I 5 ifi ►J 60 artsen beantwoorden 106 prangende vragen 0 LEESTIPS iüü* s wm jj Bevuil nooit je eigen nest Blijf trouw aan je biotoop Darmkanker Bij darmkanker is er een hoog risico dat het terugkeert. De meeste vragen die ik krijg gaan over de onzekerheid maal terug heb ik mijn grootste plaaggeest alle hoeken van het praktijklokaal laten zien. Toen werd ik niet meer getreiterd. Ik had zelfs tien maten. Dat had je veel eerder moeten doen, zeiden zij." „Ondanks de kwaliteiten van mijn vader heeft het nooit tussen ons ge boterd. Ik heb hem gesmeekt om naar de hbs te mogen, net als mijn broer. Maar hij was onverbiddelijk: ik moest naar de mts. Dat werd geen succes. Toen hij jaren later, op mijn 40ste verjaardag stierf, heb ik mijn moeder geholpen met al het regelwerk rondom de uitvaart en nalatenschap. Daarna sloot ik mij een week op in mijn werkkamer. Van een pasfoto schilderde ik zijn portret na in olieverf, en voerde in tussen een goed gesprek met hem. Hij is me niet een keer in de rede gevallen. En ik moet toegeven: ik lijk op hem. Alleen maak ik mijn eigen fouten. Ik weet dat ik een kort lontje heb. Mijn beide kinde ren hebben natuurlijk iets van mijn genen, en ik heb - vaker dan goed is - een corrigerende tik uitgedeeld, zoals dat eufemistisch heet. Mijn puberende dochter was zo dwars als pokhout. Een pittig conflict met mijn zoon over een wietplant op zijn kamer mondde uit in een mep. Zijn gezicht zie ik nog voor me: de ontzetting waarmee hij mij aan keek. Ik heb er spijt van. Maar je draait het niet terug, het is ge beurd. Ik ben tien jaar geleden ge scheiden. Contact met mijn kinderen en kleinkinderen heb ik niet meer. Dat doet mij verdriet. Maar ik wil er niet over praten, dat riekt naar nestbevuiling." „Ieder mens heeft een biotoop, een landschapstype waarin hij gedijt. Na wat omzwervingen vond ik in Zeeland, zelfs als elektricien, de mijne. Ik ben initiatiefnemer en op richter van het Zeeuws Biologisch Museum. Twee decennia was ik eraan verbonden; een baan die ik in het begin combineerde met de functie van planktonanalist bij het Hydrobiologisch Instituut te Yer- seke, dat nu IMARES heet. Ik schreef publicaties over de natuur en ik doceer al jaren prepareertech nieken. Ondanks mijn tempera ment kan ik hier veel concentratie en geduld voor opbrengen. Want het dode dier verdient het zo na tuurgetrouw als in mijn vermogen ligt, te worden geconserveerd en opgezet, om bij te dragen aan de natuur- en milieueducatie in ons land. Deze zomer word ik 70 jaar. Ik hoop dat ik dit werk tot het einde kan blijven doen. Dieren op zetten is fantastisch. Je verstilt hun beweging, zodat je er goed naar kunt kijken. Dan zie je het fascine rende van de natuur. Maar levend en vrij zijn ze het allermooiste." Drie darmkanker- deskundigen maakten met ruim zestig artsen een basisgids met vragen en antwoorden over de ziekte die een op de twintig mensen treft. Vijf vragen aan internist-oncoloog en samensteller Jan Willem de Groot. „Wie de diagnose darm kanker krijgt zit met zo veel vragen en dan bedoel ik niet eens zozeer me disch inhoudelijk. Hoe ver tel ik mijn kinderen dat ik ziek ben? Als ik straks een stoma heb, wat zijn dan de gevolgen voor mijn seksle ven? Hoe moet dat als ik weer aan het werk ga, wat is er dan voor mij gere geld? Als arts kan ik pra ten over de diagnose en een behandelplan opstel len. Hoe eerder we begin nen met de behandeling, hoe beter, dat heeft nou eenmaal prioriteit boven de psychische kant. Dat kan mensen overvallen, en de psychologische en soci ale vragen blijven dan vaak onderbelicht. Dat merk ik in mijn praktijk ook. Ik krijg een hoop vragen die ik niet kan beantwoorden maar waar mensen wel een antwoord op willen." „Internet is juist een reden dat we dit boek wilden maken. De informatie die patiënten daar vinden is lastig te checken. Wat klopt en wat niet? Het is belangrijk dat patiënten betrouwbare informatie krijgen. Daarom hebben we zo veel specialisten ge vraagd mee te werken en goede informatie gebun deld. De een heeft ver stand van de kosten, de ander weet veel over na tuurlijke middelen, weer een ander over weefsel analyse of bijvoorbeeld thuiszorg. Dit boek helpt mensen gerichter vragen te stellen, ze komen beter voorbereid bij hun dokter. Ook bij het tweede, derde en tiende bezoek." „Meer zorgen, dat is inder daad de prijs van scree ning. Dat geldt niet alleen voor darmkanker maar ook voor borstkanker. Er ontstaat een hoop onrust, terwijl het in de praktijk vaak meevalt als bloed wordt gevonden in de ont lasting maar van darmkan ker geen sprake is. Dankzij de screening kunnen we meer mensen op tijd hel pen, dus per saldo is het resultaat positief." „Bij darmkanker is er een hoog risico dat het terug keert. De meeste vragen die ik krijg gaan over de onzekerheid die daarbij hoort. Maak ik de juiste keuze voor een behande ling? Wat staat me te wachten? Wat kan ik straks nog? Lastiger vind ik de vraag: hoe lang heb ik nog te leven? Ik kan daar geen antwoord op geven omdat dat niet valt te voorspellen." „Die gedachte zit er niet achter. Maar het kan nooit kwaad te benadrukken dat goede voeding van belang is." ANNA'S OORLOG Hoe is het om als homostel een kind te adopteren? Het is een langslepend proces, zo schrijft Tom de Cock in een van de nieuwe boeken van deze week. SISTERS i®; dinsdag 22 maart 2016 PZ SHOUJ-* Een basisgids, dat belooft wat. Waarom is dit boek nodig? Zijn die antwoorden niet op internet te vinden? In 2014 kregen 15.000 Nederlanders darmkanker, foto gettyimages Zijn al die vragen een gevolg van de screening waarvoor iedereen wordt opgeroepen tussen 55 en 75 jaar? Welke vragen krijgt u zelf het meest van patiënten? Een deel van de vragen gaat in op darmkanker voorko men. Is het doel van de gids dat mensen gezonder eten? MEREL DADO Alles over darmkanker. Basis gids voor patiënten en hun omgeving- Mare Peeters, Jan Willem de Groot en Jean-Luc van Laethem. Lannoo, €19,99 EN TOEN KWAM JIJ De Vlaamse televisiemaker Tom de Cock adopteerde met zijn man een meisje. In een verhaal gericht aan haar, gooit hij zijn hart op tafel over de procedure die vijfjaar duurde. De Bezige Bij, 17,90 ANNA'S OORLOG Onze columnist René Diekstra schreef het na woord bij dit autobiografi sche verhaal van Marianne Janssen over seksueel misbruik van dochters door moeders. Just Publishers, 18,95 F00DSISTERS Suikervrij eten willen we best, maar hoe doe je het? Zussen Janneke en Amande Koeman presen teren weekmenu's voor wie druk is met werk of een gezin. Nieuw Amster dam, 19,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50