4 I HART# ZO DOEN ifS\ Gezond zijn, gezond blijven: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u van het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Wim Pfaff uit Middelburg. i'w m Je jeugd bepaalt je mogelijkheden Natuur is een bron van inspiratie Het leven als leerschool De lesboeken over de natuur stonden vol leugens, vond ik. Amper 10 jaar was ik en ik wist het beter Gezag is iets anders dan heerschappij TEKST JACOLINE VLAANDER I FOTO'S MECHTELD JANSEN „De sterke geuren, kleuren en ge luiden van mijn jeugd bepalen mijn leven. Na mijn geboorte in Rotter dam verbleef ik vanaf mijn 2de jaar in andere werelddelen. Het heeft een onuitwisbare indruk gemaakt. Mijn vader was assistent-brouw meester voor Heineken. We werden vanwege zijn werk uitgezonden naar Singapore. Tijdens het regen seizoen zaten mijn broertje en ik urenlang te tekenen en plaatjes uit tijdschriften te knippen. Ik ging naar de Hollandse school, net als alle andere kinderen van werkne mers van Bols, Philips, Sikkens en Heineken. Achterin de klas staarde ik verlangend naar buiten. Ik zal een jaar of 6 zijn geweest, toen ik met mijn vader meeging vlinders vangen. We zochten rupsen, onder zochten en noteerden de planten waarop ze leefden, het voedsel dat zij tot zich namen, kweekten hen op en bestudeerden het verpoppen; sommige graven zich in, of hangen ingesponnen aan een twijgje. We prepareerden een mannetje en een vrouwtje voor het Natuurhistorisch Museum in Rotterdam. De andere vlinders heten we weer vrij." „Dat ik mij na veel omzwervingen 'wildlife-artist' noem en Bioart kon oprichten, is niet verwonderlijk. Natuur is mijn bron van inspiratie: vogels, zee- en zoogdieren, insecten, maar ook landschappen en klima ten. Mijn bedrijf beweegt zich op het biologische en het artistieke vlak. De techniek van het prepare ren van dieren en de kunst van het vervaardigen van diersculpturen in brons of andere materialen pas ik afwisselend toe. Mijn geprepa reerde dieren vinden landelijk hun weg naar musea, tentoonstellingen en instituten voor natuureducatie. In mijn atelier ervaar je mijn le venswerk. Alle opgezette vogels zijn verkeersslachtoffers, olieslachtof- fers of vergiftigd. Een ijsvogel vloog zich te pletter tegen een spiegelruit. Mijn vriezer ligt vol kadavers." „We verbleven jaren in Nigeria en Lagos. Ook daar hebben we op ver zoek van het Natuurhistorisch Mu seum vlinders verzameld. De fabriek in de Nigeriaanse stad Aba was in aanbouw, met witte, gepleis terde buitenmuren die 's avonds onder het felle schijnsel van zo'n beetje de eerste halogeenlampen in de geschiedenis werden aangelicht. Dat lokte veel insecten uit de bush, 's Ochtends waren de wanden be kleed met vlinders met een span wijdte van 3 tot wel 30 centimeter, lappen van vleugels. Mijn moeder WIE? kookte graag, was zorgzaam en cre atief, naaide kleding voor zichzelf en voor ons. In Nigeria, waar geen scholen waren, leerde zij mij de oude spelling: 'zoo' met twee o's, en 'mensch' met ch. Het was niet aan mij besteed. En de lesboeken over de natuur stonden vol leugens, vond ik. Amper 10 jaar was ik en ik wist het beter. Mijn moeder klaagde dat ik zo dwars was. Mijn vader bekeek het lesmateriaal en gaf me gelijk. Maar dat ik in het re genseizoen veel met mijn electro- bouwdoos speelde, heeft mijn lot bepaald: elektricien moest ik wor den, bedacht hij. En dat kreeg ik niet meer uit zijn hoofd gepraat." „Mijn vader was een alfamannetje, het dier dat de leiding heeft in een groep. Bij hem nam dat de vorm van heerschappij aan. Gewoonlijk moet de alfamens om zijn status te handhaven, coalities sluiten met andere mannen. Vooral voor op groeiende kinderen is dat van be lang. Mijn vader kon dat niet. Dus kwam ik in augustus 1957 bij voor mij onbekende mensen in de kost in Coevorden, want daar was een lts. Als outcast werd ik gepest en uitgescholden, en door jongens van de landbouwschool in elkaar gesla gen. Tot ik tijdens een vakantie bij mijn ouders in Afrika mijn vader erover vertelde. Direct leerde hij mij straatvechten en boksen. Een- dinsdag 22 maart 2016 Een leven lang door de natuur geïnspireerd 44 ^Wim Pfaff (69) is wildlife-artist en heeft een eigen bedrijf Bioart in Middelburg. Hij prepareert dieren, vervaardigt diersculpturen in brons of andere materialen en fotografeert. In zijn atelier combi neert Wim Pfaff zijn twee passies: biologie en kunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49