28 CULTUUR SHOW Uri Eugenio danst in de voorstelling Seele/Herz van LeineRoebana de rol van Apollo. „Ik ga de strijd aan en win/' Eigenlijk zou hij professio neel tafeltennisser wor den. Maar toen Uri Euge nio (Sint Maarten, 1982) 13 jaar was, raasde or kaan Luis door het Cari- bisch gebied. Alles was weg. Hij woonde een tijd lang op Curasao. „In één klap hadden we geen clubhuis meer. Maar we raakten ook elkaar en het familiegevoel tussen de spelers onderling kwijt", vertelt Eugenio. „Pas toen ik zes jaar later naar Neder land kwam om in Groningen Ro maanse talen en culturen te stude ren, heb ik weer een competitie ge speeld." Het jaar daarna ging hij naar de dansacademie in Tilburg. Hij volgde er lessen moderne dans en al zijn vrije uren stopte hij in lessen jazz- dans. „Ik vond het vanaf het begin be langrijk dat een danser veel verschil lende dingen kan doen. Dat ging heel goed, maar omdat ik pas op mijn 18de met dans begon, had ik altijd het gevoel: ik moet, ik moet, ik moet. Voor tafeltennis had ik in ieder geval geen tijd meer." Zijn eerste eigen choreografie maakte Uri Eugenio voor een danse res die ook tafeltenniste. „Toen kwam het vuur weer helemaal terug. En nu tafeltennis ik al weer bijna ze ven maanden. Ik heb onlangs een toernooi gedaan en dat heb ik gewon nen." Na zijn opleiding danste Eugenio bij Scapino Ballet, David Midden dorp en Nanine Linning. Ook was hij te zien in het televisieprogramma So You Think You Can Dance, bij mode- shows, tijdens kappersevenementen en in een videoclip van Armin van Buuren. Bij dansgezelschap LeineRoebana, opgericht door de choreografen Andrea Leine en Harijono Roebana, liep hij tien jaar geleden stage. Euge nio wilde het liefst bij dat gezelschap blijven. „Ik had me aangemeld voor een auditie. Toen ik in de studio stond, dacht ik: dit is het. Het voelde meteen goed, hun stijl past me als een jasje." Intrigerend, organisch en mense lijk noemt Eugenio die stijl. „Die maakt je als danser heel bewust van elk lichaamsdeel dat je beweegt, welk lichaamsdeel leidt en waar de bewe ging vandaan komt. Ie staat echt in contact met je lichaam. Als we in de studio de opdracht krijgen om nieu we bewegingen te vinden, slaat mijn hoofd eerst even op hol, maar ze sti muleren mijn fantasie. Het wordt nooit routine, je blijft altijd scherp en je verveelt je nooit." In de dubbelvoorstelling Seele/Herz staat Eugenio tegenover Tim Persent, die al ruim twintig jaar bij LeineRoebana danst en nu de rol van Marsyas vertolkt: de faun die fluit kan spelen en in dit geval: dan sen, als geen ander. „Ik speel Apollo, de god van de kunsten en word door Marsyas uitge daagd. En ja, ik ga die uitdaging aan en ik win. In de voorstelling wordt het verhaal uit de Griekse mytholo gie natuurlijk niet letterlijk neerge zet, maar het zit er wel in. Ik zie Mar syas als iemand die oneindig door gaat. Al zou zijn vel er afgestroopt 'Als we in de studio de opdracht krijgen om nieuwe bewegingen te vinden, slaat mijn hoofd eerst op hol' worden, zoals de straf van Apollo is in de mythe, dan nog zou hij niet stoppen met dansen. „Dat geldt voor Persent ook: hij heeft een grenzeloze gedrevenheid, discipline en toewijding voor zijn vak. Dat zit ook in mij. Ik vind dat je als danser de ambitie moet hebben om de beste te worden en ik wil ze ker tot mijn 50ste blijven dansen." Deze keer bewegen de dansers (in totaal staan er zeven op het podium) op een nieuwe compositie van Kate Moore, uitgevoerd door de musici van The Stolz Quartet. Eugenio: „Het is altijd geweldig om musici om je heen te hebben die live spelen. Hun muziek komt direct binnen en dat helpt om in het moment te blijven. „Ik houd van veel verschillende soorten muziek en vind altijd een ma nier om me ertoe te verhouden. Per soonlijk heb ik een lichte voorkeur voor elektronische muziek, maar ook klassiek is gewoon mooi. Daar kun je weer andere dingen mee doen. Moores muziek is nogal melancho lisch, als danser probeer je er een dia loog mee aan te gaan. Soms zitten we als dansers met de musici op één lijn, de andere keer helemaal niet." Uri Eugenio (rechts vooraan) danst Apollo in de voorstelling See/e/Herz. foto Deen van Meer 'Een danser moet altijd de beste willen zijn' door Jacq. Algra LeineRoebana: Seele/Herz. Tournee door het land. Info: www.leineroebana.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28