RvC van Delta belooft herstel van vertrouwen Drinken in de winkel en winkelen in de kroeg Oud-PSD'ers moeten zelf AOW-gat dichten Rillanders twijfelen aan nut nieuw hoogspanningsstation Vergunningen lieten op zich wachten ZEELAND 9 De sanering van Thermphos kost ruim 3,7 miljoen euro extra, maar het budget blijkt nog voldoende. Won Yip vindt '32' verademing MIDDELBURG. De Raad van Com missarissen (RvC) van Delta heeft de aandeelhouders beloofd alles op alles te zetten om het vertrou wen terug te winnen. „Er moet hard gewerkt worden om het vertrouwen te herstellen", zei president-commissaris Cees Maas gisteravond na afloop van een overleg met de aandeelhou ders (provincie en gemeenten). „En het is in ieder geval aan ons om het vertrouwen weer terug te krijgen op het niveau dat het ooit is geweest." Zowel Maas als gedeputeerde Carla Schönknecht sprak van een stevig gesprek. De aandeelhouders zijn boos over de forse loonsverho ging die de RvC heeft toegekend aan de inmiddels vertrokken alge meen directeur Arnoud Kamer beek van Delta. Ze nemen het vooral Maas kwalijk dat ze daar over niet zijn ingelicht. Daarover hebben ze hun hart gelucht. „Het was een behoorlijk inhoudelijk en stevig gesprek", aldus Maas. „Ieder een kon zeggen wat hij wilde zeg gen." Volgens Schönknecht zijn nog 'niet alle twijfels weggenomen'. „Het vertrouwen moet weer groeien. We hebben hele belangrij ke beslissingen te nemen over de toekomst van Delta en daarvoor moeten we samen op kunnen trek ken." Dat heeft het college van B en W besloten. De proef, die is opge zet door de Vereniging van Neder landse Gemeenten, duurt een jaar en begint op r april 2016. Het college verwacht dat het zo genoemde 'blurren' - vermengen van functies - helpt om de leeg stand van winkelpanden in de bin nenstad tegen te gaan. Als een slij terij ook een proeverij mag hou den, en als een restaurant ook een tentoongesteld schilderij of een kookboek mag verkopen, neemt de kans op succes toe. „De onder nemer krijgt meer omzet, de zaak biedt meer beleving, de binnen stad wordt aantrekkelijker. Daar door zullen meer mensen naar de binnenstad komen en langer in de binnenstad blijven", hoopt wet houder van economische zaken Jo- han Aalberts. Overigens vindt op beperkte schaal al langer een vermenging van horeca en detailhandel plaats, stelt Aalberts. „De Wereldwinkel verkoopt wijn. En in het nieuwe project Inmiddels in de Lange Delft werken meerdere onderne mers samen in één pand. Ik hoop dat blurring een trend wordt." MIDDELBURG. De oud-medewer- kers van de veerdienst krijgen geen vergoeding voor het mislo pen van pensioen en AOW. De provincie past het bedrag niet bij en wil ook niet meewerken aan andere oplossingen. Bij de opheffing van de Provin ciale Stoomboot Diensten, in 2003, kregen de oud-werknemers een regeling die hen tot aan hun 65e een inkomen garandeerde van 73 procent van hun PSD-salaris. In de tussentijd is de pensioenleef tijd verhoogd naar 67 jaar. De oud-PSD'ers willen dat de leeftijdsgrens in de regeling op schuift met de nieuwe pensioen- grens. Ze wijzen erop dat de pro vincie wel 2,5 miljoen euro heeft uitgetrokken om de 160 ambtena ren die twee jaar geleden met groot verlof werden gestuurd tot aan de verhoogde pensioenleeftijd uit te kunnen betalen. In januari kregen de oud-PSD' ers al nul op het rekest. In antwoorden op vragen van Statenlid Willem Willemse (5oPlus) geeft het dagelijks provin ciebestuur nu aan helemaal niks meer te willen doen, omdat de destijds getroffen regeling riant is en het ontstane gat een verant woordelijkheid van de oud-PSD' ers zelf is. NIEUWDORP. De sanering van het terrein van de voormalige fosfor- fabriek Thermphos bij Nieuw- dorp loopt bijna vier maanden vertraging op en valt 3,7 miljoen euro duurder uit. In vaten, tanks, leidingen en fa- brieksinstallaties van Thermphos zat na het faillissement in 2012 in totaal nog 3400 ton fosforslik. Door een proces van persen en fil teren wordt daar de fosfor uit ge haald. Op het fabrieksterrein is daarvoor een tijdelijke installatie gebouwd. Afspraak was dat het Therm- phosterrein op 9 mei veilig zou zijn voor mens en milieu. Voor de provincie is dat een cruciale datum, omdat zij borg staat voor de beheerskosten. Twee weken geleden liet het dagelijks provin ciebestuur de Staten al weten dat 9 mei niet wordt gehaald. Het wordt nu 30 augustus, blijkt uit een brief die gisteren naar de Sta ten is gestuurd. De belangrijkste oorzaak van de vertraging is dat lang moest worden gewacht op Afspraak was dat het Thermphosterrein op 9 mei veilig zou zij'n voor mens en milieu. Dat wordt 30 augustus de benodigde vergunningen voor de fosforverwerking. De verwachting is dat 11 juni alle fosforhoudende slik zal zijn verwijderd. De rest van de tijd is nodig voor de reiniging van de in stallaties en de verwerkingsunit. De vertraging kost geld. Voor de sanering is een bedrag van 35 miljoen euro beschikbaar, afkom stig uit de failliete boedel van Thermphos. Verder steekt de pro vincie 3 miljoen euro in Van Cit- ters Beheer (VCB), de beheerder van het fabrieksterrein. Van het ministerie van Infrastructuur en Milieu komt 3 miljoen euro. Nu de sanering langer duurt, moet de volledige beheersorgani satie, waartoe ook de brandweer behoort, op volle sterkte blijven. Dat is noodzakelijk voor de veilig heid. Dat kost 3 miljoen euro extra. Het langer functioneren van VCB kost 312.000 euro extra. De indexering van de aanne mingsovereenkomst kost ook nog eens 4 ton extra. De overschrijding bedraagt dus 3.712.000 euro. Daar gaat de hele post onvoorzien van 3,5 mil joen euro aan op. De overige 212.000 euro komt uit het budget van het ministerie van I&M. Dan is nog een bedrag over van ruim 2,7 miljoen euro voor onder meer extra saneringswerkzaamheden. De deskundige van netbeheer der TenneT zei 100 jaar vooruit te denken. Het nieuwe 380 kV-sta- tion zal dan steeds vaker nodig zijn om storingen te voorkomen en beter onderhoud aan de hoog spanningsleidingen te kunnen doen. Toch vinden de bewoners van de Zuidhof dat niet voldoen de reden om op 350 meter van hun woningen pal aan de A58 een enorm hoogspanningsstation plus alle bijbehorende masten en lei dingen te bouwen. TenneT wil het station gebruiken als schake laar tussen drie grote hoogspan- ningsleidingstraten. Omwonen den vrezen geluidsoverlast. De bewoners gaven aan een lo catie ten noorden van de Oude Rijksweg beter te vinden. Tennet ziet dat niet zitten omdat er een ondergrondse leidingenstraat loopt, kassen staan en het station deels in het beschermde Natu- ra-2000 gebied gebouwd zou moe ten worden. De deskundige van TenneT benadrukte dat de wonin gen op 350 meter afstand liggen en dat ook de zwaarste geluidso verlast binnen de perken blijft. Overigens heeft TenneT toege zegd achter de tuinen van de wo ningen aan de Zuidhof veel groen te willen planten zodat er vanuit de achtertuinen geen zicht is op het toekomstige station. De Raad van State heeft zes tot twaalf we ken nodig om een oordeel over het inpassingsplan voor het hoog spanningsstation te komen. DONDERDAG 24 MAART 2016 door Ernst Jan Rozendaal door Maurits Sep MIDDELBURG. Winkels in Middel burg mogen alcoholische dranken gaan schenken, en cafés mogen an dere producten gaan verkopen. De gemeente gaat meedoen aan een landelijke proef met een vermen ging van horeca en detailhandel. door Ernst Jan Rozendaal Opruimen fosfor valt duurder uit door Ernst Jan Rozendaal GOES. Met het tappen van een biertje verrichtten burgemeester René Verhulst en ondernemer Won Yip gisteravond de officiële opening van '32', het nieuwe ho recabedrijf van Jordi van Oosten en Mo nique Herselman aan de Grote Markt in Goes. Het voormalige café Pubbles is compleet opnieuw opgebouwd en uitge breid tot een eigentijds en sfeervol eta blissement. Verhulst sprak van een 'nieu we parel aan de kroon rond de Grote Markt'. Yip noemde de zaak waar hij ooit zelf is begonnen een 'verademing voor Goes'. Hij had nog een tip voor het gemeentebestuur: „Breng in de winter maanden het parkeren terug op de Markt." Omdat de laatste puntjes nog op de i moeten worden gezet, gaat '32' volgende week dinsdag open voor pu bliek. foto Marcelle Davidse DEN HAAG. Je koopt toch ook geen drie auto's om er één te kunnen on derhouden, zei de woordvoerder van een aantal Rillanders over het plan om een nieuw 380 kV-hoog- spanningsstation tussen de A58 en de Zuidhof te bouwen gisteren voor de Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41