Het is eindelijk lente (volgens de kalender dan) 14 NIEUWS De koeien gaan weer vrolijk de wei in. Schaatskampioen Sven Kramer opende gisteren de staldeuren in Soest. Het begin is aarze lend. De eerste koe sjokt na een verblijf van een halfjaar in de stal schoorvoetend naar buiten. Nummer twee is vlot ter. De derde dame spurt, de vier de zwiept haar indrukwekkende bilpartij in de lucht. Wat volgt is een ouderwetse stampede. Koeien glijden uit, du wen elkaar weg, boe'en enthou siast, snuiven de frisse lucht diep in hun longen op. Dampwolkjes verlaten hun neuzen, brokken modder vliegen door de lucht. De jonge beesten zijn het felst. Een aantal dames op leeftijd schrijdt eerder majestueus de stal uit, de koppen hoog. Zij hebben dit tafereel al twaalf, dertien of soms al veertien keer meege maakt, hen krijg je niet meer gek. De schoolklas die toekijkt wel. Boer Coen Wantenaar uit Soest heeft de kinderen nog zo op het hart gedrukt zich rustig te hou den als de koeien langs hollen. Dat gaat één, twee beesten goed. Daarna begint het gegil. „Zo, daar komt een milkshake uit", merkt een kereltje droog op, als een dier heel wild voorbij springt. De kinderen zijn hier op uitno diging van zuivelproducent Cam- pina, die schaatskampioen Sven Kramer gestrikt heeft om op de dag dat de lente kalendermatig be gint, de staldeuren te openen. Het lange lijf van de Fries torent hoog boven dat van de kinderen uit. Na tuurlijk is dit vooral een lucratief uitstapje voor de schaatskam pioen. Het seizoen is net afgeslo ten, de opbouw naar de volgende winter begint al bijna weer. 'Echt heel indrukwekkend, het gaat letterlijk met vallen en opstaan' „Fietsen, skeeleren; als ik het nu niet doe, heb ik in de winter spijt", weet Kramer, die met open mond kijkt naar het geweld dat 140 dolenthousiaste melkkoeien met zich mee brengen. Want hoe geregisseerd door de commercie ook, met spandoeken, kleding en zelfs een opblaasboog van Campi- na, het weerzien van de uitgelaten koeien met het grasland is boven al een bijzonder tafereel. „Echt heel indrukwekkend, het gaat letterlijk met vallen en op staan", omschrijft Kramer, op wit te sneakers in het drassige gras land. „Ik ben ook weer even hele maal terug in mijn jeugdjaren, waarin ik vaak op melkveehoude rijen kwam. Eén koe, daar kijk ik niet meer van op. Maar 140 die op de wei af stormen; dan ben je blij dat je er niet tussen staat." De vader van boer Coen, de voormalige boer Kees (66), rookt tevreden zijn pijp. Dit moment emotioneert hem elk jaar weer. Tot tranen is hij geroerd. In de wei kletsen beesten hard met hun koppen tegen elkaar. „Dat hoort er bij, de rangorde moet opnieuw be paald worden." Net als wanneer 's werelds topschaatsers elkaar na de zomer weer op het ijs treffen? Kra mer: „Ik denk dat dat rustiger ver loopt dan dit." Normaal J899r* VOOR 84S,- Duwend en springend door Jeroen Schmale Schaatser Sven Kramer foto's Erik van 't Woud Sven Kramer schaatser Een dolblije koe van boer Wante naar in Soest. Na een halfjaar in de stal mag ze weer naar buiten. 2,5+2 zits Luccct Stoer en robuust bankstel met brede armlegger In Stofcategorle 1. Leverbaar in een groot aantal kleuren- en stoffencomblnaties en naar keuze met contrast stiksels. Tevens leverbaar als noekopstelllng. 3+2 zits Paraguay Karakteristiek vormgeven bankstel uitgevoerd in Categorie 1 Leder. Leverb Dubbele Lounge HoeHbanH Mallorca Rovale hoekcomblnatie In Stofcategorie 1 in een u-opstelling. Super comfortabel door de losse sier- en leefkussens. Afgewerkt met mooie inside out-stiksels en blokpoten. Tevens leverbaar in diverse andere bekledingen en kleuren. 2+HoeH+2+Longchair Franco Complete en royale zitgroep in Stofcategorie 1. Leverbaar in diverse kleure Normaa|_2399^ voorjj49^nu 949,59. Als 2+Hoek+2:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14