Geboren! Misschien wel de 17 miljoenste Nederlander Ov-reiziger snakt naar meer reisinfo rr\ ■=-=»l K/ 6 06 66 8 NIEUWS WL W78%M (v)KOOPJEDEAL.NL) dagaanbiedingen van uuwuuuuuuw Eerst maar eens de eerste wapenfeiten van de klei ne Enrico op een rij: hij weegt 3.600 gram, is om 15:17 uur geboren en hij is kernge zond. Ouders Ferry en Tari Lasal via hebben tot nu toe niets te kla gen. „We zijn supertrots", laat va der Ferry vanuit het ziekenhuis weten. Moeder Tari moet nog bij komen van de ruggenprik. Het is geen Jan of Piet, maar Enrico is zeker niet de meest exo tische babynaam waar ouders van nu mee op de proppen zijn gekomen. Werden jongetjes de cennialang Johannes genoemd en meisjes Maria, nu doen ouders hun best een zo origineel mogelijke naam te bedenken. Daan en Sophie klinken bijna slaapverwekkend naast Zorro, Zil ver, Fijgje en G'Heavenly. Hoe gekker, hoe beter, lijkt het devies. De jongste Lasalvia, die thuis twee extra 'moeders' in de vorm van oudere zusjes heeft, maakt deel uit van een generatie die weer wat kleiner is dan de vori ge. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht dat tussen 2016 en 2025 zo'n 1,85 miljoen kin deren worden geboren. „We zijn steeds met iets meer mensen, maar het aantal kinderen neemt steeds iets af', weet hoofddemo graaf Jan Latten van het CBS. Het gevolg? Een samenleving waarin ouderdom meer dan ooit domineert. Het aantal 50-plus- sers gaat met miljoenen toene men, wordt zelfs de meerderheid onder de volwassen bevolking. „Vanaf 2038 zullen meer mensen overlijden dan dat er geboren worden. Je ontvangt dan vaker een rouwkaart dan een geboorte kaartje", stelt Latten. Als Enrico 30 jaar wordt in 2046, krijgt hij te maken met een klein zilveren golfje. Van de enor me generatie babyboomers zijn de eersten dan een eeuw in le- 'Vanaf 2038 ontvang je vaker een rouwkaart dan een geboortekaartje' ven. De kans is groot dat het Dordtse jongetje zelf ook een aan zienlijke leeftijd haalt. De gemid delde levensverwachting neemt niet zo sterk toe - die blijft voor mannen 80 jaar en voor vrouwen 83 jaar - maar wie een hoge oplei ding afrondt en van de sigaretten afblijft, kan zijn leven aanzienlijk verlengen. „Deze generatie leeft langer dan ooit; de meisjes blij ven de langstlevenden." De kans dat Enrico opgroeit bij zijn beide biologische ouders neemt af. Het percentage kinde ren dat bij hun vader en moeder opgroeit, is de afgelopen twintig jaar gedaald van 86 naar 80 pro cent. „Dat een kind maar bij één ouder opgroeide, kwam vroeger alleen voor bij het overlijden van een ouder. Nu komt het veel eer der door een scheiding. Kinderen groeien vaker op met een stiefou der of in een samengesteld ge zin." De generatie van Enrico heeft een sterke voorkeur voor de stad. „Het aantal geboortes in de vier grote steden is deze eeuw toege nomen. Waar het platteland leeg loopt, groeien de steden, of beter, de metropoolregio's." Nederlan ders settelen zich waar wat te be leven valt, voornamelijk in de Randstad, maar bijvoorbeeld ook in de regio rond Eindhoven. De vriendjes die Enrico op school krijgt, zullen vaker hun wortels (deels) buiten Nederland hebben. Van elke tien baby's heb ben er drie een allochtone moe der. „De baby's van nu hebben meer leeftijdgenoten van Aziati sche, Afrikaanse en Oost-Europe- se komaf. Nederland blijft vol gens de prognose van het CBS de komende decennia een immigra tieland." Vooral door de komst van im migranten naar ons land blijft de bevolking groeien. De bevolkings groei zwakt echter af. Vorige eeuw kwamen er zo'n beetje elk decennium een miljoen mensen bij. Over deze laatste miljoen de den we al een stuk langer, 15 jaar. En de 18 miljoenste inwoner ver wacht het CBS pas in 2034, als Enrico alweer 18 jaar wordt. UTRECHT. Een kwart van de reizi gers in bus, tram en metro vindt de informatievoorziening onder de maat. Vooral busreizigers blij ken zich groen en geel te ergeren aan het gebrek aan informatie bij vertragingen. Dat blijkt uit de OV-Klantenbaro- meter, een landelijk onderzoek onder 90.000 reizigers naar hun mening over het stads- en streek vervoer dat vandaag uitkomt. Het algemene oordeel over het openbaar vervoer was in 2015 met een 7,53 nog een tikje positie ver dan de 7,48 van het jaar er voor. Het tekort aan zitplaatsen staat met 14 procent op een twee de plaats van grootste ergernis sen. Al jaren voert de gebrekkige informatievoorziening de lijst met belangrijkste verbeterpun- ten aan. Van de tien slechtst ge waardeerde ov-bedrijven, krijgt er op het gebied van informatie voorziening niet één een vol doende. Het slechtst scoren het stadsvervoer Leeuwarden en Am sterdam; zij krijgen van reizigers een 4,7. Ook het busvervoer in de Achterhoek, Rivierenland, Zeeland, Groningen en Drenthe scoren laag. Volgens projectlei der OV-Klantenbarometer Ge rard van Resteren gaat het wel steeds beter met de informatie voorziening, vooral door de toe name van digitale palen waarop reizigers kunnen zien over hoe veel minuten hun bus, tram of metro aankomt. Van de ongeveer 42.000 haltes in ons land hebben er zo'n 7.000 digitale panelen. Vanaf slechts €17,95 Rkorting^JL| 85% Nu slechts €14,95 72% Vanaf slechts €199,- medis^- 57% €17,- Nu slechts €12,95 korting 87% €52,- Vanaf slechts €7,95 Nu slechts 89,95 Nieuw: Achteraf betalen! flPberPoy (VfKEUR Enrico met zijn trotse ouders: Ferry en Tari Lasalvia. foto Milan Rinck door Heieen Boex Hij is er. Enrico Eduard Lasalvia kwam gisteren in het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dor drecht ter wereld, op de dag dat Nederland een inwonertal van 17 miljoen bereikte. Het jongetje gaat een leven tegemoet in een land waar immigranten de verde re groei van de bevolking bepalen. Jan Latten hoofddemograaf CBS door Marcia Nieuwenhuis Luxe Dekbedovertrekken van Hotelkwaliteit Verkrijgbaar in diverse kleuren Geeft je slaapkamer een stuk meer uitstraling 1 -persoons, 2-persoons en lits-jumeaux verkrijgbaar Evenaar de luxe die je krijgt in 5-sterren hotels! Adviesprijs Korting U I €79,95 78% €62,- .korting. Set van 10 Stijlvolle Solar Tuinlampen Werken volledig op zonne-energie, bespaar op je energierekening Creëer in 1 klap veel sfeer in je tuin Ook handig als inbraakpreventie Nog geen 2 per lamp, nergens goedkoper! Adviesprijs Korting U bespaart: 99,95 85% €85,- Canadian Nasa Traagschuim Matras met 7-comfortzones Geen slechte nachtrust en rug- of gewrichtsklachten meer! Voor ultiem comfort en de beste slaaphouding Geschikt voor rug-, zij- en buikslapers Beschikbaar in alle gangbare maten Adviesprijs Korting U I 699,- 72% 500,- .korting Op afspraak geleverd binnen 5 werkdagen! Medisana PS400 Design Personenweegschaal Zeer exacte en nauwkeurige meetresultaten Helderen gemakkelijk af te lezen display Met handige tap-on inschakeltechniek Beste koop volgens de Consumentenbond! (November 2015) Adviesprijs Korting U bespaart: €29,95 16-pack Opzetborstels voor 0ral-B/Braun en Philips Geschikt voor Oral-B en Philips elektrische tandenborstels Slechts€0,50 per stuk- poetsen wordt weer leuk! Groot ingekocht dus FLINKE korting Adviesprijs Korting U bespaart: 59,95 207-delige Gereedschapstrolley van Wolfgang Germany Groot ingekocht, dus profiteer hiervan! Gereedschappen zijn gemaakt van hoogwaardig Chroom-Vanadium staal Zeer goed gevuld; in één keer al het gereedschap datje nodig hebt In 4 lagen overzichtelijk gerangschikt Adviesprijs Korting U bespaart: 599,95 85% €510,- 4 BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8