I i 'Als er een terrorist langsloopt, dan kijk je de andere kant op' Verdachte bereid informatie te geven over aanslagen Parijs in ruil voor minder straf Is hij een oprechte spijtoptant of speelt hij een spelletje? De Franse procureur is in ieder geval niet onder de indruk. NIEUWS 9 ROTTERDAM/BRUSSEL. Salah Abdes lam (26) moet 'een schat aan infor matie' hebben over de aanslagen in Parijs. Hij weet wie erbij betrok ken waren, waar de wapens van daan kwamen, door wie de terro risten werden opgeleid. „Het zou jammer zijn als we niet naar hem willen luisteren", zegt zijn advo caat Sven Mary. „Mijn cliënt kan immers helpen om de aanslagen écht op te helderen." Vanuit strategisch oogpunt is zijn 'aanbod' logisch. Joran van der Sloot liet onlangs ook weten dat hij alles wilde vertellen over de dood van Natalee Holloway. „Dat doen ze omdat ze weten dat er bij overheidsdiensten een grote vraag naar kennis en informatie is", zegt Daan Weggemans van het Centrum voor Terrorisme en Contraterrorisme (Universiteit Lei den). „We weten niet veel over de rol en achtergrond van Abdeslam. Hoe belangrijk was hij binnen de organisatie en hoeveel weet hij? Het is moeilijk in te schatten hoe groot de schade voor Islamitische Staat is als hij informatie gaat de len." Volgens advocaat Mary heeft Abdeslam laten zien dat hij an ders is dan andere zelfmoordterro- 'Mijn cliënt kan helpen om de aanslagen in Parijs écht op te helderen' risten. Zijn cliënt heeft zich niet met geweld verzet tegen zijn arres tatie. „Mocht hij alsnog de statuur van martelaar op de poster van IS hebben gewild, dan had hij vrij dagavond wel gevuurd op de poli tie. Hij was dus niet bereid om te sterven." Deskundigen vinden het te vroeg om te zeggen of hij een op rechte spijtoptant is, iemand die ri goureus en definitief wil breken met de ideologie van IS en het de organisatie. „Maar het begint er meer en meer op te lijken", zegt Belgische jihadexpert Pieter van Ostaeyen voorzichtig. „Hij wilde zich niet opblazen in Parijs, en heeft zich afgelopen vrijdag vrij gemakkelijk overgegeven." Daar staat tegenover dat hij zich 126 da gen schuil heeft gehouden, ge bruikmakend van het jihadistisch netwerk waar hij mee zou willen breken. Van Ostaeyen: „Dat maakt het ook dubbel. Hij had zich ook al eerder kunnen aangeven. Het moet nog blijken of hij een spelle tje speelt. Maar als hij een boekje opendoet, roept hij de doodstraf over zichzelf af." IS ziet spijtoptan ten als overlopers en verraders. Ze worden gemarteld en op gruwelij ke wijze geëxecuteerd. Alleen al in de eerste helft van 2015 heeft IS 120 van zijn eigen strijders ver moord, meldde het Syrisch Obser vatorium voor de Mensenrechten afgelopen zomer. De meeste slachtoffers waren buitenlandse strijders die terug wilden naar huis. Het International Center for the Study of Radicalisation (ICSR) stelt in een rapport dat tientallen spijtoptanten naar Tur kije zijn gevlucht. Ze zitten daar ondergedoken uit angst voor ver volging en vergelding. Wat dat betreft heeft Abdeslam al de schijn tegen, omdat hij af haakte bij de aanslagen in Frank rijk. Hij was die avond in Parijs, reed andere terroristen naar hun bestemming maar blies zichzelf uiteindelijk niet op 'omdat hij het niet kon'. Dat maakt hem al niet geliefd binnen IS. Dat kan ook ge volgen hebben voor zijn familie. Hoewel dat eerder voor naasten in Syrië en Irak zal gelden, dan voor die in België. Er zijn geen voor beelden van represailles in Europa tegen familieleden van deserteurs. In hoeverre IS echt last heeft van Abdeslam hangt af van hoe be langrijk hij is in de organisatie. „Heeft hij bijvoorbeeld meer infor matie over andere terreurcellen in Europa", zegt Van Ostaeyen. „Voor zover ik weet, was er niet eerder een spijtoptant die zo nauw betrokken was bij een aan slag." Onderzoeksinstituut ICSR advi seert autoriteiten spijtoptanten aan te moedigen hun kennis en in formatie te delen. Nu houden ze zich vaak gedeisd, omdat ze in ei gen land vervolgd kunnen wor den voor terrorisme. 'De overlo pers geven een uniek inkijkje in het leven in de Islamitische Staat', staat in het rapport. „Hun verha len kunnen ook gebruikt worden als krachtige wapens in de strijd tegen de groep. Alleen al het be staan van overlopers vernietigt het beeld van eenheid en vastbera denheid dat IS probeert uit te dra gen." Advocaat Sven Mary wil daar om met justitie praten over een statuut als spijtoptant voor Abdes lam. „Hoewel hierover nog geen wetgeving bestaat, moeten we er toch over nadenken." Frankrijk lijkt niet in voor straf vermindering in ruil voor informa tie. De Franse procureur Francois Molins is niet onder de indruk van de verklaring van Abdeslam. „Deze uitleg moeten we met een korrel zout nemen." MOLENBEEK. Dat de meest gezochte terro rist van Europa, Salah Abdeslam, uiteindelijk verstopt zat in de kel der van de familie Aber- kan in Molenbeek was achteraf gezien niet zo verrassend. Wat wel verrassend was, was dat hij niet bij dé Aber- kans - een gevreesde en veelvuldig veroor deelde salafistische clan - werd gevonden, maar in het huis van de moeder van zijn neef Abid, met diezelfde ach ternaam, Aberkan. Abid Aberkan en zijn vrouw Sihane werden dit weekend gearres teerd wegens hulp aan Salah Abdeslam. Vol gens advocate Nathalie Gallant die ook de fami lie Abdeslam verde digt, maakt Abid Aber kan geen deel uit van de beruchte terroristen familie. Abid werd niet temin afgelopen vrij dag gefotografeerd in de Brusselse voorstad lette waar toen Brahim Abdeslam werd begra ven. Deze Brahim is de broer van de nu opge pakte Salah Abdeslam. Brahim was een van de acht zelfmoordjihadis- ten die in Parijs 130 mensen vermoordden. Abid Aberkan droeg de kist van Brahim. De andere Aberkans staan te boek als de ge vaarlijkste terroristenfa milie van België. Vorig jaar kregen drie broers Aberkan lange gevange nisstraffen wegens ter roristische activiteiten. Yassine (32) en Abdel- mouneim (36) werden bij verstek veroordeeld; ze streden in Syrië voor Islamitische Staat waar inmiddels een van de twee zou zijn ge sneuveld. Hun jongere broer Soufiane (26) stond wel terecht en kreeg zes jaar. Moeder Fatima Aberkan (55) en hun tante Naima (59) zitten ook in de cel. De Aberkans hielden zich volgens de openbare aanklager bezig met het 'corrumperen van de hele wijk'. Fatima Aberkan, bijgenaamd 'moeder van de Brussel se jihad' kreeg daar voor acht jaar, Naima acht maanden. Hun broer, Abdelhouaid, zit vier jaar uit, ook we gens ronselen voor IS. Tenminste tien leden van de Aberkan-clan hebben zo een aan jiha- disme gelinkt strafblad, zes van hen vertrokken naar Syrië. Volgens bewoners van de Vierwindenstraat, waar Abdeslam werd gevonden, kent ieder een elkaar in de wijk. Een internationaal ge zochte terrorist aange ven bij de politie is not done. „Als hij langs loopt, kijk je de andere kant op", aldus een buurtbewoner. DINSDAG 22 MAART 2016 Abdeslam wil 'praten' door Tonny van der Mee Sven Mary advocaat van Abdeslam door Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9