neigt naar preventief opsluiten jihadgangers Zelden viel een werkbezoek op een beter moment als dat van Willem-Alexander aan de Haagse Markt en de Schilderswijk. NIEUWS 3 Bij zijn tocht over de Haagse Markt en door de Schilders wijk heet de koning majesteit. Maar ook Willy, Willem, ko ning, Lex, W-A, hoogheid, Alex en verzin het maar. Hier maakt het hem geen zier uit hoe de men sen hem noemen. Als ze 'm maar zien, zo nonchalant mogelijk slen terend over de Haagse markt. Juist nu. En juist hier, in een wijk waar veel moslims wonen. Linkerhand in zijn broekzak. In zijn rechterhand had een bosje prei of een pond kersen, in zo'n bruine zak van de groenteboer, niet misstaan. Het onaangekondigde werkbe zoek van koning Willem-Alexan der aan de roemruchte Haagse buurten Schilderswijk en Trans vaal, gisteren, was al maanden mi nutieus voorbereid. Maar in het licht van de dramatische gebeurte nissen in Brussel van een dag eer der had het uitstapje op geen be ter moment kunnen komen dan hier en nu. Bijzondere tijden vragen om bijzondere acties. Na een praatje met groenteman Gerrit Ravens- bergen voor diens kraam (nieuwe spitskool 1,25 euro), richt de ko ning spontaan het woord tegen de media en de marktbezoekers die hem aangapen, filmen, fotografe ren en toeknikken. Rug recht De vorst rept over een 'even laffe als verschrikkelijke aanslag' en stelt: „We moeten gewoon onze rug recht houden, dit is een aan val op onze open en vrije samenle ving. Net zoals Parijs vorig jaar is Brussel op een verschrikkelijke manier getroffen. Daarom is een bezoek als vandaag aan de Haagse markt en de Schilderswijk zo be langrijk. Omdat allen die in Neder land wonen en in onze vrije en open samenleving geloven, onge acht hun herkomst, deel moeten kunnen nemen aan die samenle ving. Als we dat niet meer kun nen doen, dan winnen de terroris ten en dan kunnen wij niet meer leven zoals wij willen." En dan gaat het verder, de grootste open markt in Europa over. Links een knipoog, rechts een handdruk, dan weer een glim lach. Voor de modekraam van Bianca (voor Grote Maten) gaat hij met tal van bezoekers op de foto. Adrienne Pronk (43), Scheve- ningse, zuurstokroze jas, felblon- de haren, op onvervalst Haags: „Ik denk: krijg nou helemaal een be roerte, daar loopt gewoon de ko ning. Dat-ie dat durft, juist nu. Want weet je, ik twijfelde vanoch tend zelf of ik zou gaan, met alles wat je hoort. Maar als hij hier loopt, dan moet ik toch zeker wel drie peren kunnen kopen, of niet?" „Al het gezeik dat we hier ge had hebben. Rellen, moslimextre misme, de mensen lachen niet meer", ziet vaste bezoeker Henry Rink (56). Surinaamse roots, rasta muts op zijn dreadlocks, imposan te koptelefoon op de oren, drie gouden tanden vormen de entree van zijn gebit; op de ene staat een p, dan een m, op de rechter een hartje. 'Maar ik zie de mensen lachen, nu ze de koning hier zien. Hij had ook op kantoor kunnen blijven zitten, maar hij is nu, vandaag, één van ons' „Maar ik zie de mensen nu weer lachen, nu ze de koning hier zien. Hij had ook op zijn kantoor kunnen blijven zitten, maar hij is nu, vandaag, één van ons. Geloof me, dat is echt heel belangrijk voor de mensen hier." Aan de jongeren die hij spreekt vraagt de koning of de aanslagen in Brussel iets veranderd hebben in hun buurt. Ze knikken instem mend, spreken over 'meer span ning'. Marokkaan 'Appie' el Mas- saoudi, die op de markt een 'ben de' van jonge schoonmakers en klusjesmannen uit de buurt aan voert: „Je voelt je toch verantwoor delijk voor zoiets, terwijl je er na tuurlijk niets mee te maken hebt." De koning knikt begrijpend. Fantastisch „Fantastisch dat hij hier juist nu is", vindt Philip Kalkman van Kalkman's Dropshop. „Het haalt angst weg bij klanten, want we moeten helemaal niet bang zijn. Dat leidt nergens toe. Ik zei altijd: ze blazen elkaar niet op, maar dat kan ik nu ook niet volhouden. Want op Zaventem zijn mensen met allerlei kleuren de lucht inge gaan." Met Kalkman en drie collega's praat Willem-Alexander over het vak van marktkoopman, over de parkeertarieven in de buurt, het openbaar vervoer, de klanten kring en concurrentie. Over de Rotterdamse Markthal bijvoor beeld. Kalkman: „Daar is uw meis- sie wel eens geweest, dat weet u misschien wel." Een lach, eerst zachtjes, dan bulderend. Hier komt heel veel spanning vrij, ook bij de koning. Juist hier. Juist nu. Dat blijkt uit een rondvraag van deze krant. WD, CDA en SGP wil len dat iedere teruggekeerde jihad- ganger in detentie wordt geno men, omdat 'hun uitreis in strijd is met alle uitgangspunten van on ze democratische rechtsstaat'. De terugkeerders zijn op dat moment nog niet veroordeeld, maar vol gens deze partijen wel verdacht omdat ze naar IS-gebied zijn ge reisd. De PW en VNL kwamen al eerder met een vergelijkbaar voor stel. „Zodra iemand met een besmet telijke ziekte ons land in komt, wordt hij meteen in quarantaine geplaatst. Maar een groot deel van de mensen uit IS-gebied loopt nog vrij rond", zegt CDA-voor- man Sybrand van Haersma Buma. Tijdbommen „Dat is een serieus probleem. Het zijn wandelende tijdbommen door hun ideeën en door wat ze hebben meegemaakt." Tot nu toe stuitte het voorstel om mensen preventief op te sluiten op princi piële bezwaren, maar inmiddels voelt ook de Christenunie wel voor het plan. „Je moet soms onor thodoxe maatregelen nemen. Als we dit op een rechtstatelijke ma nier rondkrijgen, ben ik bereid mee te denken", zegt fractieleider Gert-Jan Segers. „Als het maar niet leidt tot een Guantanamo Bay. Iemand vijf jaar vasthouden zonder proces is voor ons ondenk baar. De detentie moet uiteinde lijk tot een strafzaak leiden." Volgens het CDA kan de deten tie op verschillende manieren wor den vormgegeven. Iemand kan verplicht worden opgenomen als psychiatrisch patiënt of worden vastgezet op basis van informatie van de AIVD. Ook zou de grens voor voorlopige hechtenis ver ruimd kunnen worden. Buma: „Het gaat erom dat er eerst een check is, voordat iemand op straat komt. Premier Rutte heeft gezegd dat het oorlog is, dan moet je ook laten zien dat het je ernst is." Minister Ard van der Steur (Vei ligheid en Justitie) onderzoekt mo menteel wat er wettelijk mogelijk is. Wilders' PW en het daarvan af- 'Iemand met een besmettelijke ziekte wordt direct in quarantaine geplaatst' gescheiden VNL pleitten er al lan ger voor om jihadstrijders vast te zetten en dat later te laten toetsen door een bestuursrechter. Daar voor is geen meerderheid. Terroristenafdeling Op dit moment zijn ongeveer veertig jihadstrijders terugge keerd in Nederland, meldt de Na tionaal Coördinator Terrorismebe strijding en Veiligheid (NCTV). Zij zijn allemaal verhoord na te rugkomst en de meesten mochten daarna weer de straat op. Er zitten momenteel veertien mensen in speciale terroristenafdelingen van de gevangenissen in Vught en Rot terdam. Nog elke maand reizen er vier a vijf Nederlanders naar Syrië of Irak. Totaal zijn er ongeveer 240 mensen uitgereisd. Terugkeren is op dit moment extreem moeilijk. De meesten bevinden zich nog in IS-gebied, 42 zijn gedood. De Tweede Kamer debatteert vanavond met premier Rutte en minister Van der Steur over de ter- rorismedreiging, naar aanleiding van de aanslagen dinsdag in Brus sel. 'Dat de koning dat durft, juist na Brussel' door Jeroen Schmale Henry Rink bezoeker markt DONDERDAG 24 MAART 2016 door Deborah Jongejan DEN HAAG Er tekent zich een Ka mermeerderheid af om, tegen de wens van het kabinet in, alle terug kerende Syriëgangers preventief op te sluiten. Maar het mag geen Nederlandse variant op Guantana- mo Bay worden. Sybrand Buma CDA-leider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3