f PvdD: laat Java-apen gaan uit proeflab Meer Nederlanders met paasvakantie 'Meester van leven of dood' hangt levenslang boven het hoofd 14 NIEUWS Jaren op de vlucht Radovan Karadzic beval duizenden mensen te doden Het Joegoslavië- tribunaal bepaalt vandaag zijn straf. Radovan Karadzic was dertien jaar op de vlucht, toen hij op 21 juli 2008 in Bel grado in een stadsbus werd aangehou den. Hij had al die tijd onder de valse naam Dragan Dabic geleefd en zijn ui terlijk veranderd. In Scheveningen zit hij vast in de speciale VN-vleugel. Zijn proces begon op 26 oktober 2009 en eindigde op 7 oktober 2014. De voormalig psy chiater Radovan Karadzic - bijge naamd 'de mees ter van leven en dood' - staat te recht op verdenking van oorlogs misdaden en genocide tegen Bosnische moslims en Kroaten. Tientallen van zijn slachtoffers zijn vandaag in de rechtszaal aan wezig. Onder hen is Hassan Nu- hanovic. „Dit vonnis sluit een git zwart hoofdstuk in de geschiede nis van mijn land af', zegt de Bosniër terwijl hij in de bus naar Den Haag zit. „Maar voor mij per soonlijk betekent Karadzic weinig. Daarvoor staat hij te ver af van het gewone volk. Er zijn honderden oorlogsmisdadigers die ons direct leed hebben aangedaan. Die mijn vader, moeder en broer hebben vermoord. Maar veel van deze mis dadigers lopen nog gewoon vrij rond." Maar de nu 70-jarige Karadzic was eindverantwoordelijk voor de ze moorden, stelt het Joegoslavië- tribunaal. Hij was de politiek lei der van de zelfverklaarde Servi sche Republiek in Bosnië. Hij voer de met zijn kompaan Ratko Mla dic, tegen wie ook een proces in Den Haag loopt, het bevel over de gewapende troepen tijdens de Bosnische oorlog, die woedde van 1992 tot 1995. Daarna verdween Karadzic van de radar. Hij ging in de Servische hoofdstad Belgrado als new age ge nezer door het leven. Onder zijn nieuwe naam dokter Dragan Dra bic. Met een lange witte baard en RIJSWIJK. De vijf Java-apen die met een schip zijn meegelift naar de Rotterdamse haven mogen hun laatste jaren niet in een proef dierenlaboratorium in Rijswijk slijten, vindt de Partij voor de Die ren (PvdD). De partij brengt dinsdag een motie in stemming in de Tweede Kamer. een knotje in zijn haar. De Amerikaanse regering had vijf miljoen dollar op zijn hoofd gezet. Toch zou het nog dertien jaar duren voor Karadzic werd ge pakt. Gewapende politieagenten plukten hem op 21 juli 2008 uit een stadsbus in Belgrado. Tegen Karadzic lopen elf aan klachten van genocide, misdaden tegen de menselijkheid en schen dingen van het oorlogsrecht. Het tribunaal houdt hem onder meer verantwoordelijk voor de 44 maanden durende belegering van Het vijftal klom in 2014 in Malei sië aan boord van het container schip Eugen Maersk. De beman ning hield de Java-apen in leven en droeg ze in Rotterdam over aan de stichting AAP. Omdat de dieren formeel eigen dom zijn van het ministerie van Economische Zaken heeft die be slist dat ze voortaan worden on dergebracht bij het Biomedical Pri mate Research Centre (BPRC) in de stad Sarajevo en de massa moord op zeker 8.000 mos lim-mannen en jongens in Sre brenica. De enclave stond onder toe zicht van Nederlandse blauwhel men, maar viel in handen van Bosnisch-Servische troepen die de islamitische Bosniërs stelselma tig om het leven brachten. Het was de grootste genocide in Euro pa sinds de Tweede Wereldoorlog. Direct na zijn arrestatie werd Karadzic naar de gevangenis in Scheveningen overgebracht. De in Rijswijk, het grootste proefdier centrum voor apen van Neder land. Daar zitten ze nu in een fok- programma. Er zullen geen proeven met de vijf apen worden gedaan, zo heeft het departement verzekerd. Stichting AAP vindt het niks dat de dieren bij het BPRC zitten en zegt de dieren liever zelf te blij ven verzorgen. De PvdD wil dat dit aanbod wordt gehonoreerd. de jaren zeventig afgestudeerde psychiater scheerde zijn baard af en trok een maatpak aan. De voormalige politiek leider hield vol niets verkeerds te heb ben gedaan. Hij stelde zelfs dat hij lof verdiende omdat hij de Bosni sche Serviërs had beschermd te gen de vijand. „Ik heb een schoon geweten maar een slecht gevoel", zei hij tijdens het proces. Karadzic probeerde zijn zaak zo lang mogelijk te rekken. Zo be weerde hij dat zijn overbrenging naar Nederland onwettig was en DEN HAAG. Naar verwachting gaan er dit jaar zo'n 400.000 Ne derlanders met paasvakantie, 50.000 meer dan vorig jaar. Daar naast zullen er 850.000 buiten landse toeristen ons land bezoe ken met Pasen. Dat is ongeveer gelijk aan vorig jaar, aldus NBTC Holland Marketing. Van de buitenlandse toeristen komt naar schatting meer dan helft uit Duitsland en een kwart uit België. Daarnaast komt een deel uit andere landen, zoals Frankrijk en Groot-Brittannië. „Belangrijke trekkers voor de buitenlandse bezoekers zijn tra ditiegetrouw de grote steden, de Bollenstreek en de kust*aldus Radovan Karadzic dat hij in de gevangenis vreesde voor zijn leven. Hij weigerde op zittingen te verschijnen en voerde zijn eigen verdediging. Met zijn zilvergrijze haar en ijzeren brillen- montuur spitte hij de in totaal drie miljoen pagina's aan bewijs materiaal door. Hoofdaanklager Serge Bram- mertz van het tribunaal gaf Karad zic eerder complimenten voor de manier waarop hij pleitte. „Er zijn advocaten die het slechter doen." Tussen de zittingen door speelt de nog altijd fitte Karadzic graag een potje voetbal. Verder schrijft hij gedichten en gaf hij een auto biografie uit. Karadzic hangt een levenslange gevangenisstraf boven het hoofd. De Balkanoorlog kostte aan 100.000 mensen het leven en joeg twee miljoen Bosnische moslims en Kroaten op de vlucht. Maar onder de Bosnische Ser viërs is Karadzic nog altijd popu lair. In Pale, nabij Sarajevo, open den zijn dochter Sonja en zijn vrouw Ljiljana Zelen deze week sa men met de huidige president van de Servische republiek een studen tencampus die de naam Karadzic kreeg. Dat steekt oorlogsslachtoffer Nuhanovic. „Zij geven niet om de slachtoffers en beschouwen het Joegoslaviëtribunaal als een Wes ters complot tegen hun land. Ka radzic krijgt dan misschien zijn straf, maar dit blijft voortbestaan." de toeristenorganisatie. Neder landers maken dit jaar zo'n 25 miljoen uitstapjes. De belangrijkste accommodatie voor de binnenlandse vakantie tijdens Pasen is de bungalow. „Opvallend is dat er, net als vo rig jaar, vroeger is geboekt", stelt NBTC. Nederlanders besteden tijdens de paasvakantie in eigen land bijna 500 miljoen euro. De bui tenlandse dag- en verblijfsgas- ten geven ruim 250 miljoen euro uit tijdens hun verblijf in Neder land. Dit jaar valt Pasen relatief vroeg in het jaar, op zondag 27 en maandag 28 maart. Brein achter massamoord in Srebrenica hoort zijn vonnis Na arrestatie in juli 2008. foto AFP In de VN-gevange- nis, 2008. Tijdens VN- tribunaal, 11 juli 2013 foto Reuters door Cerben van 't Hof door Victor Schildkamp Karadzic in april 1995. foto AP De vijf Java-apen die in 2014 als verstekeling meevoeren met een containerschip van Ma ersk Line. De dieren ver blijven nu in het proef dierencentrum in Rijs wijk Karadzic (president van de Servische Republiek) staat terecht voor oorlogs misdaden en genocide tijdens de Bosnische oorlog (1992 -1995). Servische Rep. KRO Srebrenica Sarajevo (genocide) (belegering) BOSNIË HERZ. f MON S? KOS. alb. r-,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14