tussen bijna 5000 keer. Geen klein spul dus, ook al is het verhaal onnozel. Enkele nonnen hebben, on der leiding van Moeder Overste, een vrolijke bene fiet-avond georganiseerd om de begrafenis van vier van hun collega-nonnen te betalen. Bijna heel het klooster is bezweken aan een foute vissoep. Bele gen moppen en hilarische acts wisselen elkaar af, maar de cast is top en de liedjes dus ook. 'Nonsens' is zaterdag te zien in de Stadsschouw burg Middelburg, aanvang 20.00 uur. Griekse muziek hoor je niet dagelijks op de Neder landse podia. Maar de war me klanken van de grote namen uit de Griekse mu ziektradities weten de ziel te beroeren zoals de Portu gese muzikanten dat met de Fado kunnen. Net als in de Fado drijft het moei lijk te doorgronden Grieks op een eigen karakteristie ke instrumentatie en taal klank die een diepere bete kenis op z'n minst doen vermoeden. De Griekse zanger/componist/bou- zoukispeler Makis Sevi- loglou heeft de reputatie dat hij weet hoe je muziek een hart en ziel geeft. Vooral met de toevoeging van oude en nieuwe ele menten brengt hij zowel Griekse als universele mu ziektradities erg dichtbij. Seviloglou is in Nederland om zijn nieuwe album te presenteren. Maandag is hij in Theater De Wegwij zer in Nieuw- en Sint Joos land met zijn band met Christina Karafillaki (zang), Dimitris Lappas (gitaar, bouzouki), Thanos Stavridis (accordeon) en Dimitris Kitsios (staande bass). Aanvang 15.00 uur. Makis Seviloglou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56