Fluisteren, friemelen en doorspoelen 0 0 :V 2 I HART# GROEN GRAF TROOSTRIJK Lekker in balans Een bijzondere, kleurrijke of extravagante uitvaart: het kan en mag tegenwoordig. De begrafenis als statement, de crematie als evenement. Cintha Rood zei de trends op een rij (je. Leve de rouwclown! Uftvaarltrciicls Het gaat niet meer om God, maar om de mens en zijn levensverhaal. De uitvaart moet daaraan rechtdoen Bk Rustig worden van subtiele geluiden, zoals vogelgezang, een ruisend beekje. Het werkt, net als een fluiste rende stem, mits die vertrouwd is. Makers van zogeheten ASMR-filmpjes willen je rust en tintelingen bezorgen met zachte geluiden, zoals gefluis ter, en beelden van eenvoudige handelin gen. Het introductie filmpje dat ik bekijk, eindigt met de belofte: ASMR is voor elk wat wils. Ik probeer zes YouTube-filmpjes van deze Autonomous Sen sory Median Sensa tion, maar ze werken vooral op mijn lach spieren. In het eerste filmpje richt een vrouw een make-up- borstel op mij, alsof ze er mijn gezicht mee streelt. Mascha Feokistova deelt in een andere af levering fluisterend en friemelend haar liefde voor alle varianten yogi-thee. Het filmpje waarin kunstenaar Ilse Blansert onder meer met haar lange nagels op een boek tikt, wint: ik houd het zeven minuten vol, zonder doorspoelen. Misschien omdat het minder egotripperig is dan de andere versies. Ontspannen raak ik pas bij het laatste film pje. Terwijl 'Al- binWhisperland' de haren van iemand bor stelt en diens hoofd masseert, zegt ze dat ik mijn ogen mag slui ten en me op mijn ademhaling mag rich ten. Haar stem is oké. Zonder beeld is het te doen. Maar nee, ASMR is niets voor mij. HELDEREN PRAKTISCH INSPIREREND MOTIVEREND 4 De 31-jarige Amerikaan Henry Rosario Marti nez was een groot po kerliefhebber. Zijn laatste wil: na zijn dood zittend aan een pokertafel te wor den opgebaard, zodat vrienden nog één keer met hem konden kaarten. Zo bont maken we het in Neder land nog niet. Toch rukt ook hier de bijzondere begrafenis op - of, zo u wilt: de creatieve crematie. Ook de nuchtere Nederlander verruilt de standaardbegrafenis, met koffie en cake na afloop, voor een af scheid naar wens. Steeds vaker is de uitvaart niet zozeer een ingeto gen afscheid van een dierbare, maar een uitbundig feest waar het leven van een bijzonder mens wordt gevierd. Mét alle, al dan niet zclfvcrzonncn, rituelen die daarbij horen: kleinkinderen die de kist van opa beschilderen, het neefje dat op zijn gitaar 'Voodoo Child' van Jimi Hendrix door de aula laat scheuren of een presentatie met ontroerende en hilarische foto's uit het leven van de gestorvene. Ook in opkomst: uitvaartfotografie, met als herinnering een luxe boek vol foto's van de dag. Of een film. Tegenwoordig mogen nabestaan den zelfs oma in haar kist begelei den naar de ruimte waar de crematieoven in werking treedt. De as verstrooien - dat mag wettelijk pas sinds vijftien jaar - op een favoriete plek is al bijna vaste prik. Ook het aloude opbaren - populair in de 19e eeuw - is terug van weg geweest. En na het afscheid drin ken we er één in de stamkroeg van ome Piet te zijner nagedachtenis en dansen we op zijn favoriete muziek. Directeur Guus Sluiter van het Am sterdamse uitvaartmuseum Tot Zover begrijpt het wel. „Vroeger ge loofden veel meer mensen in een leven na de dood. Tegenwoordig speelt godsdienst en zeker de kerk een minder grote rol in ons leven. Daardoor is meer ruimte ontstaan voor wie de overledene was en wat hij voor ons betekende. Het gaat niet meer om God, maar om de mens en zijn levensverhaal. En de uitvaart moet daar- j aan recht doen." dinsdag 22 maart 2016 GO g-ANKEWELltN Je hoeft niets, alleen maarte kijken, luisteren en ervaren. Simpel dus. Het praktische nut ontgaat me, maar sommige mensen zeggen dat ASMR hun concentratie verbetert. Tja. Sommige filmpjes zullen mensen ongetwijfeld inspireren. Dat is natuurlijk persoonlijk. Raak je niet in de ban dan raakt het je niet. ASMR-filmpjes kunnen zelfs irriteren. Een kwestie van smaak. LANG LEVE DE rouwcloum 44 Zoals de vraag naar bio logisch voedsel stijgt, zo wordt ook de keuze voor de laatste reis groener. Mensen willen vaker een uitvaart die het milieu min der belast. Bijvoor beeld door te kiezen voor een ge recyclede grafsteen, waarbij een oude zerk wordt gepolijst en opnieuw beletterd. Be graven worden op een na- tuurbegraafplaats, waar zerken en wandelpaden taboe zijn, is ook in de mode. En natuurlijk kiezen mi lieubewuste zielen voor een duurzame (fairtrade) kist van karton, sloophout of bamboe, of een mand van pandanus- of bana nenbladeren. Prijs op aan vraag via greencoffins.nl. Na je overlijden één wor den met Moeder Natuur kan op meer manieren. De waterurn vangt regenwa ter op en laat dat met de as van een overledene in een periode van tien jaar tijd gelijkmatig in de aarde vloeien. De kosten? Mini maal 1995 euro. (water urn.nl). En de duurzaam geproduceerde urn Feniks kan dienstdoen als vogel huisje of als insec tenhotel. Zo'n urn waar het leven omheen friemelt kost 195 euro. (studio feniks.nl). Tenslotte is er de Spaanse vinding de bios-urn. Die mengt de as met zaden van een struik of boom. Je mag ermee in je tuin worden begraven (circa 142 euro, levennahetle- ven.nl). y>#< We hadden al de Clini- Clown en nu is er ook Joke Hey, de rouwclown. Een clown zonder grappen en grollen, maar die met een onbevangen houding troost wil bieden. De rouwclown kan, naar eigen zeggen, knellende etiquette en pa tronen doorbreken, 'die wel netjes zijn maar rouwen in de weg staan'. De clown hoort bij een groep uit vaartondernemers, kunstenaars en musici die hun krachten hebben gebundeld in een poging een uit vaart persoonlijk te maken. Kijk bijvoorbeeld via enter-teentje.nl, en of gentle-clowning.nl. Een specifieke geur kan troost brengen. 'Scent to heaven'doet dat onder meer met schalen vol gedroogde bloemen en beukensnippers, eventueel geïmpregneerd met het favoriete par fum van een overledene. Vanaf 195 euro (scentto- heaven.com). Gespecialiseerde kunstenaars verwerken de as van een geliefde in verf, waarmee een schilderij naar wens kan worden vervaardigd. De troostrijke service is aan te vragen via bijvoorbeeld koesterij.nl of askunst.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47