I 'Beetje bij beetje komt Westkapelle af van wateroverlast na hoosbuien' Kennisgeving Oranjebos van Oostkapelle nieuwste aanwinst van Panorama Walcheren WALCHEREN 7 Jf At'KHBUVk. "imiii^MW~ I 1 sAH KT Met het Oranjebos uit Oostkapelle is het zesde panoramische schilderij van Panorama Walcheren af. Op tijd voor de opening van het seizoen. De meningen zijn verdeeld onder de leerlingen van groep 8 van basis school Aventurijn uit Middelburg. Noortje vindt het nieuwe, nog net niet voltooide, Oranjebos het mooist van Panorama Walche ren. Tatum, Noah en Liza gaan voor het zicht op het badstrand van Vlissingen, terwijl Yordi kiest voor het zicht op de Vlis singse Koopmanshaven. Misschien dat de mening van Yordi het meeste gewicht in de schaal legt. Hij heeft volgens Jo Dumon Tak, de professionele 'hoofdschilder' van de intussen zes taferelen van Panorama Wal cheren, de mooiste schets van een panorama gemaakt. „Yordi heeft echt gevoel voor verhoudin gen. Knap en mooi gedaan", oor deelt Dumon Tak. De Middel burgse scholieren kwamen giste ren vlak voor de opening van het seizoen naar de Vlissingse Machi nefabriek. Ze moeten volgend jaar terugkomen, omdat dan het eerste zicht op Middelburg (van af de Oude Veerseweg) te zien is. Jo Dumon Tak werkt anderhalf tot twee dagen per week aan Panorama Walcheren, dat vanaf zaterdag weer drie middagen per week open is Maar de scholieren misten schil derijen van hun eigen stad niet. Ze waren onder de indruk van de enorme doeken: de Vlissingse boulevards en havens tot tiental len meters lang, het Oranjebos bijna vijf meter hoog. ]o Dumon Tak had de bomen nog wel hoger willen maken, om ze bij wijze van spreken tot de he mel te laten reiken. Maar kijkers hebben nu al vaak het gevoel dat ze de bomen in kunnen klim men. Dumon Tak kreeg bij het schilderen van het bos hulp van enkele vrijwilligers. Frans van den Hagen, die al jaren les van Jo krijgt, heeft bij de onderste paar lagen - het bospanorama telt er zeven - veel werk verzet. De lagen verf zorgen figuurlijk ook voor gelaagdheid. De contras ten tussen licht en donker, jong blad aan de bomen en verdord, af gevallen blad op de grond komen beter tot hun recht en symbolise ren ook het klassieke thema le ven en dood. Dumon Tak verloor tijdens het werk aan het Oranjebos zijn zus. In die droeve tijd zagen hij en andere naasten vaak een rood borstje. Dat beestje zingt nu als enige vogel in het enorme - 21,5 meter lang bij 4,85 meter hoog - bos. Hoewel... als enige: scholier Jafta ziet nog een vogel, achter een boom op het mos. Bij nauw keurige beschouwing geeft Jo toe dat hij, onbewust, misschien toch nog een vogeltje heeft ge schilderd. De Vlissingse burgemeester Letty Demmers opent paaszater dag het Panoramaseizoen. www.panoramawalcheren.nl Maar het onderwerp leeft wel in het hele dorp. Ondergelopen straten en tuinen na flinke hoos buien vormen de laatste jaren een bron van ergernis in Westkapelle. Tijdens de bijeenkomst werd uit de doeken gedaan wat er gedaan is en wat nog moet gebeuren. Inge nieursbureau Royal Haskoning nam de waterhuishouding van het dijkdorp onder de loep. Het dorp telt ruim dertien kilometer aan ge mengd riool en ruim twee kilome ter regenwaterafvoer. Het meren deel in 1948 aangelegd en naarma- 'Extreme hoosbuien kan geen enkel riool snel verwerken. Maar de overlast kan wel worden teruggedrongen' te het dorp groeide, uitgebreid. De gemeente Veere nam de af gelopen twee jaar al maatregelen zoals het maaien, verbreden en verdiepen van sloten; aanpassen van duikers, vergroten van water bergingen en de aanleg van aparte goten voor afvoer van regenwater. Maar de problemen zijn nog niet verholpen, bleek duidelijk uit de vragen en kritische kanttekenin gen vanuit de zaal. Rens Bosman van de gemeente Veere legde uit dat er 'beetje bij beetje gewerkt wordt aan het te rugdringen van de wateroverlast. Met bijvoorbeeld een nieuwe over- stortput in 't Hofje; riolerings werk in de Ridderkerklaan, d'Arke en Utrechtsestraat; een regenwa terriool in de Zuidstraat, Noord straat en Torenstraat aangelegd. Ook voor de 'afstroom' van regen water vanaf de dijk wordt, in sa menwerking met het waterschap, een oplossing gezocht. M.e.r.-beoordelingsbesluit Ontgrondingskuilen Ooster- scheldekering, locatie Roompot De Minister van Infrastructuur en Milieu heeft besloten dat voor de activiteit het bestorten van de ontgrondingskuilen met hard substraat in het sluitgat Roompot geen milieueffectrapport behoeft te worden opgesteld, aangezien er geen belangrijke nadelige gevolgen voor het milieu te verwachten zijn. Inhoud m.e.r.-beoordelingsbesluit In 2012 is vast komen te staan dat beschadiging is opgetreden aan de fundering van de bij Rijkswaterstaat in beheer zijnde primaire water kering de Oosterscheldekering. De schade is ontstaan door erosie, als gevolg van de sterke stroming in de stroomgeulen van de Oosterscheldekering. Hierdoor ontstaan in de nabijheid van bodem- beschermingsmatten ontgrondingskuilen. Voor de aanleg, wijziging of uitbreiding van werken inzake kanalisering of ter beperking van overstromingen, met inbegrip van primaire waterkeringen en rivierdijken (categorie D3.2), geldt conform het Besluit milieueffectrapportage een m.e.r.-beoordelingsplicht. Het bestorten van de ontgrondingskuilen locatie Roompot is dan ook m.e.r.-beoordelingsplichtig, aangezien de werkzaamheden in de Oosterschelde het doel hebben om de primaire waterkering te versterken om zo overstromingen te voorkomen. Op grond van de bijlage bij het Besluit m.e.r. is vaststelling van het projectplan Waterwet het m.e.r.-beoordelingsplichtige besluit. Terinzagelegging Het besluit met bijbehorende stukken ligt van 23 maart 2016 voor een periode van zes weken ter inzage bij: - Rijkswaterstaat Zee en Delta, district Noord, Evertsenstraat 98 te Goes; - gemeente Veere, Traverse r te Domburg; - gemeente Noord-Beveland, Voorstraat 31 te Wissenkerke. Het m.e.r.-beoordelingsbesluit is een voorbereidingsbeslissing in de zin van artikel 6.3 van de Algemene wet bestuursrecht, waartegen geen zelfstandig bezwaar of beroep mogelijk is. Belanghebbenden kunnen hun bezwaren tegen dit beoordelings- besluit kenbaar maken in de procedure van het uiteindelijke besluit, te weten de vaststelling van het projectplan Ontgrondingskuilen Oosterschelde, locatie Roompot. Dit laatste besluit wordt binnenkort bekendgemaakt. Middelburg, 15 maart 2016. De Minister van Infrastructuur en Milieu, namens deze, de directeur Netwerkontwikkeling Zee en Delta, dr. ir. E.H.S. van Duin DINSDAG 22 MAART 2016 Leerlingen van Aventurijn bewonderen het 'zicht vanuit zee op Domburg' in Panorama Walcheren. Maar zichten op de Vlissingse kust en het Oranjebos waren populairder, foto Ruben Oreel Walchers panorama groeit door René Hoonhorst door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE. 'De mannen gaan over het water in Westkapelle', grapt Veers wethouder Jaap Melse maandagavond. De informatiebij eenkomst in Westkapelle Herrijst was inderdaad een mannenonder- onsje. Rens Bosman gemeente Veere Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu Bezwaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36