Beroving op straat begint met een ei op de voorruit NIEUWS 13 Paasei niet goed voor welzijn kip Bijna 13 miljoen stemgerechtigd Gebrekkige informatie gemeente over eigen bijdrage thuishulp Kleurrijk feest 'Als je het paasverhaal op straat vertelt, komt het tot leven' De producent heeft naar eigen zeggen geen moment overwo gen om de show van vanavond af te gelasten. Wel werden extra veiligheidsmaatregelen geno men. Zo worden de tassen en jassen van bezoekers gecontro leerd en is er meer politie op de been. „Ik maak me geen enkele zor gen. Onze veiligheidsplannen zijn al jaren op een goed ni veau." Voorafgaand aan de show wordt een minuut stilte gehou den op het plein om medeleven te tonen met de slachtoffers in Brussel. In het paasverhaal komt een specifieke verwijzing naar de aanslagen van deze week. Vandaag speelt Doornbos een thuiswedstrijd. Hij woonde tijdens zijn studententijd in Amersfoort. Daarna brak een pe riode aan van twijfels over het geloof. „Tijdens mijn jeugd ben ik in heel wat kerken geweest. Mijn ouders maakten een geestelijke reis door, maar op een gegeven moment dacht ik: wat geloof ik nu zelf eigenlijk? Later heb ik religies over de hele wereld be studeerd en uiteindelijk bleek er maar één God te zijn waar mee ik me wilde identificeren en dat is Jezus. Ik ben groot fan van hem." In 2006 zag Doornbos op de BBC een programma over een passiespel in Manchester met liedjes van Robbie Williams en Oasis. „De uitvoering was ama teuristisch en schattig, maar het raakte me wel. Veel meer dan het theoretische verhaal dat ik als kleine jongen in de kerk hoorde, vanaf een preek stoel. Als je het paasverhaal op straat vertelt, zoals in Manches ter gebeurde, komt het tot le ven. Zeker als je de taal van het hier en nu gebruikt en arties ten inzet met wie je je kunt identificeren." Doornbos werkt vanavond met sterren als Martijn Fischer (Jezus), Ellen ten Damme (Ma ria) en Xander de Buisonjé (Ju das) en veertig kruisdragers die het 250 kilo zware en lichtge vende kruis door de historische binnenstad zullen sjouwen. Voor de eerste Passion in Amerika strikte hij zanger Seal (onder meer bekend van het nummer Kiss from a rose), die de rol vertolkte van Pontius Pi- latus. „Een droom kwam uit." Rasartiest of niet, Seal kon wel een bemoedigende omhel zing gebruiken voorafgaand aan het spektakel. Hij had nog nooit eerder geacteerd. Boven dien was tijdens de generale re petitie werkelijk alles mis ge gaan. „De muziek viel uit en er was geen verbinding met de re giekamer. De nachtmerrie van elke maker, maar uiteindelijk verliep de echte uitzending vlekkeloos. Seal vond het fan-tas-tisch. Een 'once in a life- time-ervaring'." Twee derde van de eieren waar su permarkten reclame voor maken deze Pasen zijn dieronvriendelij ke 'schuureieren'. Die zijn gelegd door kippen die met z'n negenen op een vierkante meter in een dichte stal leven. Dat blijkt uit een inventarisatie van van twaalf grote supermarktketens door Wakker Dier. Volgens de dieren- welzijnsorganisatie noemen de su pers de eieren 'scharreleieren', waardoor de consument denkt dat de kippetjes lekker buiten rondscharrelen. Maar dat klopt dus niet. Het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL) stelt dat er volop keuze is voor de con sument. „Onder meer biologische eieren, vrije-uitloopeieren en eie ren met verschillende sterren." Op 6 april mogen 12.838.934 Ne derlanders hun stem uitbrengen tijdens het referendum over Oek raïne. Dat blijkt uit cijfers over het aantal stemgerechtigden die alle 390 gemeenten hebben ver strekt aan de Verkiezingsdienst van het ANP. Bij de verkiezingen voor Provinciale Staten in 2015 wa ren 12.777.145 mensen stemgerech tigd. In het referendum kunnen kiezers aangeven of ze voor of te gen de wet zijn die het associatie verdrag tussen de Europese Unie en Oekraïne goedkeurt. Voor het referendum is een minimale op komst van 30 procent noodzake lijk om het geldig te laten verkla ren. Omdat het een raadgevend re ferendum is, hoeft de regering de uitkomst niet over te nemen. Hulpbehoevenden worden niet of nauwelijks geïnformeerd door gemeenten over de hoogte van de eigen bijdrage voor hun onder steuning. Hierdoor worden zij maanden later overvallen door soms zeer hoge facturen die zij niet zomaar kunnen betalen. Dat concludeert de Nationale om budsman in een gisteren versche nen rapport. Het gaat om onder meer chronisch zieken, gehandi capten en ouderen die thuiszorg nodig hebben. De ombudsman concludeert dat deze groep de du pe is geworden van de ingewik kelde uitvoering van de taakver deling tussen rijksoverheid en ge meenten. De lokale overheid is volgens de nieuwe Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo 2015) verplicht om men sen van tevoren te informeren over de eigen bijdrage. Maar in de praktijk blijkt dat gemeenten dit vaak zelf niet weten. Aanleiding voor het onderzoek was de klach- tenstroom die bij de ombudsman binnenkwam. „Burgers lieten de ombudsman weten dat, als zij van tevoren hadden geweten hoe hoog de eigen bijdrage voor hen zou worden, zij een andere keuze hadden gemaakt. Zij zijn in finan ciële problemen gekomen door hoge facturen, vaak over meerde re maanden tegelijk", aldus de ombudsman. Sinds begin vorig jaar moeten mensen voor onder steuning van onder meer huis houdelijke hulp aankloppen bij de gemeente. DEN HAAG. Leerlingen van de Shri Vishnuschool in Haagse Schil derswijk bestrooien elkaar met kleurstof tijdens het Holifeest. Het symboliseert de komst van de lente en de overwinning van het goe de op het kwade, foto Angelo Blankespoor Twee dagen later zit Storm van Wijk (18) bont en blauw aan de keukentafel in Hulshorst. Het 'iets' bleek een ei en de klap kwam van brutale overvallers, die het op z'n auto hadden voorzien. Het gebeurt op maandagavond, half elf. Storm van Wijk heeft ge werkt in een restaurant in Hier- den, nog een drankje gedaan met collega's, en is op weg naar huis. Muziek aan, niks aan de hand. Hij passeert op de Harderwij- kerweg, de doorgaande weg rich ting Nunspeet, hotel-restaurant het Koetshuis. Spletsj! Plots zit er iets op de voorruit van zijn zwarte Fiat Seicento. Reflex „In een reflex heb ik de ruitenwis sers aangezet. Toen zag ik gelijk niets meer. Verderop was een par keerplaats langs de weg, daar heb ik de auto maar neergezet." Ter wijl Storm naar het knopje reikt om de alarmlichten aan te zetten, klinkt een knal. De ruit in het be stuurdersportier wordt ingetikt en hij krijgt een oplawaai. „Vanaf dat moment weet ik het even niet meer... Ineens lag ik op de grond. Ik zal wel uit de auto zijn getrokken. Ik werd nog op m'n borst gestompt, kreeg een klap in m'n nek. En toen was ik weer weg. Toen ik weer bij was, kwam overal bloed uit. M'n wenk brauwen, m'n wang. Alles zat on der. En iedereen rijdt gewoon door hè, alsof je gek bent." 'Ineens lag ik op de grond. Ik zal uit de auto zijn getrokken. Ik werd op m'n borst gestompt, kreeg een klap in m'n nek' Van Wijk weet zich in zijn auto te hijsen. Maar wat dan? „Ik ben maar domweg gaan toeteren. Er staan daar huizen. Dan worden ze maar wakker, dacht ik." Wonder boven wonder komt zijn broer Boris langsrijden. Die ziet de Fiat van Storm met een ka potte ruit en bedenkt zich geen moment: 112 bellen. Binnen een paar minuten komen vier poli tieauto's naar de plaats delict ge scheurd. Agenten willen een am bulance bellen, maar Storm houdt ze tegen. Niet nodig, zegt hij. ,,'s Nachts ben ik nog wel met m'n va der naar het ziekenhuis gereden. Ik was helemaal bont en blauw", vertelt de jongeman terwijl hij de butsen en bulten laat zien. Getimed Voor hij naar de eerste hulp rijdt, zit hij een paar uur op het politie bureau in Nunspeet om een ver klaring af te leggen. Op dat mo ment komen herinneringen bo ven, die twee dagen later alweer zijn vervaagd. Een wit busje, stem men. Of ze het gericht op hem hadden gemunt? „Mijn auto is wat getuned. Ze zullen wel heb ben gedacht: zulke jongens heb ben een dikke geluidsinstallatie. Nou, ik heb het goedkoopste van het goedkoopste. Ze hebben m'n radio eruit getrokken en in mijn portemonnee zaten nog vijf tien tjes." Storm van Wijk is samen met zijn moeder naar de plaats des onheils gereden. „Er lagen nog spullen uit mijn auto. Bonnetjes, sigarettenpakjes." Terwijl hij zijn verhaal vertelt brengt iemand een grote chocolade paashaas, voor de schrik. Ja, Pasen staat voor de deur. Worden er nog wel eieren gegeten? Lachend: „Zeker wel. Tijd genoeg om ze te verven ook, de komende dagen." DONDERDAG 24 MAART 2016 Jacco Doornbos, bedenker van 'The Passion', foto Bram Petraeus Vrijwilligers dragen het honder den kilo's zware kruis tijdens een repetitie in Amersfoort. foto Bram Petraeus AMSTERDAM DEN HAAG DEN HAAG door Ewoud ten Kleij HULSHORST. Er viel ineens iets op z'n voorruit. Tsja, wat doe je dan? „Ik zette de ruitenwissers aan. Toen zag ik helemaal niks meer en ben ik maar gestopt. Een tel later kreeg ik een enorme klap."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13