Nieuwe hospitaals in Vlaanderen maken reclame met 'rust, ruimte en groen' ZEELAND 11 Vlak bij Zeeuws-Vlaanderen, in Eeklo en Knokke, verschijnen nieuwe ziekenhuizen. Soberheid is er bepaald geen kenmerk. Zikavirus Bouwbedrijf Referendum Germanwings De bouw van de ziekenhuizen vergt een investering van elk 200 miljoen euro. De overheid draagt tientallen miljoenen bij bijna zin krijgen om erheen te mo gen. Nu de gebouwen een heel eind klaar zijn, is duidelijk dat op het aanzien ervan niet beknibbeld wordt. Het gebouw van AZ Zeno in Knokke oogt futuristisch. Dat is ook de bedoeling van ontwer per René Magritte: het bouwwerk, op dertien 'korven', 'zweeft als een wolk boven het landschap'. Het ziekenhuis staat in een gebied van twintig hectare. Daar komt ook onder meer een zorghotel, een revalidatiecentrum en een nieuwe golfbaan. De buitenkant is zo goed als klaar. De komende twee jaar wordt de binnenkant af gewerkt. Het ziekenhuis gaat eind 2017 open en heeft dan plaats voor 365 bedden. Het huidige hospitaal in Knokke gaat dicht, het andere ziekenhuis van Gezondheidszorg ruimte voor vijfhonderd bedden. Er werken zo'n twaalfhonderd mensen: vijfhonderd meer dan in Knokke. De bouw van de nieuwe zieken huizen gaat gepaard met enorme investeringen: beide hospitaals kosten zo'n 200 miljoen euro. Er zit tientallen miljoenen overheids subsidie in. Dat gebeurt in Neder land niet: je zou dus van 'oneerlij ke concurrentie' kunnen spreken ten opzichte van bijvoorbeeld ZorgSaam in Terneuzen. Beide Vlaamse ziekenhuisbesturen spre ken expliciet uit dat ze straks - meer nog dan nu - willen vissen in de Zeeuws-Vlaamse vijver. Ze wijzen op kwaliteit én ligging - beide hospitaals zijn vanuit Zeeuws-Vlaanderen uitstekend be reikbaar. ZorgSaam vreest echter niet voor een verlies aan klanten, laat woordvoerder van het ziekenhuis, René Maas, weten. „Wij denken uitstekende zorg te kunnen blij ven bieden aan alle Zeeuws-Vla mingen." Eigenlijk, vinden ze in Knokke, moet je het nieuwe hospitaal daar helemaal geen zieken huis meer noemen. Dat roept alleen maar vervelende associaties op. 'Zorg- omgeving' is een veel passender term voor een plek met zoveel ser vice, groen en ruimte. Zowel in Knokke als in Eeklo wordt inmiddels een aantal jaren gebouwd aan een nieuw zieken huis. Op beide locaties wordt wer vend gesproken in termen als 'mo dern, transparant en groen'. Je zou Oostkust, in Blankenberghe, blijft gewoon bestaan. Het nieuwe AZ Alma in Eeklo ziet er aan de buitenkant wat min der revolutionair uit. Daar zit het visuele hoogtepunt echter aan de binnenzijde. Het hart van het ge bouw wordt gevormd door een enorm glazen atrium. Het zieken huis is over een paar maanden klaar. „Dan gaan onze medewer kers er oefenen", verklaart woord voerster Joba Marechal. „Ze moe ten wennen aan de omgeving, en leren omgaan met nieuwe appara tuur." De eerste patiënten worden over precies een jaar verwacht. De capaciteit in het nieuwe AZ Alma, die de huidige ziekenhuizen in Sij- sele en Eeklo vervangt, is nog gro ter dan die in Knokke. Er is straks Brieven Wetenschappers met verstand van zaken hebben een vaccin ont wikkeld (13 februari) voor het Zi kavirus. Dat zou alleen op grotere schaal moeten worden toegepast. Maar ja, dat kost geld. Zo redene ren mensen die het geld liever voor oorlogsvoering gebruiken. Een maand oorlog of één maanlan ding kost nauwelijks meer dan een succesvolle campagne van één maand tegen gevaarlijke insecten die als ziekteverwekkers elk jaar opnieuw voor miljoenen mensen voor ziekte en leed zorgen. Zou het dan niet gepast en meer de moeite waard zijn het geld daar aan uit te geven in plaats van het verspillen aan zinloze escapades. Niet te geloven dat één buurman (10 maart) de bouw van een ener- gieneutrale woning kan tegenhou den en bouwbedrijf VDL met alle gemaakte kosten van architect en gifvrijverklaringen in de kou laat staan. Vervolgens geeft de gemeen te toestemming voor investerin gen in de bedrijfloods. Die ene buurman wil nu met steun van de gemeente Bouwbe drijf VDL binnen twee maanden doen stoppen. Nu pas mag ge noemd bedrijf in gesprek gaan met de gemeente. Terwijl er diver se malen daarom is gevraagd en dat steeds pertinent geweigerd werd. B en W moesten zich diep schamen. Wat een wanbeleid. In het artikel over het referendum (12 maart) wordt gesuggereerd dat het zou gaan om een handelsver drag met Oekraïne. Dit is onjuist. Het referendum gaat over het As sociatieverdrag. Een verdrag dat in verregaande samenwerking voor ziet op politiek, economisch en militair gebied (onder meer vi- sumvrij reizen en arbeidsmigra tie) en is een opmaat naar het lid maatschap van de EU. Als meneer Rutte iets anders suggereert dan is zijn neus alweer een paar centi meter langer. Na calamiteiten worden protocol len vaak opgeschroefd, waardoor er steeds meer (over-)regulering volgt. Men ziet dit - hoe wrang ook voor betrokkenen - als een 'leermoment'. Men wil lering trek ken uit zaken die 'fout' gelopen zijn. Dat het medisch beroepsgeheim (14 maart) selectief en op voor waarden doorbroken dient te wor den als dit ondergeschikt is aan zwaarwegende, maatschappelijke belangen, lijkt mijns inziens niet onterecht en gerechtvaardigd. Dat er binnen de aëronautische wereld opnieuw nog strengere veiligheidsmaatregelen (bijvoor beeld aanwezigheid van twee pilo ten in de cockpit, hoe kan men dat realiseren op bijvoorbeeld een urenlange transatlantische vlucht?) worden gesteld, is op zich een logische reactie. Echter, de vliegreglementen beant woorden al aan zeer, zeer strenge eisen, en persoonlijk vermoed ik dat men altijd geconfronteerd kan worden met onberekenbaarheden, zoals onlangs trouwens ook is ge bleken bij de Belgische bus die in 2012 in Sierre tegen een tunnel muur reed. Boobytraps, waarop geen enkel vangnet berekend is. DINSDAG 22 MAART 2016 'Ziekenhuis' klinkt zo vervelend Antwerpen Het ziekenhuis in Knokke rust op dertien 'korven' en 'zweeft als een wolk boven het landschap'. De buitenkant is zo goed als klaar, foto AZ Zeno Het AZ Alma in Eeklo krijgt een enorm glazen atrium, foto AZ Alma door Martijn de Koning Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 088-0130200 lezersredacteur@pzc.nl J. de Jonge Troelstralaan 208, Goes Lieve van Hee Poolster42, Oostburg B. Mieras Wielemakersbaan 2, Koudekerke Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40