Bushokje vernield? Zeg sorry tegen wethouder Van de zestig passagiers hebben dertien de crash niet overleefd 6 NIEUWS IS executeert 26 Syriërs Smalle taille dé uitdaging Kampusch werd ook gefilmd Student(23)zat in de Spaanse bus die verongelukte op weg naar Barcelona na een knalfeest in Valencia. Een paar uur slaap. Meer heeft hij nog niet gehad sinds de crash zondagmorgen vroeg. Dennis Schou ten mag dan geen schrammetje hebben opgelopen, de beelden van de ramp krijgt hij maar moeilijk uit zijn hoofd. „Het was zo onwerkelijk", zegt hij van uit zijn Spaanse appartement een dag na het drama. De Leiderdorper weet nog pre cies hoe hij zondagnacht rond 4 uur in de bus stapt die hem terug zou brengen naar Barcelona. Met een grote groep internationale stu denten heeft hij net een knalfeest in Valencia achter de rug. ,„We hadden veel gelopen, goed gefeest en waren doodop", zegt hij. Vrijwel iedereen valt meteen in slaap als de bus vertrekt. Ook Den nis. Tot hij twee uur later wakker schrikt van een ijzingwekkend ge gil. Hij voelt hoe ze van links naar rechts en weer naar links slinge ren. 'De bus zal toch niet gaan crashen, hé?', flitst het door zijn hoofd. Maar als mensen uit hun stoel vliegen en over elkaar heen buitelen, beseft hij dat er geen houden meer aan is. Het is wach ten op de onvermijdelijke klap. Hij voelt hoe de bus kantelt en nog meters door glijdt over de vangrail van de middenberm. Het gevaarte piept en kraakt. Mensen schreeuwen. Gillen. Er is paniek. „Je kon de angst van die mensen voelen", zegt hij. Is dit echt? Dennis weet het even niet meer. In shock ziet hij hoe mensen nooduitgangen probe ren te openen. Juist op dat mo ment klapt er een personenauto met een rotgang tegen de bus. De paniek neemt alleen maar toe. 'Ga de bus uit! Ga de bus uit!' roepen andere passagiers tegen Dennis. Hij zit dicht bij een nooduitgang en stapt als een van de eersten naar buiten. Nog drie auto's schie ten rakelings langs de gecrashte bus voordat er eindelijk iemand stopt. Passagiers die de kracht heb ben proberen uit het wrak te krui pen. Het is pure horror. Mensen met wie Dennis eerder op de 'Als de bus op zijn rechterkant was gevallen in plaats van op deze, had ik het ook niet meer na kunnen vertellen' avond heeft gefeest, zitten nu on der het bloed. Of hebben zulke ernstige verwondingen in hun ge zicht dat ze nauwelijks nog zijn te herkennen. In de middenberm ziet hij afgerukte ledematen. Veel medereizigers voelen zelf niet dat ze ernstig gewond zijn. Aan elkaar vragen ze hoe ze er aan toe zijn. Ook Dennis heeft in eerste instan tie geen idee hoe hij eruit ziet, maar hij mankeert niets verzekert iemand hem. Ja, een bloedneus. Maar het is niets vergeleken met de mensen die hij naar buiten ziet komen en probeert te troosten tot de hulpverleners arriveren. Het is dan iets na zes uur in de morgen en nog pikkedonker. Den nis zat naast een andere Neder landse jongen. Hij ziet hem niet en hoort van anderen dat hij be kneld onder de bus ligt, maar nog wel aanspreekbaar is. Een Italiaans meisje, dat op dezelfde rij zat, maar aan de andere kant van de bus, heeft het niet gered. Leven en dood liggen ijzingwekkend dicht bij elkaar, beseft hij. Trillend op zijn benen bericht hij zijn ouders. 'Yo pa. Maak je niet ongerust. Ik zat op die verongelukte bus, maar ben ongedeerd.' Pas later komt het besef dat hij ongelooflijk veel ge luk heeft gehad. Van de zestig pas sagiers hebben dertien de crash niet overleefd. 43 passagiers moe ten naar het ziekenhuis. Slechts vier feestgangers mankeren hele maal niets. Dennis had zijn gordel om. Zonder er bij na te denken, maak te hij de riem vast toen ze vertrok ken. Heeft dit zijn leven gered? Dennis gelooft er niet in. Hij zat toevallig aan de 'goede kant'. „Als de bus op de rechterzijde was ge kanteld had ik het nu ook niet meer na kunnen vertellen", zegt hij. Later hoort Dennis van andere passagiers dat de chauffeur ver moedelijk in slaap is gedommeld. Ze zagen hem al een paar keer wegdutten, maar de chauffeur leek niet van plan een pauze te ne men. Het maakt de ramp voor Dennis nog onwerkelijker. „Onge looflijk dat zo iemand met de le vens van zestig mensen heeft ge speeld." Twee tieners zaten gisteren tegen over hem in zijn werkkamer op het Rotterdamse stadhuis. Het tweetal, 17 en 18 jaar, zei wat Joost Eerdmans wilde horen: 'Sorry'. „Want we praten hier wel over een schadepost van 800 euro per opgeblazen prullenbak. Dat is nog al wat", zegt Eerdmans: „De ge meente is het slachtoffer, ik sta voor alle Rotterdammers." De van daal die het vertikt een 'mea cul pa' uit te spreken, oog in oog met het pedagogische gezag van de stad, krijgt alsnog een strafblad. Eerdmans neemt zijn 'bescha vingsoffensief bloedserieus. Het belang van een 'sorry-gesprek' mag volgens hem niet onderschat worden. „Ik mag ook wat terugzeg gen. Dat ze voor veel schade en overlast hebben gezorgd. Zodat er iets landt in hun hoofd." Of het helpt? Eerdmans, vader van twee jonge kinderen: „Alles is be ter dan straffen als cavia's aaien. Ik kan in hun ogen kijken, maar niet in hun hart. Die twee jon gens die vanmiddag tegenover mij zaten, hebben wel door dat ze te 'Die jongens die tegenover mij zaten, hebben wel door dat ze te ver zijn gegaan' ver zijn gegaan. Boetedoening be tekent bovendien dat je reken schap aflegt over je daden." Dat doet ook Halt-directeur Ari- na Kruithof. „We weten dat excu ses aanbieden effectief is. Het maakt ook indruk: zo'n stadhuis en dan plaatsnemen tegenover de wethouder." De Rotterdamse op positie liet geen spaan heel van 'de zoveelste pr-show' van Eerd mans. „Deze wethouder is alleen maar bezig met het oppoetsen van zijn eigen ego", meent Maarten van de Donk (VVD). Natascha Kampusch (28) is tijdens haar gevangen schap gefdmd door haar ontvoerder Wolfgang Pri- klopil. Haar advocaat en het Weense openbaar mi nisterie bevestigden giste ren berichtgeving hierover in Welt am Sonntag. Op de beelden zijn geen aanwij zingen van strafbare feiten van anderen dan de ont voerder, zegt justitie. „De onderzoeksrechter heeft met het onderzoeksteam de video's gezien en het materiaal gekwalificeerd als privé en zonder relevan tie", zei de woordvoerder van de officier van justitie. Strijders van Islamitische Staat hebben gisteren 26 Sy rische militairen geëxecu teerd. Dat heeft het Syri sche Observatorium voor de Mensenrechten gemeld. De executies vonden weste lijk van de stad Palmyra plaats. Syrische rege ringstroepen rukken al da genlang op onder bescher ming van Russische ge vechtsvliegtuigen richting de stad. Palmyra heeft zo wel symbolische als militai re waarde. Bovendien ligt het aan een belangrijke doorgangsroute. Een nieuwe rage onder vooral jonge vrouwelijke in ternetters maakt via social media als Weibo, Twitter, Facebook en Instagram fu rore. De vrouwen tonen met hulp van een A4'tje aan dat ze dun genoeg zijn. Als hun wespentaille ach ter de 21 centimeter brede A4 past, is de 'challenge' ge slaagd. Niet iedereen neemt de uitdaging even serieus. Anderen plaatsen juist foto's waarop ze schuil gaan achter een piz zadoos of groter papier. door Mark Hoogstad ROTTERDAM. In Rotterdam moeten jonge vandalen persoonlijk hun ex cuses maken aan Leefbaar-wethou der Joost Eerdmans. Joost Eerdmans wethouder PAMYRA 77 De 77-jarige Brian Reader, een van de leiders van de juwelendieven die voor 17,9 miljoen euro aan sieraden buitmaakten in Londen, is veroordeeld tot zes jaar en drie maanden. PARIJS Boven: de bus wordt met behulp van een kraan opgetild. Rechts: op de universiteit van Barcelona worden kaar sen gebrand ter herden king van de slachtoffers, foto's Albert Gea Links: Dennis Schouten overleefde het ongeluk Dennis kan zijn geluk bij busramp amper bevatten door Raymond Boere WENEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6