Oekraïense pilote hangt 23 jaar strafkamp boven hoofd Nieuwe iPhone: weer kleiner goedkoper trouw aan jarenlang onderzoek NIEUWS 11 Verzorgers van panda's op stage in China Savtsjenko zou zich op 17 juni 2014 op de plek hebben bevonden waar in de afvallige Oost-Oek- raïense regio Loehansk het beruch te Oekraïense vrijwilligersbatal- jon Ajdar een controlepost van pro-Russische rebellen beschoot. Daarbij kwamen onder anderen de twee Russische verslaggevers om. Savtsjenko - inmiddels offici eel parlementslid voor de partij van de voormalige Oekraïense pre mier Joelia Timosjenko - wordt ten laste gelegd, dat ze vanaf de grond de artillerieaanval zou heb ben 'begeleid'. „Uit haat tegen de Russischtalige bevolking van Oost-Oekraïne", zei de rechter gis teren in het Zuid-Russische stadje Donetsk (niet te verwarren met Donetsk aan de Oekraïense kant van de grens). Savtsjenko ontkent alles. Vol gens haar advocaten is er geen hard bewijs voor Savtsjenko's be trokkenheid bij de dood van de journalisten. Haar raadsmannen zeggen dat ze wel een alibi heeft: haar telefoongegevens tonen aan dat de rebellen Savtsjenko al twee uur voor de aanval op de controle post arresteerden. Bovendien, zo vinden Oekraïne en velen in het Westen, is de pilote illegaal (want zonder uitleveringsverzoek aan Oekraïne) overgedragen aan Rus land en is ze in wezen dus ge woon ontvoerd. De Russische aan klager ontkent deze lezing en be weert dat Savtsjenko zelf de grens met Rusland is overgestoken. 'Een propagandamachine aan het werk hier, afwezigheid van rechtvaardigheid en vrijheidr' Mark Fejgin advocaat Savtsjenko onderging gisteren la chend het requisitoir van de rech ter en ze bleef tegen de regels in gewoon zitten. Al vanaf het begin toont de 34-jarige Oekraïense min achting voor de Russische aankla ger en rechters. Zo heeft ze altijd een traditioneel geborduurd Oek- raïens hemd aan of een T-shirt waarop de 'drietand', het symbool van Oekraïne, staat afgebeeld. Daarnaast beantwoordt ze vragen louter in het Oekraïens en veroor zaakte ze twee weken geleden een schandaal, toen de rechter haar het woord gaf. „Hier zijn mijn laat ste woorden!", riep ze, terwijl ze op het bankje van haar kooi sprong en naar de rechter haar middelvinger opstak. Savtsjenko's advocaat Mark Fej gin toonde zich gisteren teleurge steld. „Een propagandamachine aan het werk hier, afwezigheid van rechtvaardigheid en vrijheid", verzuchtte de raadsman op Twit ter. Savtsjenko gaat niet in beroep tegen het vonnis, want op die ma nier denkt ze sneller terecht te kunnen komen in een gevange- nenruil. Wel heeft ze aangekon digd dat ze haar al twee weken du rende hongerstaking omzet in een dorststaking als over tien dagen haar straf officieel ingaat. De strafzaak heeft Savtsjenko in Oekraïne en ver daarbuiten een heldenstatus gegeven, die vanaf nu alleen maar sterker zal wor den. Veel Russen zien in haar evenwel een oorlogsmisdadiger die pro-Russische rebellen zou hebben gemarteld. De zaak zal de verhoudingen tussen het Westen, Oekraïne en Rusland - die al twee jaar in onmin met elkaar leven vanwege de oorlog in Oekraïne - ongetwijfeld verder op scherp zet ten. niet mals: een ziekmaker die wel vaartskwalen als obesitas en dia betes in de hand werkt. Hij zegt dat bepaalde aanbeve lingen 'geen zak' helpen voor een gezonder leven. „Nog steeds worden vetvrije of-arme en lightproducten in de Schijf ge promoot. En dat zal in de nieu we variant niet veranderen. Half volle melk, yoghurt, cola zero, chips light; de schappen in de su permarkten puilen ermee uit. Terwijl onderzoek onomstotelijk heeft vastgesteld dat ons lichaam vet nodig heeft en dat bewerkte voeding slecht is. „We hebben producten in de kast staan die door allerlei toe voegingen jarenlang houdbaar zijn. Ongezond. Maar de Schijf stelt letterlijk dat groente en fruit uit blik, pot of diepvries pri ma alternatieven zijn voor vers en dat er ook niks mis is met in stant sauzen, sappen en smoot hies. Net als met bewerkte ont bijtgranen. Ongelooflijk, het zijn caloriebommen en de veroorza kers van overgewicht en suiker ziekte. Blauwe zones „Kijk naar de globale blauwe zo nes, de gebieden ter wereld waar mensen het oudst worden. Op Sardinië eten ze veel vet varkens vlees, op Okinawa in Japan rau we vis. Daar doen ze niet aan chips light of pureehapjes. En zo lang de Gezondheidsraad en het Voedingscentrum met een wijde boog om die basisproblemen blij ven heen lopen en hun adviezen niet corrigeren, zeg ik dat die schijf ons ziek maakt. Ik vrees dat dit nog wel decennia kan du ren omdat overheden conserva tief zijn en er lang over doen om te veranderen." Zowel Kok als Cortvriendt zien een voordeel in de discussie over het nut van de Schijf van Vijf en de voortdurende voedsel- chaos: „Door de verwarring wor den we in elk geval bewuster van wat we eten en kopen." Dat is winst, vindt ook tv-kok Mathijs Vrieze die basisscholen afgaat voor lunchadvies aan leer lingen. „Je wilt een leidraad bie den, tonen wat uitgebalanceerde voeding is en wat wel en wat niet bij een dagelijks eetpatroon past. Iedereen weet wel dat je fruit en groenten moet eten. Door de schijf weet je dat 2 aard beien of 1 stukje kiwi per dag niet genoeg is, maar dat je min stens 200 tot 300 gram nodig hebt." cultuur en het is bedoeld om de gezondheid te dienen. Om men sen het idee te geven hoe ze hun dagelijkse voedingspatroon op een verantwoorde wijze kunnen indelen of aanpassen. Daarnaast is er nog ruimte voor leuke, lek kere dingen als een gebakje of zelfs een frikandel. Want de be schreven richtlijnen voorzien in ongeveer 1.300 calorieën voor vrouwen en 1.800 voor mannen. Terwijl de dagelijkse inname 700 calorieën hoger mag zijn. Al leen de Schijf van Vijf zegt: af en toe een gebakje en niet vier keer per week. „Het klinkt oubollig en ouder wets. En dat degelijke imago spreekt misschien anno 2016 minder aan. Het is niet cool om instituties en wetenschappers te geloven, maar wel om achter hip pe bloggers en dieetgoeroes aan te marcheren. Hoogopgeleide meiden die dwepen met spina- ziesmoothies als wondermiddel. Zit er soms een draadje los? Of is het meer: kijk ons eens? Eenzijdig „Daarnaast zijn we bijvoorbeeld bij overgewicht op zoek naar die quick fix en storten ons dan op Rens Kroes' kleidieet en de tar- wegrasrage in de hoop de heilige graal te vinden. Want echt je eet patroon veranderen en je balans vinden, is heel moeilijk en voor al ontzettend saai." Bestsellerauteur en arts Willi am Cortvriendt, in het verleden onderzoeker bij farmaciereus Johnson 8c Johnson, is het met Kok eens dat veel hypes het af- voerputje verdienen. Zoals Broodbuik en het Paleo-dieet: te eenzijdig. Zijn kritiek op de Schijf van Vijf is ook bepaald Met z'n schermpje van 4 inch, even groot als de eerste model len, lijkt de iPhone SE op mensen te mikken die weigeren de hoofd prijs te betalen of geen grote tele foon in hun broekzak willen. An dere doelgroep: consumenten in opkomende landen als India en China. Al met al hoopt Apple met de SE het hogere middenseg ment terug te winnen. De afgelo pen jaren deed het technologiebe drijf daar niet echt aan. Met het grotere formaat werd de iPhone juist alleen maar duurder. Wie een betaalbare iPhone wilde, kon een ouder model kopen. Hoewel de SE nog steeds niet goedkoop is, lijkt dat met de nieu we iPhone 5SÉ te veranderen. De telefoon heeft dezelfde interne chip en excellente camera als top model 6S. Ook is de smartphone geschikt voor Apple's mobiele be taaldienst Apple Pay. Wijlen Steve Jobs zal de iPhone SE in ieder geval kunnen waarderen. De overleden Ap- ple-oprichter moest niets van een grotere iPhone hebben. Hij zweerde bij het kleine model. „Groter kunnen mensen een tele foon niet meer goed vasthou den", meende hij. Naast de nieuwe iPhone pre senteerde Apple verder een nieu we iPad Pro. Het betreft een klei nere variant van het duurste, grootste en krachtigste model. Het apparaat heeft onder meer een betere camera. Verder wordt de prijs van Apple's smartwatch met 50 euro verlaagd. RHENEN. Twee dierenverzorgsters van Ouwehands Dierenpark Rhe- nen zijn gisteren op het vliegtuig naar China gestapt. Marga Gerrit sen (48) en Brenda van Ekeren (32) gaan een maand in de leer bij het Wolong Giant Panda Centre in de buurt van de Chinese stad Chengdu. Over enkele maanden arriveren in Rhenen twee panda's voor een periode van vijftien jaar. Naast voeding en verzorging stor ten Gerritsen en Van Ekeren zich ook op de voortplanting van de beren. In de maand dat zij in Chi na zijn, zijn de vrouwtjes net vruchtbaar. Op z'n vroegst in okto ber komen panda's Wu Wen en Xing Ya aan in Nederland. DINSDAG 22 MAART 2016 door Joost Bosman KIEV. De uitspraak volgt pas van daag, maar het lijdt geen twijfel dat de Russische rechter de Oek raïense gevechtspilote Nadezjda Savtsjenko schuldig gaat bevinden aan de moord op twee Russische journalisten. De openbaar aankla ger heeft 23 jaar strafkolonie tegen haar geëist. Nadezjda Savtsjenko in de verdachtenkooi waarin ze haar strafproces doorbrengt foto AFP Frans Kok smult van friet met fri kandel. foto Marcel van den Bergh/HH iPhone 6 iPhone 6 Plus iPhone 6s iPhone 6s Plus iPhone SE /month Introductie van de nieuwe iPhone in Californië. foto Josh Edelson/AFP door David Bremmer De kleinere iPhone SE die gister avond werd gepresenteerd is al vanaf begin april in ons land te be stellen en lijkt op de iPhone 5S uit 2013. De nieuwe telefoon gaat vanaf 489 euro kosten. Dat is dat 150 euro goedkoper dan het huidi ge vlaggenschip (de 6S).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11