maar dat mag niet Berger lokt zwaan met zijn lunch de snelweg af Sharon Gesthuizen naar het bedrijfsleven? Dat mag van de SP NIEUWS 5 Discretionaire beslissingen „Dat de rijksoverheid iets anders is dan de gemeente: hoeveel mensen weten dat? Semantha was hier en dat was bekend. De Dienst Terugkeer en Vertrek van het rijk wist dat we er waren." 'Haar toekomst ligt hier. Alleen meneer Dijkhoff moet nog ja zeggen' Na veel protest uit de samenle ving én de politiek kregen tien tallen 'buiten beeld-kinderen' en hun gezinnen alsnog een ver blijfsvergunning. Via een per soonlijke beslissing van de staats secretaris in 'schrijnende' geval len. Semantha werd weer afgewe zen. „Nu hebben we via de Kin derombudsman nog een keer een verzoek bij de staatssecreta ris ingediend." Hun advocaat Mi chael Yap: „In vergelijkbare za ken die ik heb behandeld, is wel een vergunning verleend." Een foto van Semantha wil Edwin niet in de krant hebben. Want wat zou de impact op hun dochter zijn? Edwin: „Haar toe komst ligt hier. Alleen meneer Dijkhoff moet nog ja zeggen." In de politiek blijft het kinder- pardon een heikel punt. Een groep Groningse PvdA'ers vindt het ontoelaatbaar dat gewortelde kinderen (zoals Semantha) na vijfjaar of langer hier te zijn ge weest uitgezet worden en eist dat de Kamerfractie opnieuw de strijd aangaat over het met de WD afgesproken pardon. De sleper was op pa trouille op zoek naar ge strande voertuigen en zag het dier midden op de snelweg staan. Richard van Ee aarzelde geen moment. „Officieel is het niet aan ons om een zwaan van de weg te halen", zegt Van Ee. „Ik had door kunnen rijden, maar dan had ik misschien later moe ten terugkeren als er een ongeluk was gebeurd. Je weet nooit wat voor uitwijkmanoeuvres automo bilisten maken als ze een zwaan op de weg zien." Van Ee waarschuwde Rijkswa terstaat, zodat de maximumsnel heid op de matrixborden kon wor den aangepast. Hij deed de zwaai- lampen van zijn voertuig aan om het achteropkomende verkeer stil te zetten. Vervolgens probeerde hij het dier naar de vluchtstrook te lokken. Eenvoudig was het niet om de zwaan op een veiligere plek te krij- gen.„Ik probeerde hem te lokken, maar hij kwam niet. Toen heb ik maar een broodje uit mijn koel box gepakt en hem daarmee naar de vluchtstrook geleid." Het was voor Van Ee de tweede keer dat hij een zwaan van de snel weg haalde.„Het gebeurt veel va ker, zeker in deze periode. Zwa nen zijn moe van het vliegen en landen op de snelweg. Gevaarlijk, want je weet nooit wat ze gaan doen en hoe automobilisten reage ren." Met de zwaan gaat het goed. Het dier is opgevangen bij Vogel klas Karei Schot in Rotterdam. „Hij is nog een beetje aan het bib- 'Zwanen zijn moe en landen op de snelweg. Gevaarlijk, want je weet nooit wat ze gaan doen' Richard van Ee berger beren en blijft de komende dagen ter observatie", meldt de opvang. Van Ee hield zelf een goede lunch over aan zijn actie. „Ik ben net thuis en mijn vrouw is een ei tje aan het bakken", zo zei hij rond lunchtijd. „Daar ga ik van ge nieten, maar het belangrijkste is de doorstroming van het verkeer. Daar doen we het voor." Bij het gemiddelde SP-Ka- merlid denk je nou niet bepaald aan een zaken man in een strak pak. Zo'n bikkelhard type dat perso neel op straat zet en bakken met geld graait. Het socialistische prin cipe is voornamelijk: eerlijk zullen we alles delen. Toen SP'er Sharon Gesthuizen gisteren deze krant meldde dat ze zich niet meer verkiesbaar stelt als Tweede Kamerlid en weer wil on dernemen, was de kritiek op inter net niet van de lucht. „Het be drijfsleven? Dat is toch de satan", zegt een Twitteraar. „En hoe zit het met de principes? Die zijn dan overboord?", vraagt een ander. Feit is: de meeste vertrokken SP-Kamerleden zetten zich vooral in voor de publieke of goede zaak. Zo werkt Krista van Velzen bij vre desorganisatie PAX en is Agnes Kant werkzaam bij het Neder lands Bijwerkingen Centrum La- reb, waar ze de veiligheid van vac- eins bewaakt. Ex-Kamerlid Ewout Irrgang ging zelfs met zijn gezin naar Tanzania. Daar zet hij zich in voor een organisatie die mensen toegang geeft tot zorg en de finan ciering van klinieken voor betere zorg regelt. Toch vindt Irrgang dat Gesthui zen, na jaren keihard werken in de Kamer, vooral moet doen wat ze leuk vindt. „Ze heeft zich eerder al met het mkb beziggehouden en was zelf ondernemer. Waarom zou je het bedrijfsleven alleen aan rechtse mensen overlaten? Ze vra gen toch niet naar je politieke voorkeur bij een sollicitatiege sprek? Er is in ieder geval een le ven na de politiek, daar kan ik ie dereen over geruststellen." De term 'het bedrijfsleven' is nogal veelomvattend en ook bin nen die wereld zijn keuzes te ma ken, benadrukken meerdere oud- Kamerleden. „Een SP'er vindt een baan bij Shell echt niet per defini tie stinken", zegt Paulus Jansen, die sinds 8 mei 2014 wethouder is in Utrecht. „Niemand binnen on ze partij zegt systematisch: die we reld is besmet. Sterker nog, een Ka merlid is al gewend onder hoge druk te werken en die kwaliteiten komen later prima van pas in het bedrijfsleven." Kees Slager is gepensioneerd SP-senator en dook voor publica ties in de idealen van de partij. Hij constateert dat er tegenwoordig veel meer kan. „De idealistische bevlogenheid is minder gewor den." Het 'sektarische' is weg, be weert Slager. „We zijn vooral ei genzinnig en lopen niet aan de lei band. In mijn tijd had ik ook te maken met mensen van allerlei pluimage. Er woonde zelfs ie mand in een villa in De Bilt. Daar werd intern niks over gezegd." Partijvoorzitter Ron Meyer vindt het goed dat SP'ers verwe ven zijn met de hele maatschap pij. „Iedereen moet zijn eigen keu ze maken. Ik ken goede socialisten die bij Shell werken, al trekken ze niet per se aan de touwtjes. Maar strijden voor de publieke of goede zaak past ook bij ons; samenwer king boven marktwerking." regeling: het kind vooropstellen, zegt Daan Beltman, onderzoeker en jurist aan de Rijksuniversiteit Groningen en gespecialiseerd in vreemdelingenrecht. „Een kind mag niet de dupe zijn van hande len van de ouders. In de afwijzin gen spelen juist wel beslissingen en handelen van ouders of een mogelijk oorlogsverleden van een ouder een doorslaggevende rol." Beltman, die ook in de Raad van Toezicht van Vluchtelingen werk Noord-Nederland zit, vindt het lastig de doorslaggevende re denen voor afwijzing te doorgron den. „Daarvoor is er te veel wegge- lakt in de documenten." Hij vindt het 'opmerkelijk' dat er toch 'bui ten beeld-zaken' zijn afgewezen. Het ministerie van Veiligheid en Justitie stelt in een reactie: „Er zijn geen criteria voor het gebruik van de discretionaire bevoegd heid. Elke zaak wordt individueel beoordeeld. Langdurig verblijf in Nederland of bijvoorbeeld het vol gen van onderwijs in Nederland zijn op zichzelf onvoldoende on derscheidend. Er moeten bijko mende bijzondere individuele (schrijnende) omstandigheden zijn: bijvoorbeeld aan ernstige me dische problemen, het overlijden in Nederland van een gezinslid of huiselijk geweld." siers op, dat bleken alle zaken (tot aan de zomer van 2015) waarin de staatsse cretaris besloot als nog een verblijfs vergunning te ver lenen. Het ministerie stuurde later op verzoek ook nog zeventien dossiers op waarin de staatssecretaris geen vergunning verleende, die wa ren in eerste in stantie 'vergeten'. De afgewezen ver zoeken stammen allemaal uit 2014, de periode van staatssecretaris Teeven. Er zijn nog meer af gewezen dossiers, maar om die te ont vangen moet vol gens het ministe rie eerst een nieuw Wob-ver- zoek worden inge diend. Hoeveel dos siers dat zijn, is bij deze krant niet be kend. Wel blijkt uit cijfers dat de huidige staatssecre taris Dijkhoff per soonlijk minder vaak verblijfsver gunningen ver leent dan zijn voor gangers. Deze krant vroeg al in de zomer van 2014 via de Wob bij het ministerie van Veiligheid en Justitie de onderlig gende stukken op die horen bij de 'discretionaire be slissingen' van de staatssecreta ris in kinderpar- dondossiers. Het zijn zoge noemde minuten, waarin het ambte lijk advies aan de staatssecretaris staat. Na anderhalf jaar stuurde het mi nisterie 69 dos- DINSDAG 22 MAART 2016 Edwin Chi vader Semantha door Maurijn Rozema Berger Richard van Ee van bergings bedrijf A.Barendregt heeft gister morgen op de A15 bij Rotter dam-Hoogvliet het leven van een zwaan gered. Hij offerde er zijn ei gen lunchpakket voor op. Richard van Ee offerde zijn lunch op om de zwaan te redden. door Edwin van der Aa De mededeling van SP-Kamerlid Sharon Gesthuizen dat ze na haar politieke carrière het liefst het be drijfsleven in wil, doet velen de wenkbrauwen fronsen. Een socia list die overstapt naar het grootka pitaal? Dat kan best, vinden SP'ers die Den Haag eerder al verlieten. Sharon Gesthuizen foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5