Seroos zoekt 'eigen' kunst Bruinvis blijkt zwerver - dcFetkamer - Bouw van eerste woningen begint waarschijnlijk dit najaar 't is maar dat je 't eet! WALCHEREN 7 Een nieuwe buitenplaats volgens historische regels. Hof Vlugtenburg geeft Souburg authentieke grandeur. ï,ss Wie over de A58 Vlis- singen bin nenrijdt, moet vóór eind dit jaar kunnen zien dat Hof Vlugten burg opnieuw vorm krijgt. Als nieuw woonwijkje in Sou burg-Noord én als historische buitenplaats. Projectontwikkelaar Martin Dekker uit Sint Laurens hoopt dat de bouw van de eerste wonin gen dit najaar begint. Het bestem mingsplan voor Souburg-Noord heeft ter inzage gelegen zonder dat er bezwaren of zienswijzen BURGHSLUIS. De meeste bruinvis sen in de Oosterschelde leiden een zwervend bestaan. Dat leert onderzoek van stichting Rugvin. De onderzoekers fotografeerden vorige zomer zo veel mogelijk bruinvissen tussen Zierikzee en Burghsluis. Aan de hand van lit tekens, kleurverschillen en ver groeiingen werden de dieren geï- binnenkwamen. Als de Vlissing- se gemeenteraad volgende maand dat bestemmingsplan vast stelt, wil Dekker vaart maken. Want hij kreeg al veel vragen over de mogelijkheden. „Als de raad akkoord is, kan ik wensen en verlangens van belangstellenden inventariseren." Dekker schakelde architect Eg- bert Hoogenberk van het bureau Harmonische Architectuur, be kend van diverse buitenplaatsen in onder meer Domburg, in voor het ontwerp van een nieuw Hof Vlugtenburg. Die wist ongeveer hoe de buitenplaats er sinds het ontstaan in de zeventiende eeuw uitzag, maar er zijn geen foto's of tekeningen van het hoofdgebouw bewaard gebleven. Dekker: „Er moet wel iets van een torentje op het huis hebben gestaan, dus het zou aardig zijn om daar iets mee te doen." Het is voor Dekker belangrij ker dat het nieuwe Hof Vlugten burg de 'sfeer van een buiten plaats uitademt' dan dat de histo rie recht wordt gedaan. Een ma quette toont hoe het nieuwe Sou- De Napoleontische ijskelder in het park bij de buitenplaats wordt toegankelijk gemaakt voor belangstellenden burgse wijkje er uit kan komen te zien. De grootte van de percelen, de vorm en de uitvoering van de tien tot vijftien woningen staan nog niet vast, benadrukt Dekker. „Maar een oprijlaan, die tegelijker tijd als een soort binnenplein functioneert, moet er zeker ko men. Die is essentieel voor het buitenplaatsgevoel." Het enige gebouw dat nog over is van het vroegere hof, het tot voor kort vervallen boerderij tje direct aan de Schroeweg, draagt sterk bij aan het oproepen van dat gevoel. Dankzij Annette van Dijk, die sinds vorige zomer met man Jos en drie dochters in een chalet naast de boerderij woont, prijst Martin Dekker. „Zij bewaakt juist de historische au thenticiteit. Geen nieuwe materi alen, maar originele oude dakpan nen, kozijnen en deuren. Vooral niet té netjes, waardoor des te meer van de oude glorie terug komt." Wie de voordeur binnen stapt, kan zich niet voorstellen dat het huis binnen afzienbare tijd bewoonbaar is. Maar Annette gaat ervan uit dat zij met haar ge zin vóór het eind van het jaar naar de boerenwoning verhuizen. De gemeente gunt ieder Veers dorp een kunstwerk in de openba re ruimte. Serooskerke staat nu op de rol. Het Centrum voor Beelden de Kunsten (CBK) roept daarvoor landelijk kunstenaars op. Hedy van Straten van de dorpsraad Serooskerke zit namens het dorp in de provinciale kunstadviescom missie, die zich buigt over het toe komstig kunstwerk. De commis sie deed dat in 2014 bijvoorbeeld voor Oostkapelle. Daar staat sinds begin november vorig jaar het ob ject Being there van de Arnhemse kunstenaar Marcel Smink. Hedy: „Wij hopen dat het kunstwerk er dit jaar nog komt. Dit is het jubileumjaar van de goudvondst. Die maakt onlosma kelijk deel uit van het DNA van Serooskerke. Kunstenaars hebben tot 8 april de tijd om te reageren. Aan de hand van hun portfolio wordt een eerste selectie gemaakt. Die presenteren wij 13 april aan het dorp tijdens de jaarvergade ring van de dorpsraad. Uiteinde lijk kan het dorp in de loop van juni een keuze maken uit twee ontwerpen die de adviescommis sie voorlegt." Veere wil 44.500 eu ro beschikbaar stellen voor het project in Serooskerke. Aagtekerke, Grijpskerke en Me- liskerke hebben ook nog 'recht' op een kunstwerk. Voor Aagtekerke heeft dat nog geen prioriteit: „Wij zijn nu bezig met het accommoda- tiebeleid van Veere", aldus dorps raadvoorzitter Hans Nonnekens. Meliskerke denkt aan kunst in het kader van de plannen voor een op knapbeurt van de Torenstraat en Dorpsstraat; „maar dat zit nog in een pril stadium", aldus dorps raadvoorzitter Peter Gillissen. dentificeerd. Van de 59 gefotogra feerde bruinvissen kwamen slechts zes vaker voor de camera. Daaruit trekken de onderzoekers de voorzichtige conclusie dat de zes honkvast zijn en dat de ande re 53 door de hele Oosterschelde een maaltje vis bij elkaar scharre len. In de zomer gaat Rugvin ver der met het identificeren. restaurant DONDERDAG 24 MAART 2016 De maquette laat zien hoe Hof Vlugtenburg er uit kan gaan zien. Linksvoor de boerderij van de familie Van Dijk. Hoeveel huizen het hof gaat tellen en hoe ze er uit komen te zien, staat nog niet vast. Maar aan een oprijlaan als 'binnenplein' wordt niet getornd, belooft Martin Dekker, foto Lex de Meester Buitenplaats is ook sfèerrijke woonwijk door René Hoonhorst door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE. Serooskerke hoopt nog voor eind dit jaar een 'eigen' kunstwerk te bezitten. Het kunst werk in spe moet wel het karakter van het dorp weerspiegelen. Pas send bij het DNA van Serooskerke, waarin de goudvondst verankerd ligt. Nieuw: nieuwe Rln Kom gezellig E-bikes testen, we hebben vele merken en modellen voor een testrit klaar staan. U krijgt een gedegen advies en een leuke attentie! We zien u graag op zaterdag 26 maart (Paasweekend) vanaf 10.00 uur, op Woonboulevard de Mortiere in M'burg. wagenaarstraat 13-15 Tel.0118-635 676 www.eetkamermiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39