Consulaat in Istanbul dicht wegens terreurdreiging 10 NIEUWS AANSLAGEN BRUSSEL Na iedere aanslag volgt weer de roep om hardere maatregelen. Ook vanavond bij het Kamerdebat na 'Brussel'. VHTLj H Het lijkt zo lang ge leden, maar in 2012 wilde dit ka binet nog een der de van het budget van de AIVD schrappen. Vier aanslagen in Euro pa later ziet de wereld er heel an ders uit. De terreurbedreiging en wat er tegen te doen in antwoor den op drie vragen. Een halfjaar nadat het kabinet was aangetreden, nam de kans op een aanslag flink toe. Het op-een-na-hoogste dreigingsni veau 'substantieel' werd ingesteld en dat geldt nu nog steeds. Sinds dien is er extra geld uitgetrokken voor de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). De aanslag in het Joods Museum in Brussel, in mei 2014, zorgde voor een nieuw gevoel van urgentie in Den Haag. Het kabinet kwam in allerijl met een actieplan met 38 maatre gelen om radicalisering en aansla gen in Nederland te voorkomen. Veel daarvan loopt nu. Zo is het makkelijker geworden om het Nederlanderschap in te trekken: niet alleen als iemand on herroepelijk is veroordeeld voor een terroristisch misdrijf, maar ook als je terroristische training geeft of volgt. Ook worden jihad- strijders op tal van manieren dwarsgezeten: hun paspoorten worden vervallen verklaard (235 keer toegepast), hun financiële te goeden bevroren (23 keer) en hun uitkeringen stopgezet (95 keer). De Kinderbescherming wordt af gestuurd op gezinnen die naar Sy rië of Irak willen. Daarnaast is een aantal 'softere' maatregelen inge voerd om radicalisering te voorko- me, zoals hulp aan families en scholen. Diverse plannen staan in de wachtstand, omdat het lang duurt voordat nieuwe wetten door het parlement zijn aangenomen. Zo moet de Tweede Kamer zich nog buigen over een wet die barrières opwerpt om een bom te bouwen. Ook moet het kabinet een wet af maken waarmee inlichtingendien sten via de kabel e-mails en tele foonverkeer kunnen tappen. Ver der is het nog niet mogelijk om in alle reisgegevens te speuren naar jihadisten. De technische voorzie ning is inmiddels gebouwd, maar moet nog in gebruik worden geno men. Daarnaast is de politie een zwakke schakel in de strijd tegen terreur. Aanslagen kunnen voorko men worden als wijkagenten veel op straat zijn en goede contacten onderhouden. Zo mag het niet ge beuren dat een terrorist zich schuilhoudt in Nederland, zoals in België het geval was met de ge zochte Salah Abdeslam. Maar het werk van de wijka gent staat steeds meer onder druk. Het lukt de politie niet om te voldoen aan de norm van één wijkagent op 5.000 inwoners, bo vendien worden ze vaak ingezet voor andere klussen. Daarbij is er veel onrust binnen het politie korps vanwege de lopende reorga- Het kabinet kwam met 38 maatregelen om radicalisering en terreur te voorkomen nisatie en komt de politie miljoe nen euro's tekort. Ook de AIVD heeft de zaken niet helemaal op or de. De aanvankelijk beoogde be zuiniging van 68 miljoen is welis waar niet doorgegaan, maar heeft wel zijn sporen nagelaten, blijkt uit een kritisch rapport van de Al gemene Rekenkamer. Geert Wilders is het felst. Hij ver wijt Mark Rutte bij voorbaat dat die bloed aan de handen heeft, omdat de premier in zijn ogen te weinig doet om aanslagen te voor komen. Dat moet volgens de PW-leider allereerst door de gren zen te sluiten, zodat bijvoorbeeld Belgische terroristen niet meer kunnen oversteken naar ons land. Andere partijen zien hier niets in. Ze vragen zich af of je de grens werkelijk potdicht kunt krijgen voor terroristen. Bovendien zou de economische schade groot zijn: Nederland loopt structureel 9 mil jard euro mis als de Europese bin nengrenzen dichtgaan, becijferde het Centraal Planbureau (CPB) de ze week. Meer kans van slagen heeft detentie van terugkeerders. Er tekent zich een Kamermeerder heid af om teruggekeerde jihad- strijders preventief op te sluiten. Zij vormen een groot gevaar, on der meer omdat ze in het Mid den-Oosten gewend zijn geraakt aan extreem oorlogsgeweld. On der de daders van de aanslagen in Parijs in november waren oud-strijders uit Syrië. MorAll iHH 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 349.- 399,- 8 dagen Kirchbergin Tirol 10 dagen Barcelona en Andorra 10 dagen Vierlandenreis en Arosabahn De mannen komen uit Irak, Syrië en Turkije. Ze konden worden op gespoord na samenwerking van Duitse en Turkse inlichtingen diensten. Ze zouden banden heb ben met Islamitische Staat (IS). In allerijl werd gisteren beslo ten het Nederlandse Consulaat in Istanbul tot nader order te slui ten. Minister van Buitenlandse Zaken Bert Koenders nam het be sluit tot deze ongebruikelijke stap. „Over de aard van de drei ging en de informatie die daar aan ten grondslag ligt, kunnen we om voor de hand liggende re denen geen verdere mededelin gen doen", zo liet de bewinds man weten. Nederlanders in Istanbul kre gen van hem het advies de direc te omgeving van het consu laat-generaal te mijden en op de hoogte te blijven van de ontwik kelingen. „De veiligheid van mijn mede werkers en van de bezoekers van onze kanselarijen heeft de hoog ste prioriteit", aldus de minister. Op het moment van de ontrui ming waren de consul-generaal De diplomaten en lokale medewerkers zetten hun werk zo veel mogelijk van thuis uit verder en 44 stafleden aanwezig, onder wie het team dat de ontwikkelin gen in Syrië in de gaten houdt. De diplomaten en de lokale me dewerkers zetten hun werk zo veel mogelijk van thuis uit ver der. Wanneer het sein veilig wordt gegeven is nog niet duide lijk. Overal in Istanbul zijn de vei ligheidsmaatregelen aange scherpt. Vooral bij kerken, toeris tische plekken, veerboten en me trostations. Agenten houden jon ge mannen staande, controleren hun identiteitspapieren en fouil leren hen. Passagiers, tassen en rugzakken worden met scanners onderzocht. De afgelopen weken zijn er in Ankara en Istanbul diverse aansla gen geweest. Zaterdag vielen bij een zelfmoordactie in Istanbul nog vijf doden en 36 gewonden. I Hard, nog harder, hardst door Deborah Jongejan WAT DOET HET KABINET AL? Premier Rutte tekent het condoleanceregister op de Belgische ambassade in Den Haag. foto Bart Maat/ANP WAT MOET HET KABINET NOC DOEN? WAT DOET HET KABINET NIET? U raia t Cü/firürtdüüs 18 april/ |L 2,16, 30 Mei /27juni etc 21 mei 4,18 juni/ 2,16 juli etc 18 april/ 2,16,30 mei 13,27 juni 2,16 juli etc Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! i/PVtf. xVi Brochureen (0318)58 09 58 oe ringen. www.bolderman ni r Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. door Mare Guillet ISTANBUL. Rechercheurs van de Turkse anti-terreurpolitie hebben gisteren in Istanbul drie verdach ten gearresteerd die aanslagen be raamden op het Duitse consulaat of de Duitse school in Istanbul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10