Een bezoek aan het buurland dat sinds 1959 een gezworen vijand was 12 NIEUWS Tatoeëerders uitgelaserd 81-jarige rijdt 80-jarige aan Paashaas gaat op de vuist Obama waagt zich in het hoofdkwartier van het Cubaanse regime, maar een ontmoeting met Fidel Castro gaat te ver. Stel, de president van de Verenig de Staten schudt breed lachend de hand van Fidel Castro, ooit een re volutionair die op de dodenlijst van de CIA stond. Zoals de Vene zolaanse president Maduro, die volgens deze week vrijgegeven fo to's onlangs aanschoof bij de be jaarde ex-guerrilla die tegenwoor dig gehuld gaat in comfortabel trainingspak boven gezondheids sandalen. Zijn papieren neemt hij door aan een in hoogte verstelbaar tafeltje waar hij zijn rolstoel mak kelijk onder kan rollen. Amerika zou te klein zijn als Obama zo op audiëntie zou gaan bij Castro (89). Met zijn bezoek aan het buurland dat sinds 1959 een gezworen vijand was, speelt Obama volgens critici in de VS het Cubaanse regime toch al in de kaart. Nog voordat democratische hervormingen zijn doorgevoerd wordt het beloond met goede pers en mooie zakelijke deals. Een ont moeting met Fidel is nooit op ta fel gekomen, verzekerde Obama's veiligheidsadviseur Ben Rhodes dan ook: „Zowel wij als de Cuba nen zijn niet uit op zo'n ontmoe ting. Obama spreekt met Raül Cas tro als de president van Cuba. Dat is het gebruikelijke contact tussen twee overheden." Een publiekelijke handdruk met de jongere Castro (84) was dus wel aanvaardbaar voor het pr-team van het Witte Huis. Raül Castro heeft zich pragmatischer dan zijn broer getoond sinds hij in 2006 het stokje overnam van de steeds fragielere vader van de com munistische revolutie op het ei land. Raül is bovendien minder een symbool van de agressief an ti-Amerikaanse jaren van Cuba, zoals Fidel.Vorig jaar nog deelde hij een sneer uit in de staatskrant. „Ik vertrouw het beleid van de VS niet en ik heb geen woord met hen gewisseld", schreef hij in een brief. Obama was wel bereid voet te zetten in het Paleis van de Revo lutie in Havana, sinds de hoogtij dagen van de Koude Oorlog het hoofdkwartier van het regime van de Castro's. Hij zou er met Raül Castro een stevig woordje spreken over zaken als arrestatie en vervol ging van critici van de Cubaanse overheid, volgens zijn medewer ker Rhodes: „De president zal heel openhartig zijn over onder werpen waarover we onenigheid hebben, inclusief de mensenrech ten in Cuba." Het meest netelige onderdeel van Obama's visite is een ontmoeting met dissidenten, een harde eis van het Witte Huis. Stafleden van de presidenten van beide landen hebben maanden lang gediscussieerd over de voor waarden. De Cubanen probeerden door henzelf goedgekeurde an- ti-overheidsactivisten op de gas tenlijst te krijgen, volgens Ameri kaanse bronnen die met de New Het meest netelige onderdeel van Obama's bezoek aan Cuba is een ontmoeting met dissidenten York Times spraken. Minister van Buitenlandse Zaken John Kerry zegde nog een voorbereidend be zoek aan Havana af vanwege one nigheid over de dissidenten die hij wilde ontmoeten. Kort voordat Obama zondag op Cuba landde werden bovendien nog tientallen activisten opgepakt bij een mars van de 'Dames in het wit', die we kelijks bijeenkomen om aandacht te vragen voor politieke gevange nen. Ze worden vrijwel elke week aangehouden en de komst van de Amerikaanse president deed de Cubaanse politie niet van strate gie veranderen. De leider van de vrouwen, die zondag voor even achter de tralies belandde, is uitgenodigd om van daag met Obama te komen praten. Even daarvoor spreekt hij het Cu baanse volk toe in een speech die live op de staatstelevisie wordt uit gezonden. Ook daarin zal hij aan dacht voor mensenrechten vra gen, volgens zijn staf. Obama beëindigt zijn bezoek met zo'n beetje het enige waar Cu banen en Amerikanen het wél over eens zijn: hun liefde voor honkbal. Een tachtigjarige fietser is gister ochtend in Dokkum overleden na een aanrijding met een auto. De automobilist, een man van 81, ging er na het ongeluk vandoor. De politie in Noord-Friesland startte vervolgens, onder meer via burgernet, een zoekactie naar de bestuurder van de auto, die zich niet veel later op het politiebureau in Dokkum meldde. De automobi list zit vooralsnog vast. Een paashaas heeft in een winkel centrum in New Jersey rake klap pen uitgedeeld. De verklede man was door het Amerikaanse winkel centrum ingehuurd zodat kinde ren met hem op de foto konden. Toen een klein meisje daarbij van een stoel gleed, reageerde haar va der woedend op de menselijke haas. De 22-jarige rukte daarop zijn paashazenhandschoenen af om toe te slaan. Ontharen of tatoeages laten weg halen met laserbehandelingen mag straks alleen nog maar door bevoegde zorgverleners gedaan worden. Hierover dient minister Edith Schippers (Volksgezond heid) rond de zomer een wetswij ziging in bij de Tweede Kamer. De wijziging betekent dat straks alleen artsen en huidtherapeuten een zelfstandige bevoegdheid krij gen om te laseren. Huidtherapeu ten krijgen een registratie in het zogeheten BIG-register, een regis ter waarin erkende gezondheids werkers officieel zijn opgenomen. Voor schoonheidsspecialisten of tatoeëerders betekent de wetswij ziging dat ze niet meer zelfstandig mogen laseren. Volgens een onder zoek van het RIVM kleven aan al le laserbehandelingen risico's. „Bij ondeskundig gebruik kunnen ern stige complicaties optreden zoals het verbranden van de huid of pig mentverkleuring. Ik kies dan ook voor patiëntveiligheid en kwali teit", aldus Schippers. Obama blijft weg bij Fidel door onze correspondent Karlijn van Houwelingen 56 DEN HAAG DOKKUM NEWPORT De uitstoot van broeikasgassen is groter dan ooit tevoren. Zelfs de grootste tot dusver bekende piek in de uitstoot, ongeveer 56 miljoen jaar geleden, verbleekt volgens wetenschappers bij die van nu. De onderzoekers gingen met behulp van fossielen 66 miljoen jaar terug in de tijd, tot de periode waarin de dinosaurussen plotseling uitstierven. Geen Fidel maar wel een historisch moment. Obama schudt Raül Castro de hand. foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12