I 7 v Soms zijn bij peuters de tandjes al tot op het tandbeen weggerot. Dan zijn er alleen nog zwarte stompjes over 7 GAATJES 3 GAATJES HANNA (7) I GAATJE AYMAN (7), 2 GAATJES verwennen. Met zoetigheid. Want waar vroeger water een gangbare dorstlesser was, krijgt de huidige generatie kinderen al snel suiker- rijke drank of snacks aangereikt." Soms zijn bij peuters de tandjes al tot op het tandbeen weggerot, ziet Merkus. „Dan zijn er alleen zwarte stompjes over." Het begint al bij een huilende baby. Om te kalmeren krijgt die een flesje met vruchtensap of siroop in de mond gestopt, letterlijk als zoet houdertje. „Zo'n flesje went en wordt een blijvertje. Met vaak de sastreuze gevolgen." Vera ntwoorde I ijkhcid Ook Erik Vermaire is bezorgd over de staat van het kindergebit. Hij is tandarts in Alkmaar en werkt als onderzoeker bij de afdeling Child Health van kennisinstituut TNO. Hij zou willen dat ouders en zorg verleners de verantwoordelijkheid voor kindergebitten weer gaan delen. „We doen in ons land veel aan preventie, denk aan halfjaar lijkse controles en extra fluoridebe- handelingen. Tandartsen, mondhy giënisten en preventieassistenten vertellen ons hoe we mond en gebit gezond houden. Maar die benade ring heeft een nadeel. We leggen ons lot steeds meer in handen van die deskundigen. Terwijl het juist belangrijk is dat ouders en kinde ren zélf al zo vroeg mogelijk leren hoe het gebit te verzorgen. We advi seren daarom dat kinderen al vanaf het tweede jaar met de ouders mee gaan naar de tandarts. Maar bij vier op de tien peuters gebeurt dat niet." Deense preventie Vermaire verwijst naar Denemar ken, waar de inwoners van het stadje Nexo de gezondste gebitten van het land bezitten. Daar hante ren tandartsen een methode die ook in ons land wordt ingevoerd: 'Gewoon gaaf'. „De tandarts geeft een cijfer op basis van de hoeveel heid tandplak en -bederf en in welke mate de tanden al zijn door gebroken. Dat geldt ook voor de inbreng en de motivatie van de ou ders: hoe belangrijk vinden zij het om dagelijks plak te verwijderen? Poetsen ze na?" Hoe lager het cijfer, hoe groter de kans op een minder goed verzorgd gebit en dus op gaatjes. Des te be langrijker dat de tandarts of de mondhygiëniste dan de ouders vroegtijdig coacht om verdere schade te voorkomen. Dat kan bete kenen dat een kind vaker op con trole komt. Vermaire toetste de Deense me thode in een tandartspraktijk in Den Bosch. Daar volgde hij drie jaar lang honderdtachtig kinderen van 6 tot 9 jaar. Kregen zij een standaardbehandeling dan ont- Beginnend gaatje? Niel altijd vullen stond bij een op de drie kinderen een gaatje. Volgden de kinderen de Deense aanpak dan kreeg slecht een op de zes een gaatje. „Die me thode leidde dus tot minder gaatjes in de Bossche kindergebitten." Het onderzoek in Den Bosch heeft vorig jaar een vervolg gekregen met onderzoeksproject GigaGaaf in de regio's Oost-Groningen en Den Haag, een samenwerkingsverband van TNO, het UMC Groningen en de Erasmus Universiteit in Rotter dam. „Bij GigaGaaf gaat het om kinderen tot ongeveer 6 jaar: vanaf een doorgebroken eerste tandje tot het moment dat de eerste blijvende kies verschijnt," zegt Erik Vermaire. „Zelfs meewerkende tandartsen hadden in eerste instantie hun be denkingen: al die onrustige baby's die je maar een minuutje in de mond kijkt, is dat nodig? Maar hoe vroeger je ouders coacht, hoe klei ner de kans op gebitsschade op la tere leeftijd. Dat hopen we straks, als die baby's 6 jaar zijn, terug te zien in de onderzoeksresultaten." Poetsdiploma Bij de poetslessen van Wijnanda van Holland op de Spitsbergen- school in Apeldoorn komt inmid dels een reusachtige tandenborstel tevoorschijn. „Om de stoute bacte riën te verwijderen," zegt een slim merik. „Als je te veel zoet eet, plassen ze zuur over je tanden en kun je gaatjes krijgen." Punt verdiend! Na afloop krijgt de hele klas een borstel, tandpasta en een poetskaart vol zonnetjes en manen mee. Een week lang kleuren de kinderen ze in na het ontbijt en voor het slapen gaan. Wie de kaart bij de juf inlevert, verdient een gi- gagaaf poetsdiploma. dinsdag 22 maart 2016 De kinderen in de poetsles van Wijnanda van Holland durven best de staat van hun gebit te laten zien. Vier van de elf hebben nog geen gaatjes. Begum en Mohamed (7) volgen poetsjuf Wijnanda van Holland. Beginnende gaatjes hoeven niet altijd te worden gevuld om verdere schade te voorkomen, stelt tandarts Erik Ver maire. „Soms is het beter om ze als het ware inactief te maken door de plak te verwijderen en eet gewoontes te veran deren. Vaak wordt een beginnend gaatje bedekt met fluoride- lak, zodat geen ver dere schade kan ontstaan." Met name bij melkge- bitten is preventie zinvol. De tandarts leert ouders en kind hoe ze verstandiger kunnen eten én het gebit verzorgen. „Dat is leerzamer dan sim pelweg een melktand vullen. Komt het blij vende gebit door, dan weet het kind beter hoe het de tanden ge zond kan houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52