ARE RüES Nijhuis ziek van recidiviste Efimova Den Haag finishplaats van Volvo Ocean Race Jens Debusschere zorgt met overwinning voor wat troost een dag na de aanslagen u m ^oirro IS 'R von 20 SPORT Dwars door Vlaanderen ging gisteren gewoon door. De koers is en blijft heilig bij onze zuiderburen. Opgave Dumoulin in Catalonië, Gesink en Poels moeten passen *OUDA* Bakvisjes die met een ver liefde blik tegen de bus van hun favoriete wie- lerhunk schuren. Krasse opaatjes met van kleur verschoten koerspetjes op het hoofd. Jeugdigde handtekenin genjagers met volgekraste blocnotes. En volwassen mannen met bier. Heel veel bier. Wie de afgelopen 24 uur in een grot heeft gezeten en deze woensdag morgen uit het niets op dit overvolle plein in Roeselare is losgelaten, heeft er geen idee van dat dit een land is waar nationale rouw is afgekondigd. Stampvol staan de Vlaamse klinker tjes, amper 80 kilometer ten westen van Brussel waar een dag eerder de bloederigste aanslag in de recente Bel gische geschiedenis plaatsvond. Is dit een land vol verdriet? Een ge broken natie? Niets van dat alles in de stad waar zometeen de semi-klas- sieker Dwars door Vlaanderen op gang geschoten wordt. Johan van der Velde, buschauffeur van Room pot-Oranje Peloton, kan maar moei lijk geloven wat hij ziet. „Of het nu al helemaal gepast is om weer te koer sen? Ik weet het niet", zucht Van der Velde. „Ik begrijp ook wel dat de koers hier een beetje heilig is. Maar ik dacht: ze hebben hier in België zo veel wedstrijden, sla er uit respect voor de slachtoffers dan eentje over." Daar is over gepraat, tot op het hoogste niveau. Maar vooral omdat het lastig bleek de veiligheid van het peloton en publiek te waarborgen. Niet omdat koersen op 'the day after' mogelijk niet gepast zou zijn. Ethiek gaat in Vlaanderen even niet op als het koers betreft. Hier werd zelfs op 12 september 2001, een dag na de aan slagen op de Twin Towers, gewoon 4--^ de Memorial Rik van Steenbergen verreden. Niemand krijgt de koers klein. Vijftien jaar later regeert nog hetzelfde sentiment. Koers is hier heilig. Cultureel erfgoed. Een religie. Ook bij dreigingscode 4. Wielerfan Mario Lecluse is daar om samen met zijn dochter naar de koers gekomen om een 'signaal af te geven'. „Die angstzaaiers moeten weten dat ze niet ons hele leven kunnen verlammen. Hoe verschrikke lijk ook, koers pakken ze ons niet af', klinkt het fel. Het zijn precies die woorden die Moreno Hofland nodig heeft om zich zelf ervan te vergewissen dat koersen door een rouwend land wel kan. „Was het afgelast, dan had ik dat ge respecteerd. Maar dat een natie dol graag wil blijven doen waar het goed in is, vind ik ook wel weer mooi. Al blijft koersen nu natuurlijk wel apart." Zo blijven die beelden van de rava ge op vliegveld Zaventem maar door het hoofd schieten van de sprinter. „Die ene bom ging af bij de Star bucks waar wij met de ploeg ook wel eens een bak koffie drinken. Dan LA MOLINA. Natuurlijk, het gaat om de eindwinst en om de World- Tour-punten. Maar de Ronde van Catalonië is óók een prestigestrijd; vrijwel alle grote vedetten uit het wielrennen staan er aan de start. Chris Froome, Nairo Quintana, Al berto Contador, Tejay van Garderen, Fabio Aru en Richie Porte: ze zijn er allemaal in de Spaanse rittenkoers. En allemaal willen ze hun concur renten een tik geven - want je kunt er nu eenmaal beter eentje uitdelen dan eentje incasseren. Na twee ritjes voor de sprinters, ge wonnen door Nacer Bouhanni, vond gisteren de eerste confrontatie in de bergen plaats. De rit met finish berg op in La Molina werd gewonnen door de Ier Dan Martin, die in de laatste kilometer wegreed en Conta dor naar plek twee verwees. Tour winnaar Chris Froome moest enkele seconden prijs geven. De meeste Nederlanders werden in het geweld van de grote tenoren weggeblazen. Pieter Weening reed even vooruit, Steven Kruijswijk kon zich handha ven in het eerste pelotonnetje, maar Wout Poels en Robert Gesink moesten passen in de steile laatste kilometers. Tom Dumoulin gaf onderweg op. De kopman van Giant-Alpecin is nog altijd niet her steld van de ziekte die hij opliep in Parijs-Nice. komt het opeens wel héél dichtbij", mijmert Hofland, die zijn blik over de mensenzee op het plein laat glij den. „Eng is het. Zoveel mensen. Je moet er niet aan denken wat hier zou kunnen gebeuren." Voorzitter Carlo Lambrecht is na 200 kilometer als een kind zo blij wanneer hij de renners veilig en wel bij de finish mag begroeten. Als daar met Jens Debusschere ook nog een Vlaming de sprint wint, eindigt de dag geslaagd. Al ontbreekt uit respect voor de slachtoffers de champagne bij de podiumceremonie. De onthullingen komen een week nadat de Russische topzwemster Joelija Efimova (23) werd betrapt op het gebruik van meldonium. Het was al de tweede keer dat de schoolslagzwemster tegen de lamp liep. Efimova zat tot februari 2015 zestien maanden schorsing uit na het gebruik van steroïden. De Nederlandse concurrente van Efimova, schoolslagzwemster Moniek Nijhuis (28), volgt het do- pingnieuws op de voet. „Ik was bij het vorige dopinggebruik van Efi mova verbijsterd over de duur van de schorsing, waardoor ze vorig jaar toch naar de WK mocht", zei Nijhuis gisteren in het Engelse Ply mouth waar ze sinds een half jaar traint. In Rusland veroverde Efi mova afgelopen zomer ook nog eens de wereldtitel op de 100 me ter schoolslag. Nijhuis had het met argusogen bekeken. „En nu ze weer gepakt is, zal ik haar nooit meer als een eerlijke concurrent zien", stelde Nijhuis vanaf haar ziekbed. Ze ligt al enkele dagen met griep en koorts onder de wol. Door het vorige dopinggebruik van Efimova mocht Nijhuis nog niet zo lang geleden haar bronzen medaille van de EK kortebaan in 2013 inwisselen voor de zilveren plak. Het is nog niet bekend wat er met de WK-resultaten van Efi mova wordt gedaan. Nijhuis stel de overigens teleur op dat WK. Den Haag troeft daarmee Göte- borg, de thuisbasis van de hoofd sponsor, af. „Vooral dankzij goe de Haagse diplomatie", zegt aftre dend racedirecteur Tom Touber. „Maar ook omdat sponsors, zei lers en de organisatie enthou siast over de pitstop van vorig jaar in Den Haag waren. Daar werd op zaterdag met 66.000 be zoekers het hoogste aantal bezoe kers op één dag van de hele race gemeten." In totaal kwamen vo rig jaar ruim 150.000 toeschou wers op het evenement in Sche veningen af. De race start in het najaar van 2017 in Alicante. De laatste etap pe voert van Göteborg naar Den Haag. Of Bouwe Bekking voor de achtste keer meedoet, hangt af van de financiën. Hij moet op zoek naar een nieuwe hoofdsponsor. Touber wil een boot met een compleet Neder landse bemanning opzetten. „En dat doe ik op de Louis van Gaal-manier. Zonder aanzien des persoons en gebaseerd op mi litaire discipline. Want ik wil maar één ding: die race winnen." Niks zo zalvend als koers door Arjan Schouten Met twee keer een minuut stilte staan de coureurs stil bij wat in Brussel gebeurd is. Dan pas zet Jelle Wallays (r) zijn helm op. foto Belga door Thijs Zonneveld door Natasja Weber EINDHOVEN. Niemand in West-Euro pa was gisteren verrast door het nieuws dat ook in de Russische zwemsport sprake zou zijn van sys tematisch dopinggebruik. Volgens The Times heeft de Russische arts Sergei Portoegalov, als medisch hoofd van de atletiekfederatie, do pinggebruik bij zwemmers aange moedigd. Joelija Efimova foto EPA DEN HAAG. Den Haag wordt finish plaats van de dertiende editie van de Volvo Ocean Race. 's Werelds grootste zeilrace eindigt op 30 juni 2018 met een havenrace voor de kust van Scheveningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20