Miljoenenboetes voor afspraken in vrieshuiskartel Perry en Aktiesport voor miljoenen in handen van Britse keten JD Sports ECONOMIE 23 Vroege Pasen goed voor supers Akkoord over cao Metalektro Buitenlander weet Nederland als vakantieland te vinden Dat Pasen dit jaar zo vroeg valt, is gunstig voor supermarkten. De omzet in de week vooraf gaand aan Pasen is naar verwach ting met 780 miljoen euro 3 procent hoger dan vorig jaar, meldt het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL). In 2008 viel Pasen voor het laatst net zo vroeg als dit jaar. Toen viel er nog sneeuw. De paasom- zet was dat jaar zelfs 9 procent hoger dan het jaar ervoor. Het CBL denkt dat de consument zich laat verleiden door het spe ciale aanbod luxe paasproducten en feestelijke recepten in super marktmagazines. Het akkoord over de cao Metalek tro is definitief. Volgens FNV en CNV betekent dit meer zeggen schap over de werktijden en in to taal 5,9 procent meer loon. De eer ste loonsverhoging van 2,1 pro cent wordt per 1 april uitgevoerd. „We willen niet goedkoper zijn dan Ryanair, we zijn geen be drijf waar alles top-down be paald wordt en alles draait om efficiëntie. We doen het op on ze eigen manier. Onze mensen krijgen de ruimte om dingen naar eigen inzicht te doen. De vraag is hoe je de passagier net dat ene kunt geven waar hij be hoefte aan heeft. Als mensen bang zijn om te vliegen, of ge woon verdrietig zijn, moet ons personeel dat herkennen. Dat zijn hele kleine dingen, die er bij elkaar voor moeten zorgen dat passagiers niet voor een con current kiezen, maar voor ons." De hoogste persoonlijke boetes bedragen 144.000 euro voor twee directeuren van het bedrijf Kloosterboer. „Er is een les ge leerd", zegt algemeen directeur Hans Kroes van Kloosterboer. „De regels zijn onbewust overtre den." Dat moet gezien worden in het licht van fusies en overna mes die speelden, legt hij uit. De geconstateerde overtredingen zijn gepleegd tussen 2006 en 2009. De Autoriteit Consument Markt (ACM) heeft concurren tievervalsing geconstateerd bij koel- en vrieshuizen in Vlissin- gen, IJmuiden, Velsen, Eist en Be neden-Leeuwen van Klooster boer, Eimskip, Samskip en H&S. Dat laatste bedrijf heette toenter tijd Van Bon. ACM-inspecteurs vonden e-mails waarin mana gers van de hallen waar levens middelen voor transport liggen opgeslagen, hun tarieven deel den. Ook vertelden ze elkaar of ze plek hadden of welke prijsstij ging doorberekend zou worden, stelt de ACM. Er zijn ook afspra ken gemaakt over offertes aan be drijven, zodat duidelijk was wie de opdracht zou binnenhalen. Kloosterboer heeft met 9,6 miljoen euro de hoogste boete gekregen. Omdat het bedrijf van af het begin heeft meegewerkt aan het ACM-onderzoek, is nog 10 procent strafkorting gegeven. Kloosterboer heeft een jaarom zet van 150 miljoen euro en is met zeshonderd werknemers een van de grootste bedrijven met koel- en vriespakhuizen van West-Europa. Intern zijn nu richtlijnen verspreid over het de len van informatie, licht Kloos terboer-directeur Kroes toe. Ook krijgt het management cursus sen. Volgens Kroes is de concur- rentieregelgeving complex. De beboete directeuren zijn nog werkzaam bij Kloosterboer. „De overtredingen zijn immers onbewust begaan." Uitgerekend in Rotterdam, Europa's grootste haven waar de bestrafte bedrij ven ook hallen hebben, heeft de ACM geen harde bewijzen ge vonden voor kartelafspraken. De concurrentiewaakhond heeft ha vens en transport aangewezen als sectoren die zij op de korrel heeft. „In en rond de haven wer ken bedrijven nauw samen om snel en efficiënt te kunnen opere ren. Het kan er ook toe leiden dat er gemakkelijk afspraken wor den gemaakt die de concurrentie belemmeren", zegt Murco Mijn- lieff van de ACM. AMSTERDAM De buitenlandse in teresse voor Nederland als vakan tieland groeit nog steeds. Het aan tal overnachtingen van buiten landse gasten steeg van 2012 tot en met 2015 met ruim 25 procent. Dat stelt het Economisch Bureau van ING in de Toerisme Index. Het aantal nachten dat Nederlan ders in eigen land op vakantie gin gen, steeg met 5 procent. Noord-Holland - en dan vooral Amsterdam - en Zeeland zijn de populairste bestemmingen voor buitenlandse toeristen. De enor me toeloop naar Zeeland kan vooral op het conto worden ge schreven van Belgen en Duitsers die recreëren langs de Zeeuwse wateren. Ook de andere provin cies, met uitzondering van Gro ningen, Drenthe en Noord-Bra bant, zagen het aantal verblijfstoe- risten in de afgelopen vier jaar flink groeien. Uit de ING Toerisme Index blijkt dat Zeeland de 'toerisme-provin- cie' bij uitstek is. Zeeland staat bo venaan vanwege het relatief grote aantal overnachtingen in hotels, B&B's, bungalowparken en op campings en het zeer ruime hore- ca-aanbod. Het aantal Nederlan ders dat dit jaar minimaal één keer in eigen land op vakantie denkt te gaan, is licht gestegen. Daarvan zullen vooral de provin cies Gelderland en Overijssel pro fiteren. Toeristen die in eigen land op vakantie gaan, kiezen de afgelopen jaren relatief minder vaak voor een verblijf in Noord of Zuid-Nederland. Het is nog niet bekend met hoe veel winkels JD Sports exact ver dergaat. Het zal op termijn een aantal winkels overdragen of slui ten, afhankelijk van de prestaties van de winkels en de onderhande lingen met verhuurders. Het was al bekend dat enkele tientallen fili alen van de in totaal 189 vestigin gen van Perry Sport en Aktiesport uiteindelijk gesloten worden. Een deel daarvan is al dicht omdat het de zogeheten shop-in-shops be treft. Het grootste gedeelte van de opbrengst van de verkoop gaat ver moedelijk naar de banken. Werknemers van Perry Sport en Aktiesport zijn nu nog in dienst van de failliete vennootschappen. Aan hen is op 1 maart ontslag aan gezegd. Een groot deel van hen kan echter aan het werk blijven in de overgenomen winkels. Ook op het hoofdkantoor in Amsterdam blijft een groot deel van de banen behouden. Bij moe derbedrijf USG werkten in totaal ruim 2.500 werknemers, waarvan 850 bij Perry Sport. Aktiesport had 1.150 man personeel op de loonlijst staan. De overname is nog wel afhan kelijk van de goedkeuring door toezichthouder ACM. Een beslis sing daarover wordt deze week verwacht. In totaal waren negen partijen in de markt voor de over name van de twee winkelketens. USG viel om nadat het in acute financiële problemen was geko men. Dat hing samen met de re cente faillissementen van V&D en schoenengigant Macintosh. USG had veel shop-in-shops in de wa renhuizen van V&D en in de schoenenzaken van Scapino. Die verkooppunten moesten noodge dwongen sluiten, waardoor een deel van de omzet wegviel. USG was behalve in Nederland ook actief in landen als België, Zweden en Denemarken. Over de Primo-winkels in België is een principeakkoord bereikt met de Britse keten Sports Direct. Over de verkoop van andere activiteiten wordt nog onder handeld. TRANSAVIA DONDERDAG 24 MAART 2016 JUjyJiJ L> 14 Dienstverlening aan senioren zal in 2025 goed zijn voor circa 14 miljard euro. Dat meldde het Economisch Bureau van ING na een onderzoek over de sector. Jet. Op de kostprijs van tickets gaat u dat toch nooit winnen? Transavia verwacht dat de budgetmarkt de komende jaren met 8 procent groeit. door Leon van Heel IJMUIDEN. Bedrijven in koel- en vrieshuizen is miljoenenboetes opgelegd voor het maken van prijsafspraken en het onderling verdelen van klanten. Behalve de vier bedrijven, die samen 12,5 mil joen euro moeten betalen, heb ben ook vijf leidinggevenden geld straffen gekregen. door Leo Roggeveen AMSTERDAM. JD Sports Fashion neemt de failliete sportketens Per ry Sport en Aktiesport over. Cura tor Toni van Hees liet weten dat het Britse beursgenoteerde bedrijf 26,5 miljoen euro betaalt. Daarbo venop komen nog extra kosten, in verband met de doorstart. 5JD Sports betaalde 26,5 miljoen euro voor de overname van de Perry Sport en Aktiesport. Transavia vervoert jaarlijks onge veer 7 miljoen passagiers van en naar Schiphol, Eindhoven en Rot terdam. Het is een volledige doch ter van KLM, dat weer onderdeel is van Air France-KLM. De vloot van Transavia groeit de komende jaren van dertig naar veertig toe stellen. Naast de Nederlandse tak is er ook een Transavia France. Transavia France is voor 40 pro cent eigendom van Transavia Ne derland en voor 60 procent van Air France-KLM. Gesprekken om beide Transavia's samen te voegen en onder de holding te hangen, lie pen in het verleden op niets uit, onder meer door kritiek vanuit vakbonden. Air France-KLM-topman De Juniac liet bij de presentatie van de jaar cijfers een maand geleden weten dat het plan nog steeds op tafel ligt. Ook opperde hij het plan om Transavia samen te voegen met een andere prijsvechter, om de be nodigde schaal te krijgen. Mattijs ten Brink sluit niet uit dat het ooit zo ver komt. „Dat we een consoli datieslag krijgen, is zeker. In Ame rika zijn er vijf tot zes prijsvech ters overgebleven. Dat zul je ook hier zien. We concurreren met par tijen als WizzAir en Vueling om daarbij te horen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23