Hulst investeert miljoenen in riool Hennepkwekerij in Wilhelminadorp Wat kunnen 381.720 Zeeuwen? Echt oud Wonen in het buitengebied van 2 ZEELAND Jaap Verherbrugge ging 36 jaar geleden buitenaf wonen. 'Eenzaam? We wonen hier fantastisch!1 COMMENTAAR Sinds gisteren heeft Nederland meer dan zeventien mil joen inwoners. Over een kleine twintig jaar zijn we waar schijnlijk weer een miljoen verder. Zeeland blijft steken op 381.720. Daarmee loopt dit gebied achter. Met andere woorden: Zeeuwen zijn getalsmatig steeds minder een factor in de Nederlandse samenleving. Dat vertaalt zich in invloed en in geldstromen. Deze trend lijkt door te zetten. Je kunt het ook om draaien: Zeeuwen worden in Nederland steeds specialer. Maar daar koop je weinig voor. Wat moet Zeeland doen? Het blijven benadrukken van de unieke waarden van deze provincie heeft niet veel zin. Rust en ruimte zijn al jaren de kernkwaliteiten. Ieder een kent ze. Een enkeling ver huist er speciaal voor, maar dat zet geen zoden aan de dijk. Zee land zal zich waarschijnlijk nog decennia moeten redden met een zeer bescheiden aantal inwoners. Dat hoeft geen drama te worden. Mits de neuzen dezelfde kant op staan. Want 381.720 mensen kunnen bergen verzetten. In Zeeland betekent dit: dan weer eens samen de schouders onder een Zeeuws-Vlaams belang, dan weer eens onder een kwestie die in een andere regio speelt. Het vergt veel geven en nemen, maar het is de beste manier om hier wat voor elkaar te krijgen. Zeeland kan zich wel redden met een zeer bescheiden aantal inwoners Heel erg uit de pas loopt de ge meente Hulst overigens niet met die heffing. Een gemiddeld huis houden is in Hulst dit jaar 238 eu ro kwijt aan rioolheffing tegen Rioolheffing in Hulst stijgt in 2017 en 2018 opnieuw met zes euro, stellen B en W voor, en tot 2022 met twaalf euro ruim 242 euro in de gemeente Sluis. Een vergelijking met Terneu- zen is niet mogelijk, omdat daar al leen eigenaren van woningen en andere panden die belasting moe ten ophoesten. Hulst heeft onlangs in een riole ringsplan op een rijtje gezet hoe veel investeringen in het rioolstel sel noodzakelijk zijn. Enorme be dragen zijn ermee gemoeid. De ge meente schat dat er tot en met 2024 jaarlijks 2,6 miljoen euro in het riool gestopt moet worden en na 2024 wordt dat zelfs 3,2 miljoen euro per jaar. Het geld voor deze investerin gen moet ergens vandaan komen. Gemeenten slaan de kosten om naar het aantal inwoners. Ook Hulst doet dat via de rioolheffing. De laatste jaren is die in rap tem po gestegen. Een gemiddeld huis houden, bestaande uit twee of meer personen, was in de gemeen te Hulst in 2013 'slechts' 204 euro per jaar kwijt aan rioolheffing. Stapsgewijs is dat bedrag inmid dels gestegen naar 238 euro dit jaar. Ook de komende jaren zal de rioolheffing blijven stijgen. Het college van B en W stelt de ge meenteraad voor het tarief zowel volgend jaar als in 2018 te verho gen met zes euro, plus inflatie (stijging van het algemene prijs peil). Het is daarmee niet gedaan. Voor de jaren 2018 tot en met 2021 wordt jaarlijks een verhoging met twaalf euro voorgesteld. Dinsdag 29 maart praat de raadscommissie ruimte erover. Almanak Die Zierikzeese medewerker van dat Vlissingse redactiekantoor wordt al een dagje ouder. Nieuwe technische ontwikkelingen moeten hem altijd twee keer worden uitgelegd in jip- en janneketaal en na men willen hem steeds vaker niet meer te binnen schieten. Die maandagochtend verraste hij zijn collega's met zijn aanwezigheid. „Wat doe jij hierJij was toch vrij?" Hij liet het moede hoofd hangen en moest tot zijn ongenoegen de feiten onder ogen zien: Je bent pas echt oud als je vergeet datje een seniorendag hebt opgenomen. Vrijwilligers voor duofiets gezocht Dankzij een gift van de Old Grand-Dad Club Ne derland krijgt de Philadel- phialocatie Het Katshuis in Terneuzen dinsdag 5 april een duofiets. De bewoners met een verstandelijke be perking kunnen er dan lek ker op uit, maar dan moe ten er wel mensen zijn die hen op die fiets willen ver gezellen. Philadelphia vraagt daarom vrijwilligers zich te melden. Dat kan bij Reinier Bakkenes via 06 83971881 of door een mail- tje naar: r.bakkenes@ philadelphia.nl. Notariskantoor naar groter pand Notariskantoor Van Goe- them wil verhuizen van de Grote Markt in Hulst naar nieuwbouw op de hoek Absdaalseweg-Spoorweg in Hulst. De bestemming 'wonen' rust daar echter nog op. Het Hulster college van B en W wil eraan mee werken die te wijzigen in 'kantoren'. Het gaat om een drukke locatie die niet aantrekkelijk is voor wo ningbouw en een goed be staand kantoor voor het no tariskantoor is, volgens B en W, ook niet op de koop- markt te vinden in Hulst. Zwinruiters houden reünie De Zwinruiters uit Nieuw- vliet houden 21 mei een reünie voor leden en oud leden in strandpaviljoen de Boekanier in Nieuw- vliet. 's Middags is er een receptie vanaf 15.00 uur. Het avondprogramma om vat een walking dinner en muziek van dj Niels Fre- mouw (foto). De vereni ging probeert zoveel moge lijk oud-leden te bereiken. Inschrijven kan per mail: zwinruiters@hotmail.com. Flinke donatie voor zangkoren Het DELTA Zeeland Fonds heeft de samenwerkingsor ganisatie voor koren en zanggroepen 'Verenigd Ko renrijk' een donatie gege ven van duizend euro. Het geld is bedoeld voor de ver dere ontwikkeling van de website www.verenigdko- renrijk.com. 'Verenigd Ko renrijk' wil de koorwereld in Zeeland, die onder druk staat door het wegvallen van overheidssubsidies en vergrijzing, een toekomst geven door samenwerking te stimuleren. De website speelt daarin een belangrij ke rol. Ruimte om 'je ei gen ding te doen' Dat zocht Jaap Verherbrugge (62 jaar) toen hij in 1980 vanuit Bres- kens verhuisde naar een boerde rij aan de Schapenweg ten zui den van het dorp. Hij heeft er nooit een dag spijt van gehad. Met 17 miljoen mensen, ge middeld 504 per vierkante kilo meter, is het best druk in Neder land, maar Verherbrugge heeft letterlijk alle ruimte. „Ik ben een product van de jaren zestig en ze ventig. De boerderij stond eind jaren zeventig al een tijdje leeg. Het appelleerde aan ons gevoel van vrijheid, van échte vrijheid. Je wilde je eigen leven leiden zonder dat iemand op je vingers zou kijken; alleen verantwoorde lijk zijn voor jezelf, in de goede zin van het woord." Het gezin Verherbrugge nam zijn intrek in de boerderij. „Het idee van zelfvoorzienend zijn speelde ook mee. We wilden zelf onze groente verbouwen, fruit eten uit onze eigen tuin. Dat doen we nog altijd. We hadden toen ook het plan een windmo len neer te zetten om elektrici teit op te wekken. Maar dat pro ject liep stuk op de weigering van de PZEM een aansluiting op het net te maken." Hij woont met zijn vrouw Anneke nog al tijd op de boerderij. Hun drie kinderen zijn uitgevlogen naar Utrecht, Leuven en Peru. De boerderij ligt aan een lan ge oprijlaan. Je hebt bij wijze van spreken een fiets nodig om de post aan de weg op te halen. Wie buitenaf woont moet eigen ver voer hebben. „Toen de kinderen klein waren hebben we heel wat kilometers met de auto afgelegd. 'Ik ben een product van de jaren zestig en zeventig' We redden het nu met één auto. Mijn vrouw heeft hem nodig om naar haar werk te gaan; ik doe zo veel mogelijk op de fiets," Eenzaam heeft hij zich nooit gevoeld. „Vogels vliegen af en aan. Ik zag vanochtend een joe kel van een haas voorbijkomen. We wonen hier fantastisch." WILHELMINADORP. In een wo ning in Wilhelminadorp is giste ren een hennepkwekerij ont dekt. Volgens de politie ging het om 425 planten. Wijkagent Gilian de Visser twitterde gisteren dat de huur der van de woning als verdachte wordt gehoord en dat de schade aan het pand en de diefstal van stroom ook voor zijn rekening zijn. De planten en alle appara tuur zijn vernietigd, meer infor matie was gisteravond nog niet bekend. De laatste tijd worden met de regelmaat van de klok hennep kwekerijen opgerold in Zeeland, vooral in woningen maar ook in bedrijfspanden. Alleen al deze maand was het raak in Sint-An- naland, Middelburg, Sas van Gent en Ovezande. In Bergen op Zoom werd een grote hennepkwekerij en -stekke- rij opgerold, waar een vrouw uit Goes bij betrokken was. De aanpak van hennepteelt is een topprioriteit van de task- force van politie Zeeland/West-Brabant. Steeds vaker wordt de politie ook getipt door omwonenden. Een con stant zoemend of ronkend ge luid, hennepgeur en/of beslagen/afgeplakte ramen ra men en altijd gesloten gordijnen kunnen indicaties zijn. door Harmen van der Werf HULST. Tientallen miljoenen euro's zijn de komende jaren nodig om het rioolstelsel in de gemeente Hulst op orde te houden. Inwoners gaan dit ook voelen in hun porte monnee. De rioolheffing in Hulst blijft stijgen. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN HULST NIEUWVLIET TERNEUZEN Vrijheid, échte vrijheid door Theo Ciele Jaap Verherbrugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70