Van Gaal komt weer in beeld bij KNVB stroom aan Franse toptalenten jaloersmakend SPORT 19 Dat zou direct alweer ergernis oproepen in een periode dat het Oranje van Blind toch al met veel scepsis wordt gevolgd in het land. Belofte Oranje gaat 5-3-2 spelen tegen de Fransen. Dus met drie centrale verdedigers, opko mende backs en twee spitsen voorin. Juist het ontbreken van Robben is nu een flinke streep door de rekening. Want 5-3-2 is de enige wereldtopper die Oranje nog over heeft op het lijf geschreven. Een vervanger met dezelfde kwaliteiten is er niet. Wel is er de 24-jarige Quincy Pro mes. Blind en zijn staf zien de oud-speler 'Je hoort het aan en vervolgens ga je met z'n allen ook weer over tot de orde van de dag' van FC Twente als de misschien wel groot ste aanvallende belofte van het Nederland se voetbal. Blind: „Promes is het beste voorbeeld van een jonge speler die snel stappen maakt. Hij speelt bij Spartak Moskou op hoog niveau in een goede competitie. En op verschillende posities in verschillende sys temen. Afgelopen november tegen Wales speelde hij als nummer '10' in de rug van twee spitsen. Maar hij kan ook een linie naar voren." Zo ging het in Huis Ter Duin toch ook nog 'gewoon' over voetbal. En dat houden ze bij Oranje graag zo tot aan het laatste fluitsignaal morgenavond. De KNVB gaat concreet op zoek naar een technisch directeur. In Zeist wordt momenteel ge werkt aan de profielschets voor zo'n functie. De raad van commis sarissen van de voetbalbond stuurt aan op het vinden van een kandidaat die idealiter in de zo mer zou kunnen beginnen. De naam van Louis van Gaal valt als iemand bij wie zeker zal worden gepolst of hij interesse heeft. Van Gaal zou voor de KNVB een directeur zijn uit de topcategorie. Iemand die een meerwaarde kan zijn voor een bondscoach (nu Danny Blind, red.) en een man voor wie direc teur betaald voetbal Bert van Oost veen meteen opzij kan stappen bij Oranje. Van Oostveen is nu de man die in Zeist gaat over beleids zaken rond het Nederlands elftal. Dat kan allemaal moeilijker ko men te liggen als de zoektocht al leen kandidaten oplevert van min der kaliber. Van Oostveen en Blind vroegen zich al eens hardop af of er wel genoeg werk is in Zeist voor een td. „Ik bedoelde dat we niets hebben aan iemand die alleen op maan dag met bondscoach Blind gaat koffie drinken en dinsdag aan schuift bij Fred Grim, de coach van Jong Oranje. Dan is de week snel voorbij", legde Van Oostveen afgelopen najaar uit. Verder zal moeten blijken of de KNVB een technisch directeur met een breed takenpakket wel kan betalen. Yassine Benzia (21 jaar, Lille) en Adrien Rabiot (20 jaar, Paris Saint-Germain). Maar dat kwartet kreeg voor de interland in de Are na morgenavond niet eens een in vitatie van bondscoach Didier De- schamps. En juist Karsdorp maakt wel kans op speelminuten. Het eerste besluit is uit weelde geno men, het tweede op dit moment voornamelijk uit schaarste. Met Raphael Varane (Real Madrid), Lu cas Digne (AS Roma), N'Golo Kan- té (Leicester City), Antoine Griez- mann (Atlético Mardid), Martial (Manchester United) en Kingsley Coman (Bayern München) kun nen de 'Haantjes' nog jaren voor uit. „Frankrijk heeft de opleiding gewoon heel goed voor elkaar. Al jaren trouwens", vindt bonds coach Danny Blind. „Veel jongens hebben fysiek ook enorme poten tie, vaak vanwege Afrikaanse roots. Dat fysieke aspect moet je niet onderschatten. Vroeger had den wij Frank Rijkaard. Nu hoop ik dat bijvoorbeeld iemand als Ryan Donk de volgende stap nog zet, omdat hij ook de juiste bouw heeft. Bij Clasie ligt dat anders." Fysiek „Die avond tegen Paul Pogba, daar zat ik echt een paar dagen mee", zei Jordy Clasie zelf over 5 maart 2014, iets meer dan twee jaar gele den. Oranje verloor toen van Frankrijk in Stade de France met 3-0. „Ik stond tegenover Pogba. Het verschil in loopvermogen en fysieke kracht was enorm." Natuurlijk zegt dat ook niet al les. Een paar maanden later speel de Clasie de halve finale van het WK, terwijl Pogba thuis voor de televisie zat. Inmiddels lijkt Frank rijk zowel technisch als fysiek tip top in orde. „Frankrijk is tijdens het EK ook één van de favorie ten", zegt Danny Blind. „Niet eens omdat ze zo'n hecht team vor men, maar kijk eens naar de spe lers en naar de clubs waar ze alle maal basisspeler zijn. Zo'n Mar tial, die alles nog voor zich heeft. Ja, in dat opzicht zou je er als 'Ik stond tegenover Pogba. Het verschil in loopvermogen en fysieke kracht was enorm' coach jaloers op kunnen worden." Het geheim van de Fransen? In het verleden waren Auxerre, Lens en Nantes de clubs die meeste ta lenten voortbrachten dankzij een prachtige jeugdopleiding. Nu zijn dat Rennes en Olympique Lyon. De opleiding heeft alle aandacht in Frankrijk. Dat gebeurt nog al tijd in het beroemde Centre Tech nique National du Football in Clai- refontaine. De zogenaamde 'uni versiteit van het Franse voetbal' op zestig kilometer van Parijs. Ta lenten worden overal opgespoord en daar van hun twaalfde tot vijf tiende jaar dagelijks twee uur lang bijgespijkerd op hun technische vaardigheden. Thierry Henry, Da vid Trezeguet en Nicolas Anelka werden op die manier bijvoor beeld gevormd. En natuurlijk plukt het Franse voetbal, zoals Blind terecht zegt, de vruchten van het multiculture le aspect in de Franse samenle ving. De mix van culturen levert gewoon een hoogconjunctuur aan talenten op. „Jongens van Afri kaanse komaf zijn vaak explosie ver en fysiek veel sterker", zegt Blind. In Zeist wordt gewerkt aan de nieuwe KNVB Campus. In septem ber wordt dat de plek waar de na tionale jeugdselecties trainen, coaches worden opgeleid en scheidsrechters bijeenkomen. Al les zal aan de moderne eisen vol doen. Opleiden is prima, het be gint bij bovenmatig getalenteerd zijn. „Kijk naar Kingsley Coman", zegt Blind vol bewondering. „Zo veel potentie en pas 19 jaar oud." DONDERDAG 24 MAART 2016 Danny Blind geeft hoog op over Quincy Promes. „Hij is het beste voorbeeld van een jonge speler die snel stappen maakt." foto ANP Danny Blind door Maarten Wijffels Jordy Clasie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19