Droombestaan op Kaaimaneilanden Andrea is kampioen postcrossi Opening Skills Talents Proef van Rijkswaterstaat op de Waal krijgt navolging op Zeeuwse wateren Markeren van recreatievaargeulen moet de plezier- en beroepsvaart uit eikaars vaarwater houden. ZEELAND4&5 J VLISSINGEN. Rijkswaterstaat heeft op een aantal plaatsen op de Zeeuwse wateren vaarzones afge bakend voor de pleziervaart. De dienst noemt ze recreatievaargeu len en omschrijft ze als 'een soort fietspad naast de hoofdvaarweg'. Doel is de (kleinere) plezierbo ten te scheiden van de beroeps vaart en daarmee het varen op de grote wateren veiliger te maken. „Het is voor recreatievaart niet ver plicht om van de recreatievaargeu len gebruik te maken, maar wel verstandig", aldus Rijkswaterstaat. „Vanaf een groot schip zijn kleine vaartuigen vaak minder goed te zien. Ook gaan beroepsvaartuigen doorgaans sneller. Soms levert dit gevaarlijke situaties op." Bijko mend probleem is dat kleine re creatievaartuigen lang niet altijd een marifoon aan boord hebben. Met het aanbreken van de lente wordt het weer drukker op het wa ter. Op de Westerschelde, het Gre- velingenmeer en het Veerse Meer zijn, of worden binnenkort, de ba kens uitgezet. Maar ook op het IJs- selmeer, de Randmeren en de Waddenzee zijn recreatievaargeu len voorzien. Het gaat om in to taal 1700 bakens in heel Neder land. Vanaf 2010 zijn er op de Waal bij Nijmegen proeven ge daan met aparte vaarstroken voor plezier- en beroepsvaart. Volgens Rijkswaterstaat zijn de ervaringen positief. De kans op aanvaringen is er kleiner geworden. De recreatievaargeulen zijn aan gegeven op plaatsen waar het wa- Veiligheid op het water is gediend bij scheiden van langzame recreatievaart en snellere beroepsvaart ter nog ongeveer anderhalve me ter diep is. Dat is voor de beroeps vaart te ondiep, maar niet voor de meeste recreatieschepen. De markering die de recreatie vaargeul aangeeft is herkenbaar aan de rood-witte en groen-witte strepen. Op grotere wateren als de Waddenzee, Westerschelde en de Noordzee worden in verband met internationale regelgeving gele boeien gelegd om de recreatiege bieden aan te geven. In Zeeland zijn, met het paas weekeinde in aantocht, inmiddels de meeste bakens al in het water gezet. DOMBURG. Ruim driehonderd vmbo'ers uit het hele land doen vanaf vandaag mee aan de nationale finale van de vakwedstrijden Skills Talents op Deltapark Neeltje Jans. Gisteravond werd het evenement geopend in Domburg. Cabaretiers Katinka Polderman en Laurens Joensen stelden alle teams - waaronder de Zeeland Sharks - voor met een lied over de leerlingen. Ze werden bijgestaan door de leerlingen van mbo dans in Goes en Breda. foto Lex de Meester ZEELAND 14 15 www.pzc.ni walcheren@pzc.nl DONDERDAG 24 maart 2016 Zeelan Aparte geul recreatievaart door Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33