8 HART&ZII Ballet maakt mens wijzer Hoogleraar: smeer pasgeboren baby niet met je bacteriën in Na een intense periode van zelfreflectie vond ik de kracht om voor mezelf te kiezen Monique Dommanschet (52) uit Goes begon, na een kwart eeuw brillen te hebben verkocht, een uitvaartbedrijf. Haar hele wezen kan ze erin kwijt. Wie aan ballet doet, heeft meer kans om een wijs mens te worden, blijkt uit een Amerikaanse studie. Dat wijsheid, in de zin van meer empathie en minder angst, vaker bij ervaren balletdan sers wordt geconsta teerd, verbaasde de onderzoekers ook. Zij presenteerden hun studie in wetenschap pelijk tijdschrift PLOS ONE. In het onderzoek werd onderzocht of mediteren effect heeft op wijsheid. Ballet draaide vooral mee als vergelijkingsmateriaal. De bijna driehonderd deelnemers deden aan meditatie, Feldenkrais (methode voor vlotter bewegen en een hoger zelfbewustzijn), Alexandertechniek (voor betere lichaams houding en coördina tie) of klassiek ballet. Degene die mediteer den scoorden het hoogst op componen ten voor wijsheid, zoals kunnen mee leven met anderen en min der angst voor de bui tenwe reld. De leraren en studenten bal let presteerden welis waar het laagst op de schaal voor wijsheid. Maar hoe meerjaren ze dansten hoe hoger ze scoorden. „Nooit eerder is on derzocht of lichame lijke activiteit een pad kan zijn naar persoon lijke wijsheid," zegt onderzoeker Patrick Williams. Schoonvader „Een jaar later voelde ik op een dag een sterke drang om acuut mijn zieke schoonvader te bezoeken. Ik haastte me naar het ziekenhuis. Daar vernam ik dat hij net zijn laatste adem had uitgeblazen. Blijk baar had ik dat voorvoeld. Ik ben niet gelovig of spiritueel ingesteld. Maar na die gebeurtenis voelde ik dat er meer moest zijn tussen hemel en aarde. De jaren verstre ken. Mijn leven was ontzettend druk. Altijd stond ik voor Jan en al leman klaar en daar liep ik finaal door vast. Ik voelde al langer dat brillen verkopen niet meer bij me paste, maar had steeds weer een ander excuus om alles bij het oude te laten. Na een intense periode van zelfreflectie vond ik eindelijk de kracht om voor mezelf te kiezen. Ik leerde dat het niet egoïstisch is om je eigen geluk na te jagen en ontdekte dat de mensen in mijn omgeving het zelfs prima vonden dat ik zo duidelijk mijn grenzen ging aangeven. Juist ik, die voorheen zo huiverig stond tegenover de dood, begon een uitvaartonderneming, eind 2014. Mijn hele wezen kan ik erin kwijt: zorgzaamheid, creativiteit, ondernemerschap. Mijn gezin stond pal achter me. Ze begrepen dat ik me gevangen voelde. Ik raakte wel mijn vaste inkomen kwijt. Maar ik er had vertrouwen in dat het goed zou komen en dat kwam het ook. Mijn eerste op drachten kreeg ik vanuit het net werk dat in de optiek zo zorgvuldig had opgebouwd. Inmiddels heb ik een kleine, maar gezonde onderne ming. Ik accepteer nu van mezelf dat ik het verdriet van anderen niet kan wegnemen. Wat ik wél kan doen, is de scherpe kanten ervan af halen. Dat is al heel wat." Artsen wijzen op de gevaren van een nieuwe trend: vrouwen smeren na een keizer snede hun baby in met bacteriën uit het geboorte kanaal. en kwart eeuw werkte in de brillen- branche, de A laatste tien jaar bij De Muynck Optiek in Goes. Door de jaren heen bouwde ik een behoorlijke klantenkring op. On danks het leuke werk en de fijne collega's voelde ik diep van binnen een gemis. In 2003 stierf een goede vriendin aan de gevolgen van een herseninfarct. Tot dat moment had ik het onderwerp 'dood' angstvallig op afstand gehouden. Dat ik het verdriet van anderen na een overlij den niet kon wegnemen, frus treerde me zo dat ik me er voor afsloot. Het sterven van mijn vrien din maakte een voorzichtige nieuwsgierigheid naar het mysterie van de dood in me wakker." ©TEKST PAULA KOSTER dinsdag 22 maart 2016 9PEIER DE JAEGER 'Je geluk najagen is niet egoïstisch 44 Wereldwijd is een trend gaande waarbij vrouwen de weerstand van hun kind willen verhogen, omdat het door een keizersnede zijn eerste bacteriën is misgelo pen. Die helpen het afweerme chanisme op gang. Direct na de geboorte smeren ze de baby alsnog in met hun vaginale bac teriën. Dat doen ze op de huid, de mond, de ogen, de anus en het geslachtsdeel. Wetenschappelijke studies toonden al aan dat kinderen ge boren na een keizersnede een hoger risico op allergieën, astma, zwaarlijvigheid en chro nische darmontstekingen heb ben dan kinderen die via het natuurlijke geboortekanaal ter wereld komen. Vermoedelijk komt dat omdat hun bacterie samenstelling anders is. Insmeren met het plaatselijke microbioom leidt tot interes sante resultaten, meldde vorige maand ook het wetenschappe lijke tijdschrift Nature Medi cine. Amerikaanse artsen vergeleken zeven op natuurlijke wijze geboren kindjes met elf baby's die via een zogeheten sectio caesaria ter wereld kwa men. Van die elf kleintjes smeerden ze er direct vier in met moeders vaginale flora. Een maand later had dit kwartet een bacterieflora die vergelijkbaar was met die van de gangbaar geboren kindjes. De andere zeven keizersnedebaby's had den de minst rijke bacterieflora. Ondanks dit experiment raadt hoogleraar Verloskunde Kitty Bloemenkamp van het UMC Utrecht aanstaande ouders de methode af. ,,Dit is een typisch geval van don't try this at home." Bloemenkamp omarmt hiermee een commentaar dat drie weken later volgde in het gezaghebbende medium British Medical Journal. „Het ge noemde onderzoek was te klein en duurde te kort om te laten zien dat insmeren werkt. We kunnen niets concluderen. Ook is niet uit te sluiten dat aanwe zige ziektes worden overge bracht." J^ARNOUD KLUITERS 'Ik heb een kleine, gezonde onderne ming'. FOTO MECHTELD JANSEN MONIQUE DOMMAN SCHET Was verkoper in een optiekzaak Is nu uitvaartonder nemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53