Mijnenveger als maritieme trekker Hennepkwekerij in Wilhelminadorp Wat kunnen 381.720 Zeeuwen? Echt oud Wonen in het buitengebied van 2 ZEELAND Jaap Verherbrugge ging 36 jaar geleden buitenaf wonen. 'Eenzaam? We wonen hier fantastisch!1 COMMENTAAR Sinds gisteren heeft Nederland meer dan zeventien mil joen inwoners. Over een kleine twintig jaar zijn we waar schijnlijk weer een miljoen verder. Zeeland blijft steken op 381.720. Daarmee loopt dit gebied achter. Met andere woorden: Zeeuwen zijn getalsmatig steeds minder een factor in de Nederlandse samenleving. Dat vertaalt zich in invloed en in geldstromen. Deze trend lijkt door te zetten. Je kunt het ook om draaien: Zeeuwen worden in Nederland steeds specialer. Maar daar koop je weinig voor. Wat moet Zeeland doen? Het blijven benadrukken van de unieke waarden van deze provincie heeft niet veel zin. Rust en ruimte zijn al jaren de kernkwaliteiten. Ieder een kent ze. Een enkeling ver huist er speciaal voor, maar dat zet geen zoden aan de dijk. Zee land zal zich waarschijnlijk nog decennia moeten redden met een zeer bescheiden aantal inwoners. Dat hoeft geen drama te worden. Mits de neuzen dezelfde kant op staan. Want 381.720 mensen kunnen bergen verzetten. In Zeeland betekent dit: dan weer eens samen de schouders onder een Zeeuws-Vlaams belang, dan weer eens onder een kwestie die in een andere regio speelt. Het vergt veel geven en nemen, maar het is de beste manier om hier wat voor elkaar te krijgen. Zeeland kan zich wel redden met een zeer bescheiden aantal inwoners Het stichtingsbestuur moet vóór 1 mei de Koninklijke Marine en de gemeente Vlissingen met een gedegen 'businessplan' over tuigen dat het torpedowerkschip, dat een eerder leven kende als mij- Scheveningen telde te weinig vrijwilligers om museumschip te laten draaien. Vlissingen hoopt op genoeg medewerkers nenveger Onverschrokken, een mooie toekomst als museumschip wacht. Dat Maritiem Erfgoed Vlis singen bezoekers zo snel mogelijk laat zien hoe een mijnenveger er uit zag en hoe zijn apparatuur werkte, staat voor woordvoerder Niek Peters wel vast. „We hebben meer financiën én meer vrijwilli gers nodig. Maar dat gaat ons luk ken. We zetten een stichting Vrienden van de Mercuur op po ten en hebben al, net als het Mu- zeeum, een afspraak met Orionis over de inzet van personeelsle den." Peters vertelde genodigden gis teren in het pomphuisje bij het dok dat er plannen zijn om bezoe kers het leven aan boord bijna echt te laten ervaren. Alleen echt varen zal niet meer lukken, want de Mercuur heeft geen schroeven meer. Nieuwe schroeven zijn niet onmogelijk, maar - voor de stich ting zeker - wel onbetaalbaar. Volgens De Dikke Van Dale mag een mijnenjager hetzelfde zijn als een mijnenveger, maar oud-marinemensen Jan Scherpen- huijzen (voorzitter van de Stich ting Behoud Hoogaars) en Ma- thieu Rievers, net aangeworven door Maritiem Erfgoed Vlissin gen, weten beter. Het in 1953 in Amerika gebouwde schip is begon nen als mijnenveger. Rievers: „Mij- nenjagers spoorden mijnen op met sonarapparatuur en die tech niek kwam pas in de jaren zeven tig. In die tijd werd mijnenveger Onverschrokken net omgebouwd tot torpedowerkschip." Almanak Die Zierikzeese medewerker van dat Vlissingse redactiekantoor wordt al een dagje ouder. Nieuwe technische ontwikkelingen moeten hem altijd twee keer worden uitgelegd in jip- en janneketaal en na men willen hem steeds vaker niet meer te binnen schieten. Die maandagochtend verraste hij zijn collega's met zijn aanwezigheid. „Wat doe jij hierJij was toch vrij?" Hij liet het moede hoofd hangen en moest tot zijn ongenoegen de feiten onder ogen zien: Je bent pas echt oud als je vergeet datje een seniorendag hebt opgenomen. Subsidie vragen voor september Iedereen die subsidie van de gemeente Middelburg wil krijgen voor activitei ten en evenementen in 2017, moet zijn aanvraag voor 1 september bij de ge meente inleveren. Activitei ten op het gebied van wel zijn, volksgezondheid of cultuur komen in aanmer king, mits ze passen bin nen het beleid van de ge meente. Het indienen van een verzoek geeft geen ga rantie op subsidie, waar schuwt de gemeente. Tij dens een aparte beoorde ling wordt bekeken welke organisaties geld krijgen. Fort Rammekens open voor publiek Onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer vindt zaterdag een rondleiding plaats in Fort Rammekens in Ritthem. Het fort is in de maanden april en mei geopend op za terdag en zondag van 12.00 17.00 uur. Volwassenen be talen 3,50 euro. Kinderen mogen voor 2 euro een kijk je nemen. Het fort is ook open op tweede paasdag 28 maart. Meer informatie is verkrijg baar bij boswachter Karei Leeftink: 06-10943647. Taart voor 2500e volger op twitter Enrico de Koster (foto) uit Kloetinge kreeg gisteren uit handen van de Kapelse burgemeester Stapelkamp een taart aangeboden. De Koster is de 2500e volger van het twitteraccount van de gemeente Kapelle. „Ik meldde me aan en kreeg tien minuten later een be richtje dat ik de gelukkige was", aldus De Koster. De overhandiging van de taart gisteren viel samen met het tienjarig bestaan van Twitter. „Een toevals treffer", aldus Stapelkamp. Bijeenkomsten longpatiënten Longpunt Zeeland houdt vandaag in Goes en donder dag in Middelburg een bij eenkomst. Longpunt is de ontmoetingsplek voor long patiënten, hun omgeving en zorgverleners. De eerste bijeenkomst is vanavond van 19.30 tot 21.30 uur in het restaurant van Zorg groep Ter Weel in Goes. De tweede bijeenkomst is donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur in 't Gasthuis, Noordpoortplein 2 in Middelburg. Ruimte om 'je ei gen ding te doen' Dat zocht Jaap Verherbrugge (62 jaar) toen hij in 1980 vanuit Bres- kens verhuisde naar een boerde rij aan de Schapenweg ten zui den van het dorp. Hij heeft er nooit een dag spijt van gehad. Met 17 miljoen mensen, ge middeld 504 per vierkante kilo meter, is het best druk in Neder land, maar Verherbrugge heeft letterlijk alle ruimte. „Ik ben een product van de jaren zestig en ze ventig. De boerderij stond eind jaren zeventig al een tijdje leeg. Het appelleerde aan ons gevoel van vrijheid, van échte vrijheid. Je wilde je eigen leven leiden zonder dat iemand op je vingers zou kijken; alleen verantwoorde lijk zijn voor jezelf, in de goede zin van het woord." Het gezin Verherbrugge nam zijn intrek in de boerderij. „Het idee van zelfvoorzienend zijn speelde ook mee. We wilden zelf onze groente verbouwen, fruit eten uit onze eigen tuin. Dat doen we nog altijd. We hadden toen ook het plan een windmo len neer te zetten om elektrici teit op te wekken. Maar dat pro ject liep stuk op de weigering van de PZEM een aansluiting op het net te maken." Hij woont met zijn vrouw Anneke nog al tijd op de boerderij. Hun drie kinderen zijn uitgevlogen naar Utrecht, Leuven en Peru. De boerderij ligt aan een lan ge oprijlaan. Je hebt bij wijze van spreken een fiets nodig om de post aan de weg op te halen. Wie buitenaf woont moet eigen ver voer hebben. „Toen de kinderen klein waren hebben we heel wat kilometers met de auto afgelegd. 'Ik ben een product van de jaren zestig en zeventig' We redden het nu met één auto. Mijn vrouw heeft hem nodig om naar haar werk te gaan; ik doe zo veel mogelijk op de fiets," Eenzaam heeft hij zich nooit gevoeld. „Vogels vliegen af en aan. Ik zag vanochtend een joe kel van een haas voorbijkomen. We wonen hier fantastisch." WILHELMINADORP. In een wo ning in Wilhelminadorp is giste ren een hennepkwekerij ont dekt. Volgens de politie ging het om 425 planten. Wijkagent Gilian de Visser twitterde gisteren dat de huur der van de woning als verdachte wordt gehoord en dat de schade aan het pand en de diefstal van stroom ook voor zijn rekening zijn. De planten en alle appara tuur zijn vernietigd, meer infor matie was gisteravond nog niet bekend. De laatste tijd worden met de regelmaat van de klok hennep kwekerijen opgerold in Zeeland, vooral in woningen maar ook in bedrijfspanden. Alleen al deze maand was het raak in Sint-An- naland, Middelburg, Sas van Gent en Ovezande. In Bergen op Zoom werd een grote hennepkwekerij en -stekke- rij opgerold, waar een vrouw uit Goes bij betrokken was. De aanpak van hennepteelt is een topprioriteit van de task- force van politie Zeeland/West-Brabant. Steeds vaker wordt de politie ook getipt door omwonenden. Een con stant zoemend of ronkend ge luid, hennepgeur en/of beslagen/afgeplakte ramen ra men en altijd gesloten gordijnen kunnen indicaties zijn. door René Hoonhorst VLISSINGEN. Helemaal zeker is het nog niet, maar de Stichting Mari tiem Erfgoed Vlissingen gaat er vanuit dat het voormalige torpedo- werkschip Mercuur eind augustus in het Dokje van Perry ligt. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG RITTHEM KAPELLE MIDDELBURG/GOES Vrijheid, échte vrijheid door Theo Giele Jaap Verherbrugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31