Semantha wil blijven, Staatssecretaris neemt bij op elkaar lijkende, 'schrijnende' gevallen toch verschillende beslissingen. 4 NIEUWS SCHRIJNENDE GEVALLEN Waarom de een wel, de ander niet? ROTTERDAM. Het wel of niet verle nen van verblijfsvergunningen aan kinderen die net buiten het kinderpardon vielen, blijft omge ven met de schijn van willekeur. In sterk op elkaar lijkende, schrij nende zaken die persoonlijk aan de staatssecretaris zijn voorgelegd, zijn vergunningen zowel af- als toegewezen. Dat blijkt uit documenten die deze krant heeft opgevraagd via de Wet Openbaarheid van Be stuur (Wob). Zo werd in 69 verzoeken die in eerste instantie waren afgewezen voor het kinderpardon omdat de kinderen en de ouders buiten beeld van de rijksoverheid waren, alsnog een vergunning verleend door de staatssecretarissen Teeven en Dijkhoff. Maar in zeker acht op het oog vergelijkbare gevallen werd die vergunning niet verleend. Terwijl het ook daarbij om al lang in Ne derland wonende kinderen ging, die zelf geen idee hadden dat ze 'buiten beeld' waren. Kinderen voor wie burgemeesters brieven schreven met de vraag of hun ge zin kon blijven. Er lopen dan ook nog meerdere procedures van afge wezen kinderen die wijzen op die ongelijke behandeling. 'Onrechtvaardig' De Kinderombudsman sprak al eerder van de 'schijn van wille keur' bij het toepassen van de dis- cretionaire bevoegdheid' van de staatssecretaris. Defence for Child ren stelt nu dat die mogelijkheid tot het verlenen van gratie 'on rechtvaardig' werkt. „Wij zien hier vrijwel identieke gevallen voorbijkomen en dan krijgt de één wel een vergunning en de an der niet", zegt een woordvoerster van de organisatie die kinderen bijstaat in hun strijd een pardon te krijgen. Het waarom van de be slissingen blijft onduidelijk. Het kinderpardon (uit 2012) houdt in dat kinderen die geen verblijfs vergunning hebben, maar hier al wel langer dan vijf jaar zijn, mo gen blijven. Dat geldt ook voor hun gezin. Er kwamen 3.280 aan vragen binnen van kinderen en hun gezinsleden, daarvan kregen tot afgelopen najaar 1.540 mensen een verblijfsvergunning, 1.630 aan vragen werden afgewezen. Veel Een brief van de burgemeester lijkt te helpen: in 48 van de 69 toegewezen zaken is zo'n brief geschreven kinderen zijn afgewezen omdat zij (net) te oud waren, (net) te kort in Nederland of omdat zij niet de hele periode onder toe zicht van de rijksoverheid hebben gestaan. Dat laatste leverde veel kritiek op omdat de kinderen vaak wel bekend waren bij hun ge meente of hun school. Tientallen burgemeesters schreven brieven met het verzoek die kinderen toch een verblijfsvergunning te geven. De staatssecretaris kan besluiten alsnog een vergunning te verle nen als hij een zaak 'schrijnend' genoeg vindt. De uiteindelijke be slissing wordt de asielzoeker mee gedeeld in een korte brief, zonder veel toelichting. Het is onder meer het gebrek aan openheid dat frustreert. In de door deze krant opge vraagde dossiers, waarop de staats secretaris zijn beslissing baseert, is veel informatie weggelakt. Wel is een beeld te krijgen van de af wegingen die zijn gemaakt. In veel dossiers die de staatsse cretaris als schrijnend genoeg be oordeelde, spelen medische pro blemen een grote rol. Ook lijkt een brief van de burgemeester te helpen: in 48 van de 69 toegewe zen zaken is zo'n brief geschreven. Meestal gaat het om gezinnen die buiten toezicht van het rijk vie len, maar wel bij de gemeente be kend waren. De asielzoekers trek ken alles uit de kast om aan te to nen dat zij in Nederland zijn ge worteld: tot aan de vermelding van behaalde zwemdiploma's toe. Buiten beeld Het blijft onduidelijk waar de scheidslijn ligt tussen afwijzen en toekennen. Ook tussen afgewezen dossiers zitten zaken waarin bur gemeesters brieven hebben ge stuurd en waarin het 'buiten beeld-criterium' een rol speelt. Ook in afgewezen dossiers komen medische problemen voor en schrijven vrienden en schooldirec teuren aan de staatssecretaris dat de kinderen 'geworteld zijn in Ne derland'. Twee zaken worden afgewezen omdat de vader verdacht wordt van mogelijke oorlogsmisdaden, in een andere zaak wordt ondanks dat stempel wel vergunning ver leend aan de kinderen. Het ver schil is dat in het laatste geval de vader, zo lijkt het, niet meer bij de kinderen woont. De afwijzingen lijken niet over een te komen met het doel van de Ze doet het goed op school, Semantha, zegt haar vader. Spreekt Ne derlands, Is Nederlands. „Terug moeten naar Kameroen zal verwoestend voor haar zijn. Ze is nooit in Afrika geweest." Semantha is geboren in Neder land, in een noodopvang van het Leger des Heils in Zwolle. Vier jaar woonde ze daar. Nu is ze 9 jaar en woont ze nog steeds in Zwolle. Samen met haar vader Edwin, moeder en jongere zusje in een klein appartement waar van de huur wordt betaald door een kerkgemeenschap. Edwin en zijn vrouw kwamen begin deze eeuw vanuit Kameroen naar Ne derland. Ze vroegen politiek asiel aan, Edwin hoort bij een op positiepartij in Kameroen. Asiel kregen ze niet en jaren van proce dures en een semi-zwervend be staan volgden. Met altijd uitwij zing als een zwaard van Damo cles boven het hoofd van het ge zin. „Toen in 2013 het kinderpar don kwam, gloorde er weer hoop", zegt vader Edwin. Dat pardon kon niet alleen Semant ha in Nederland houden, maar ook de rest van het gezin. Het dossier van Semantha belandde echter op een grote stapel afge wezen verzoeken: allemaal kinde ren die een periode uit beeld zijn geweest bij de rijksoverheid. Schijn van willekeur rond kinderpardon door Cyril Rosman illustratie Mark Reijntjens SHENJUN Shenjun en Tri zijn in Nederland geboren als kinderen van vluch- telingenouders. Beiden vielen buiten het kinder pardon dat hen een verblijfsvergunning had kunnen bieden. Voor Shenjun streek de staatssecretaris als nog met de hand over het hart, maar voor Tri niet. De achtergrond van de jongens lijkt ech ter nauwelijks te ver schillen. foto's Shody Careman en Guus Schoonewille Edwin Chi is boos. Waarom vallen er honderden asielkinderen onder het kinderpardon en zijn dochter Semantha niet? „Het kind wordt niet vooropgesteld, maar politie ke wensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4