Slaapproblemen? Laat je mobieltje beneden liggen Peter H. de Dreu: verzamelaar en schrijver van Hav FZC 8 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 Peter H. de Dreu uit het Bevelandse Driewegen wordt benoemd tot 'Havank-vriend van het jaar'. vragen aan Sylvia Schie man en Jessica van Doorn van het Slaapcen- trum van ZorgSaam. Wekelijks doen we vijfentwintig slaaponderzoeken. Om na te gaan wat de oorzaak van slaapproble men is. De mensen die wij onder zoeken, komen voornamelijk uit Zeeland, maar ook van daarbui ten. Het zijn overigens niet alle maal nieuwe bezoekers. Mensen die met een maskertje met een luchtpompje op slapen, een cpap, moeten elk jaar terugkomen voor een controle. Om te zien of de druk nog voldoende is om lucht wegen open te houden. Het aantal is redelijk stabiel, maar je ziet wel dat de oorzaken van slaapproblemen veranderen. Men sen kunnen slecht slapen, omdat ze ademhalingsproblemen heb ben. Zij kunnen bijvoorbeeld ge holpen worden met zo'n cpap- pompje. Maar je merkt wel dat meer mensen, vooral jongeren, slecht kunnen in- of doorslapen, omdat ze overdag en vaak tot laat in de avond druk bezig zijn met hun mobiele telefoon of op hun ta blet. Ben je net in slaap, piept er weer wat, omdat iemand je een whatsappje stuurt. En door die moderne communicatiemiddelen nemen meer mensen hun werk ook mee naar huis. De stress is groter." Dat klopt, maar je kunt mensen wel slaaphygiëne, zoals wij dat noemen, aanleren. Rust, reinheid en regelmaat. Dat mensen niet nog even hun emails checken voordat ze naar bed gaan of de mo biele telefoon lekker beneden in de woonkamer laten liggen, zodat je 's nachts niet meer gestoord wordt. We zijn daar heel voorzichtig mee. We gebruiken medicatie waarvan we weten dat die zeker niet verslavend is, dat je niet de dubbele dosis nodig hebt binnen een aantal maanden. We vinden dat heel belangrijk, want niemand schiet daar iets mee op. Die zijn er, ongetwijfeld, maar in het slaapcentrum zien we die niet. Mensen kunnen er even last van hebben, maar niet perma nent. Hij is klein van stuk. Rookt bij voorkeur sigaren van het merk Willem II Nobel. Draagt een alpi nopet met daarin een stalen plaat verwerkt. Die biedt bescherming als een onverlaat hem onver wacht op zijn hoofd wil timme ren. En hij kan de pet als wapen gebruiken. In zijn schoenzolen zitten messen verstopt. Als de drager met zijn hakken tegen el kaar klikt, springen ze uit de neus van de schoenen tevoor schijn. De scène in de bus, wan neer het mechanisme per onge luk in werking wordt gesteld en er een damesrok tot hoge hoogte van een split wordt voorzien, is onder liefhebbers legendarisch. We hebben het over Charles C.M. Carlier, alias De Schaduw. De C staat voor Coriolanus, de M voor Macchabeus. Hij is hoofdinspecteur bij de Franse politie, de Süreté Nationale. Carlier speelt de hoofdrol in de detectives van Hans van der Kal len (1904-1964), die publiceerde onder het pseudoniem Havank. Het eerste deel verscheen in 1935: Het mysterie van St. Eustache. In 1959 lag de dertigste en laatste ti tel in de winkel: Caviaar en cocaï ne. De boeken verschenen in de ja ren vijftig en zestig als Zwarte Beertjes, met de van afstand her kenbare covers van Dick Bruna. Ze waren populair, bij het overlij den van Havank stond de teller op ruim 6 miljoen exemplaren. Sinds de jaren tachtig is Carlier in de vergetelheid geraakt. Hoe wel er nog steeds liefhebbers zijn, die zijn naam in ere houden. In Zeeland is er in elk geval één lezer, die nooit genoeg van de avonturen van de nu wat oubol lig aandoende speur der kan krijgen: Peter H. de Dreu. Hij kreeg on langst te horen, dat hij tot 'Havank-vriend van het jaar' wordt benoemd. Die onderscheiding krijgt hij van de naar het in 1938 verschenen boek De N.V. Mateor vernoemde Stichting Mateor. Die stichting werd opge richt in 1994, toen het graf van de schrijver op de rooms-katho- lieke begraafplaats van Leeuwarden geruimd dreigde te worden. Dat werd voorkomen en de stichting is nu eigenaar van het graf. De leden komen elk jaar rond de sterfdatum (22 juni) bijeen. Dan wordt er een Ha vank-vriend in het zonnetje ge zet. Dit jaar gebeurt dat op zater dag 18 juni. We treffen De Dreu in zijn dijkwoning bij het Bevelandse Driewegen. Geboren in Goes, 1939. Na veel om zwervingen en een carrière als organi satieadviseur in de houtindustrie, woont hij sinds maart 2004 met zijn vrouw weer in Zeeland. Hij was in 1973 één van de eersten die het begrip 'duurzaam ondernemen' omarm de door voor elke gekapte boom er twee terug te laten planten. Of hij een Havankfan is? Die vraag hoeven we bij aankomst niet te stellen. Tegen de terras muur is een in beton gegoten schaduwfïguurt j e - versie Dick Bru na - bevestigd. Met alpinopet en sigaar. Binnen laat De Dreu zijn boe kenkasten zien. Gevuld met ruim zevenhonderd Havankjes. Eerste drukken, jubileumuitga ven en nog veel meer. Want De Schaduw stopte niet met het over lijden van Havank. Pieter Terps tra nam aanvankelijk het roer over. En deze eeuw nog schreef Tomas Ross drie Havankverha- len. In Driewegen worden ze zo uit de kast geplukt. Behalve dat beschikt De Dreu ook over een 'Havank-bijbel', een multomap van minstens tien cen timeter dik. Daarin heeft hij alle wetenswaardig over de schrijver en zijn karakter Carlier verza meld. Bijvoorbeeld dat hij graag Willem II Nobel-sigaren rookte. Nog niet eens zo lang geleden wist De Dreu een origineel siga renbandje van dat merk op de kop te tikken. Maar Carlier rook te meer: Voltigeurs - ook sigaren Havankjes waren in trek, bij het overlijden van de schrijver stond de teller op ruim 6 miljoen exemplaren - en sigaretten: Camel, Caporal en Celtique. Hij had een zaklan taarn die tegelijk ook als pistool fungeerde. Alle bijfiguren staan vermeld in de bijbel: tot en met Bruno Silvère die in het eerste deel nog de hoofdrol speelt. Car lier is dan - in de woorden van De Dreu - niet meer dan een 'rondjesstamper'. Huiselijkheden en eigenaardigheden, we kunnen het allemaal terugvinden: de zwarte kat van Carlier heet Doc tor Archimedes Antraciet en hij heeft een voorkeur voor bonte py jama's. Hij was getrouwd met de nachtclubdanseres Lola. Nadat zij tijdens de oorlog is vermoord duikt regelmatig de Engelse Ara- nea op: zij zou veel weg hebben van Havanks echte vrouw Cynthia Vickers. De liefde voor de oude detecti veschrijver gaat ver. De Dreu spreekt zelf van 'een uit de hand gelopen hobby'. Die begon eigen lijk in 1961. Toen zat hij in het praktijkjaar van zijn opleiding werktuigbouw aan de HTS van Vlissingen. Zijn stageplek bij Stork in Hengelo betekende dat hij regelmatig ruim drie uur in de trein zat. „Mijn vader had in die tijd een acountantskantoor in Oostburg. Daar waren werkne mers die redelijk verslingerd wa ren aan Havank. Zo kwam ik op het idee om voor die lange trein reis een Havankje te kopen bij boekhandel Bronswijk in Oost burg. Drie dartele doodgravers. Toen was ik verkocht." In 2014 ontwierp De Dreu voor Havanks vijftigste sterfdag een speciale postzegel. Dit jaar 5 Slapen is een probleem voor veel mensen. In de Week van de Slaap is daar extra aandacht voor, zoals vandaag in ziekenhuis De Honte in Terneuzen. "I Zorgsaam heeft een slaapcen- -®- trum in Oostburg. Hoeveel men sen komen daar? Zie je een toename van het aan- tal mensen dat slaapproblemen heeft? 3 De oplossing zal dan ook niet zo gemakkelijk zijn, want de maatschappij kunnen jullie niet ver anderen? 4 Medicatie kan ook helpen. Hoe gaan jullie daarmee om? 5 De zomertijd komt er weer aan. De klok gaat in het week einde een uur vooruit. Hebben veel mensen daar last van? Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Levenslang in De Schaduw door Jan van Damme c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37