Hoe pakt ADRZ imagoprobleem aan? Wethouder reageert nu niet op verwijt 'censuur* Nieuw apparaat op Vakcollege Walcheren om eindeloos mee te oefenen ZEELAND 5 Het Vakcollege Walcheren heeft een lassimulator, waarmee leerlingen kunnen lassen. Zonder vonken. ~W" e hebt geen last van vonken, I je verspilt geen materiaal en I het belangrijkste: je kunt er I eindeloos mee oefenen. De u nieuwe lassimulator van het Vakcollege Walcheren zorgt ervoor dat leerlingen het lassen tot in de puntjes onder de knie kunnen krijgen. Vmbo'er Marlon Tournier (17) uit Middelburg geeft een demon stratie. In plaats van een laskap zet hij een helm op, waarmee hij een virtueel stukje metaal ziet, dat ook geprojecteerd wordt op een groot scherm. Met de lasbout - geen echte na tuurlijk - 'last' hij twee stukjes me taal aan elkaar. Marlon heeft de af gelopen weken al flink geoefend en zijn scores zijn nagenoeg per fect. Het apparaat geeft onder meer aan of de leerling de bout in de juiste hoek en op de juiste af stand gehouden heeft. Alleen Mar ions snelheid kan nog ietsje beter, meldt de lassimulator. De vmbo'er wil later dolgraag lasser worden. „Ik vind het ge woon leuk om met metaal te wer ken. Ik doe het al heel lang; mijn vader heeft het me geleerd." Na tuurlijk is écht lassen spannender en leuker dan lassen met de simu lator. „Maar met het apparaat leer je het beter", vindt Marlon. „Je kunt precies zien wat je goed ge daan hebt en wat je fout gedaan hebt." Het vakcollege heeft het appa raat kunnen aanschaffen dankzij een bijdrage uit het opleidings fonds OOM. Dit fonds stimuleert het hoger en beter opleiden van mensen die in de metaalsector werken of gaan werken. „Het is een prachtig ding", vindt docent Wisnu Santoso. „Voorheen zagen we alleen het eindresultaat van het lassen. Nu 'We kunnen nu precies zien wat een leerling fout doet' zien we precies wat een leerling fout doet: zo kunnen we beter stu ren." En dat is belangrijk, want alle vmbo'ers van de richting 'Produce ren, Installeren en Energie', moe ten vanaf volgend schooljaar voor het eerst examen doen in lassen. Santoso denkt dat het apparaat jongeren helpt enthousiast te wor den voor de metaalsector. „We kunnen, bijvoorbeeld op open da gen, meer jongeren bereiken. Ie dereen kan zelf een keer proberen om te lassen." Bruinisse had gisteravond de primeur. In paviljoen Meerzicht konden inwoners van Schou- wen-Duiveland en Tholen mee praten over hoe de zorg in Zee land eruit moet gaan zien. Zeker een man of zeventig greep die kans. Mensen hoorden hoe drie kwart jaar na de presentatie van het toekomstplan wordt gewerkt aan het verbeteren van de zorg om de hoek, ziekenhuizen, geeste lijke gezondheidszorg en ICT. Hoe het er gaat uitzien, is nog niet duidelijk. Want zorgaanbie ders zijn daarover nog volop in ge sprek. Maar in de zaal was de waardering voelbaar dat inwoners worden bijgepraat en mogen rea geren op hetgeen allemaal ge beurt. Uit reacties in de zaal bleek dat mensen nu echt het idee krijgen dat het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis en ZorgSaam serieus werk maken van samenwerking. Al blijven inwoners kritisch. Want waarom is het plannen van afspraken in het ADRZ nog zo in gewikkeld? En hoe pakt het zie kenhuis het imagoprobleem aan? De acute zorg heeft altijd prio riteit gehad, erkende directeur Claudia Brandenburg van het ADRZ. „Het wordt nu tijd de plan bare zorg beter te regelen." En het imago? „In een peiling op de website van de PZC zag ik dat 80 procent de overname door Erasmus MC een goede zaak vindt. De goede naam van Eras mus gaat helpen het imagopro bleem op te lossen. En door finan ciële impulsen gaan werknemers werken met modernere appara tuur in gerenoveerde gebouwen. Dat vergroot hun motivatie en dat gaan ze uitstralen." Dit was de eer ste van vier bijeenkomsten over de toekomst van de zorg. De vol gende is op rt april in Terneuzen. D66 stelde afgelopen weekein de vragen over een deels onlees baar gemaakt document over het inmiddels failliete Waterpark Veerse Meer. De gemeente is daar ook financieel bij betrokken. Het klopt dat de Rekenkamer van de gemeente een document hierover volledig heeft kunnen lezen, en dat raadsleden een versie kunnen inzien waarin delen van zinnen onleesbaar zijn gemaakt, erkent Simons. „Toen de Rekenkamer het stuk zag, was sprake van een andere tijdgeest. Toen was Water park nog niet failliet." Simons wil ook niet ingaan op het verwijt van D66 dat raadsleden van Middel burg hun controlerende taak niet kunnen uitoefenen als ze gecensu reerde stukken krijgen. „Dat moet de raad zelf beoordelen." DINSDAG 22 MAART 2016 Virtueel lassen is door Cornelleke Blok leerzamer Wisnu Santoso docent Marlon Tournier, leerling van het Vakcollege Walcheren, demonstreert de nieuwe lassimulator. Leerlingen kunnen virtueel leren lassen. „Met het apparaat leer je het beter." foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeffrey Kutterink BRUINISSE. Positief kritisch zijn ze, dat wel. Maar inwoners van Schou- wen-Duiveland en Tholen hebben het idee dat het goed kan komen met de Zeeuwse zorg. Slikken ze dan alles als zoete koek? Zeker niet. door Maurits Sep MIDDELBURG. Wethouder Chris Simons van Middelburg wil nog niet reageren op de beschuldiging van censuur die D66 het college van B en W maakt. „De schriftelij ke vragen van D66 zullen wij schrif telijk beantwoorden. Dat doen we wel sneller dan normaal; ik ver wacht dat op 5 april."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34