TO©S "T7 Rechtbank spreekt Yara vrij van ongeval Prijs huizen stijgt weer, maar amper in Zeeland 0,4 Dieven zijn uit op brons van scheepsschroeven Referendum 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Ik kijk elke dag op Twitter. Uw Mening Gewonden bij brand Slaughter signeert Run op Hirsch Ballin paul kusters V&b HOUbT TOTALE LEESVERKOOP column Ernst Jan Rozendaal Vorige week ontving ik mijn stempas voor het referendum over het associatieverdrag met Oekraïne. Ik moest me beheersen hem niet meteen bij het oud papier te mik ken. Dat hele referendum vind ik namelijk volstrekte flauwekul. Minimaal één keer in de vier jaar gaan we naar de stembus voor de samenstelling van de Tweede Ka mer. Vervolgens wordt er een re gering gevormd die een mandaat heeft gekregen om dingen te rege- Onvrede verbindt de tegenstemmers, onverschilligheid overheerst bij de voorstanders len, zoals een handelsverdrag met landen als Oekraïne. Als ik als kie zer ontevreden ben over de rege ring bepaalt dat mijn stem bij de volgende Kamerverkiezingen. Dat vind ik voldoende, ik heb hele maal geen behoefte aan tussen tijdse referenda. Ik kan me bovendien niet aan de indruk onttrekken dat de initia tiefnemers dit referendum vooral als één grote grap zien. Wat de te genstemmers verbindt is onvre de, bij de voorstanders lijkt onver schilligheid te overheersen. Wat deze met pleerollen onder steunde peiling van dertig mil joen euro nog absurder maakt, is dat de ja-stem straks ook het nee-kamp aan een meerderheid zou kunnen helpen. Het referen dum is namelijk pas geldig bij een opkomst van minimaal dertig pro cent. Het is kiele-kiele of dat wordt gehaald. De nee-stemmers zijn gemotiveerder en lijken op een meerderheid af te stevenen. Blijf ik als ja-stemmer thuis, dan vergroot ik die kans, maar als ik wél ga stemmen, zou het zomaar kunnen dat ik de opkomst net bo ven de dertig procent til en dus ook het nee-kamp (mocht dat gro ter zijn) in de kaart speel. Wat te doen bij zoveel bedenkin gen? Ik denk dat ik op 6 april toch ga stemmen. Uit principe, omdat de democratie een groot goed is. Thuisblijven vind ik geen stijl. Maar ik weet ook al wat ik bij de volgende Kamerverkiezingen ga doen. Stemmen op een partij die tégen referenda is. Verliesgevende kerncentrales moeten sluiten. 513 reacties toosenhenk.nl D HEBBEN ZE HUM SUCCESFORMULE TOCH NOS ONT&EKT.' Bij een brand in jeugdzorg instelling Vliethoeve in Kortgene zijn gistermid dag twee gewonden geval len en is een persoon aan gehouden. het gaat vermoe delijk om een bewoner van de instelling. De politie ver denkt hem van brandstich ting. De twee gewonden hebben rook ingeademd en zijn naar het ziekenhuis gebracht. Het is niet be kend of dit medebewoners zijn of personeel. De brand ontstond om 16.30 uur. Karin Slaughter brengt maandag 20 juni tussen 14.00 en 15.00 uur een be zoek aan de Drvkkery in Middelburg. Die dag be zoekt ze ook van 16.00 tot 17.00 uur boekhandel Het Paard van Troje in Goes. Slaughter is een fameuze Amerikaanse thrillerschrijf ster. Haar boeken komen steevast wereldwijd in de top tien terecht. In Neder land is zij één van de meestgelezen auteurs. Haar nieuwe boek, Verbor gen, verschijnt een week voor de signeersessies. De Van Randwijklezing van oud-minister Ernst Hirsch Ballin op donder dag 5 mei in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen is bijna volgeboekt. Ruim 500 van de in totaal 650 kaarten zijn gereserveerd. Gratis kaarten via info@cultuurwerf.nl. De lezing - vernoemd naar verzetsheld H.M. van Rand wijk - werd in 1993 voor het eerst georganiseerd. Dus niet in 2005, zoals de ze krant 11 maart meldde. Mensen November vorig jaar eiste het Openbaar Ministerie (OM) nog dat het bedrijf veroordeeld zou worden tot een boete van 75.000 euro omdat op 15 juli 2013 een monteur brandwonden opliep. Want door onbekende oorzaak spoot toen een ammoniaksmelt van 160 graden uit een mengvat. En omdat het bedrijf het ongeval niet gemeld had. De monteur droeg destijds geen beschermende kleding wat volgens het OM wel had gemoe ten. Want Yara is een BRZO-be- drijf, een bedrijf dat werkt met gevaarlijke chemische stoffen. Het had daarom extra voorzorgs maatregelen moeten treffen om dit soort ongevallen te voorko men. Maar de stof waarmee dat gebeurde staat volgens de recht bank niet op een lijst van BR- ZO-stoffen. Daarom kan het niet gekwalificeerd worden als een zwaar ongeval. Raadsman René de Groot vindt die vrijspraak terecht. „Een loepzuiver vonnis. Het ongeval gebeurde inderdaad bij Yara maar had niets van doen met het chemisch proces. Als bij het zet ten van thee in de bedrijfskanti ne een ongeluk zou gebeuren, dan heeft dat toch ook niets met de BRZO-status te maken. Dit ongeval gebeurde toevallig daar." Hij zegt ook dat de directie het nog steeds erg betreurt dat dat ongeval plaats heeft gevonden. „Maar het was een gewoon be- 'Als bij het theezetten in de kantine een ongeluk gebeurt, heeft dat toch ook niets met de BRZO-status te maken' drijfsongeval. Niets meer." Yara is wel veroordeeld voor het lozen van verontreinigd afval water in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Dat gebeurde in maart 2012 en januari 2014. Het OM wilde dat het bedrijf daar voor een boete zou krijgen van 77.500 euro. De rechtbank legt Yara voor die lozingen een boete op van 18.500 euro waarvan 5000 voorwaardelijk. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde gisteren cij fers. De gemiddelde verkoopprijs is landelijk het afgelopen jaar met 3,8 procent gestegen. In de eerste twee maanden van dit jaar zijn 26.773 woningen verkocht. Dat is bijna 27 procent meer dan in dezelfde periode van 2015. In Zeeland stegen de woning verkopen in 2015 met 0,4 pro cent. Dat is het laagste percenta ge van alle provincies. Door de crisis op de woningmarkt zijn sinds 2010 de prijzen van Zeeuw se koopwoningen gedaald met ruim 9 procent. Hoewel de prijs- val in Zeeland minder diep is ge weest dan in andere delen van het land, komt de provincie moeilijk uit het prijsdal. Dat heeft onder meer te maken met de ligging aan de rand van Neder land en de vergrijzing. Vorig jaar zijn in Zeeland 4267 koopwoningen en appartemen ten verkocht. Daarmee was het een beter jaar dan 2014, toen 3998 woningen wisselden van ei genaar. Sinds 2010 is sprake van een gestaag opgaande lijn, met uitzondering van een dip in 2013 (3193 verkopen), die zich in het hele land manifesteerde. HANSWEERT. Brons lijkt het mo tief te zijn voor de diefstal van twee scheepsschroeven en drie voertuigen bij Scheepswerf Rei- merswaal in Hansweert. „Eén schroef weegt 1500 kilo, dus twee exemplaren leveren een aardig geldbedrag op", zegt directeur Rudi Pieters. Volgens hem is er afgelopen weekend moedwillig ingebroken, want de scheepsschroeven lagen in een af gesloten werkplaats. „Ik denk dat ze met de auto's naar binnen zijn gereden en daar onze materi alen gebruikt hebben om de schroeven te verplaatsen. Als je eenmaal binnen bent, kun je na tuurlijk ook bij de bedieningspa nelen en kranen." Verdere infor matie wil Pieters in belang van het politieonderzoek niet geven. De gestolen voertuigen - twee kleine vrachtwagens en een be stelauto - werden zondagmorgen rond 5.15 uur uitgebrand terugge vonden aan de Emelissedijk in Colijnsplaat. De brand heeft de dijkberm beschadigd. Beheerder Staatsbosbeheer huurt een aan nemer in om de brandresten op te ruimen. Boswachter Karei Leeftink verwacht dat de schade voor de natuur meevalt. „Het is nog vroeg in het seizoen en gras herstelt zichzelf meestal goed." KORTCENE GOES VLISSINGEN HEERLEN Asiyah Suad pakt buikdanstitel Angela Sleutel uit Vlissingen is buikdanskampioen gewor den van de Benelux. Ze won in het Limburgse Heer len in de categorie Solo Adults. Sleutel, die in de buikdanswereld beter be kend is als Asiyah Suad, overtuigde de jury met drie zelf gemaakte dansen. Afge lopen jaar werd zij tweede bij het Nederlands kam pioenschap en legde ze be slag op de derde plaats tij dens een Internationale wedstrijd in Amsterdam. door Emile Calon MIDDELBURG. Yara Sluiskil BV is gisteren door de Middelburgse rechtbank vrijgesproken van het veroorzaken van een zwaar onge val. door Frank Balkenende VLISSINGEN. Waar landelijk de hui zenprijzen stijgen, blijft Zeeland achter. procent stegen de woningprijzen in Zeeland het afgelopen jaar door Ellen Jobse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2