'Ergernis over staking elders' T De boze bankadviseur die geen opslag mm Slimme handel 20 Topman Telecom Italia vertrekt HPwÊÊms?- De topman van Telecom Italia, Marco Patuano, legt zijn functie neer na een hoog opgelopen ru zie met de grootste aandeelhou der van het Italiaanse telecom- concern, Vivendi. Naar verluidt kan Patuano een vertrekpremie van 7 miljoen euro opstrijken. Hij werkte sinds 1990 bij Tele com Italia en gaf sinds 2011 lei ding aan het grootste telecombe- drijf van Italië. Patuano kwam in aanvaring met grootaandeelhou der Vivendi over de strategische koers van het bedrijf. Vivendi is een Frans media- en telecomcon- cern dat wordt gecontroleerd door miljardair Vincent Bolloré. Het is maar een klein aantal lucht verkeersleiders dat in Frankrijk sinds zondagochtend het werk heeft neergelegd, voor 48 uur. Maar ondertussen schoppen ze wel het Europese luchtvaartver- keer door de war. Alleen al in Ne derland waren gisteren zo'n 200 vluchten vertraagd of geannu leerd. Matthijs te Brink, topman van Transavia, schat dat bij zijn maatschappij 20 tot 30 procent van de vluchten geraakt is. Wie de reiziger mag betalen, als die ge bruik maakt van zijn recht om compensatie te claimen? Niet de Franse luchtverkeersleiders. Wel Transavia, KLM of Ryanair. „Het gaat om zaken waar wij helemaal niks aan kunnen doen", zegt Te Brink. „Maar we moeten wel ver goeden, vaak een bedrag dat zelfs nog hoger ligt dan de ticketprijs. Dit kost ons per jaar echt vele mil joenen, terwijl we in 80 procent van de gevallen niks aan de vertra ging kunnen doen." Te Brink pleit voor aanpassing van de Europese regels en pro beert het onderwerp op de agenda te krijgen nu Nederland voorzit ter is van de Europese Unie. „In dit soort gevallen is er echt sprake van overmacht. Dan zou geen compensatie betaald moeten wor den, of zou de partij die de vertra ging veroorzaakt er voor moeten opdraaien. In dit geval is dat de Franse overheid." KLM, het moederbedrijf van Transavia, wil ook aanpassingen. Volgens een woordvoerder is de vliegtuigmaatschappij in veel te veel gevallen aansprakelijk, en zijn de bedragen die uitgekeerd moeten worden buitenproportio neel. Ryanair gaat nog een stapje verder. De Ierse prijsvechter pleit voor een stakingsverbod voor luchtverkeersleiders, zoals ook agenten en militairen niet mogen staken. Ook wil Ryanair dat vlieg tuigen gewoon door het Franse luchtruim mogen vliegen als de verkeersleiders staken. Luchtver keersleiders uit andere Europese landen zouden de boel dan moe ten regelen. Een petitie met deze strekking wordt aangeboden in Brussel. 1 J* 9»r 'i V 'W-. Toen bankadviseur Buck Groen hof in 2010 geen salarisverhoging bij SNS kreeg, maar zijn onderge schikten wel, knapte er iets in hem. Hij besloot een deel van hun salaris te vragen. Dat erken de hij gisteren voor de Utrechtse rechtbank. „Ik was zeer teleurge steld dat ik geen verhoging kreeg. In die emotie heb ik mij laten meeslepen." Aan de directie van SNS Property Finance, de noodlij dende vastgoedtak van de bank, verzweeg hij de onderhandse af drachten. Volgens het OM heeft Buck Groenhof (58) in drie jaar tijd 1,2 miljoen euro via zijn colle ga's opgestreken. Betalingen die via zijn BV's op Curasao binnen kwamen. Zijn rechterhand Pieter G., zijn secretaresse Angelique en nog verschillende medewerkers droegen allen tot 50 euro per uur af aan hun baas. De directie van SNS wist van niets. Nivelleringsfee, detacherings fee en forfaitaire afspraken. Met chique termen probeert Buck G. (58) te verklaren dat er niks mis was met de salarisafdrachten. Omdat G. een deel van zijn sala ris aan financieel adviesbureau Boer en Croon moest afdragen, zou hij minder verdienen dan zijn ondergeschikten. Met een he renakkoord zou dat probleempje uit de weg zijn geruimd. „Het ging allemaal op vrijwillige ba sis." Het Openbaar Ministerie heeft er andere bewoordingen voor: op lichting, niet-ambtelijke omko ping en valsheid in geschrifte. Volgens de officieren hebben Buck G., zijn rechterhand Pieter G. en secretaresse Angelique L. de SNS-bank ernstig benadeeld door banksalarissen af te romen en te verbloemen met valse facturen. „Groenhof heeft leiding gegeven aan een criminele organisatie", Rechterhand Pieter C. en secretaresse Angelique droegen tot 50 euro per uur af aan hun baas stelt Officier van Justitie Hart. „Dit raakt de integriteit van de fi nanciële sector." Buck Groenhof- kalend, kort grijs baardje, donke re bril - kwam in 2009 als advi seur van Boer en Croon in 2010 binnen bij SNS. Met zijn ervaring bij ondermeer ING Real Estate Fi nance leek hij de gedroomde kan didaat om de rotzooi bij de vast goedtak SNS op te ruimen. SNS Property Finance kampte met zul ke verliezen dat het dreigde de bank in zijn val mee te sleuren. Groenhof stelde een kring van bekenden aan. Zijn rechterhand Pieter G. kende hij bijvoorbeeld uit Hilversum, van wandelingen met de hond. G. droeg 50 euro per uur af aan Groenhof. „De af lossing van een ereschuld", noemt hij het zelf. Een terugbeta ling voor alle adviezen en inves teerders die Groenhof hem in het verleden had gebracht. Ook secretaresse Angelique L. droeg jarenlang 37,50 per uur af. In ruil voor advies van Groenhof voor de administratie van haar bv' tjes, zo luidt het verweer. Als de rechter voorrekent dat Groenhof haar een uurtarief van rond de 137,50 euro berekende, en rond de 134.000 heeft ontvangen, erkent ze: „Dat is wel een heel hoog be drag ja. Achteraf ben ik er een Economie door Sander van Mersbergen AMSTERDAM. Luchtvaartmaatschap pijen ergeren zich wild aan het feit dat zij passagiers moeten compen seren voor vertragingen waar ze part noch deel aan hebben. Giste ren was het weer raak, door stakin gen bij de Franse verkeersleiding. Transavia-topman Te Brink: „De ver oorzaker moet betalen." Op een berg in Guangdong in het zuiden van China kunnen toeristen, die even ontsnappen aan de stad, zakjes frisse lucht kopen. Een klein zakje kost 1,30, oplopend tot vier euro voor een grotere variant. Ze worden verkocht door de slimme bewoners van de groene regio die handel zagen in de 'schaarse' frisse lucht. Ze zijn niet eerste die graag lucht verkopen in China. Een Cana dese firma, die lucht van de Rocky door Koen Voskuil UTRECHT. Hij moest de vastgoed tak van SNS uit het slop trekken, maar bleek vooral druk met onder gronds bankieren. Buck Groenhof huurde vriendjes in en streek ton nen van hun salaris op zonder dat SNS te melden. Volgens het OM gaf hij leiding aan een criminele or ganisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20