PSV-fan: Ik gaf bedelaar ook geld' Laatste negentien Joden 'opgehaald' uit Jemen met geheime operatie Voedingscentrum presenteert vandaag aangepast voedingsadvies, De Schijf van Vijf, een baken tussen de voedingshypes of een achterhaald fenomeen? De man is zich volgens zijn moe der 'kapot geschrokken' van alle ophef. Toch klinkt hij - telefo nisch - strijdbaar: „Niemand heeft gezien dat ik ze ook gewoon geld heb gegeven. Ik heb verhalen gele zen dat die zwervers hebben ge zegd dat ze elke dag wel zo verne derd willen worden." Hij vervolgt: „Het boeit mij alle maal niks wat media zeggen. Ie dereen heeft zijn oordeel klaar, ze doen maar. Ik heb binnenkort een gesprek met PSV en dan is dit op gelost." De man is vanwege alle ophef zijn huis in Veen ontvlucht. Afge lopen weekend plakten buurtge noten die hem herkenden van de filmpjes uit Madrid, krantenknip sels over het incident op zijn voor deur. Hij behoorde tot de groep PSV' ers die vorige week dinsdag bede laars vernederde in Madrid door ze achter muntjes te laten aanren nen. Dieptepunt was het moment dat de 23-jarige Vener voor de ogen van de bedelaars papiergeld verbrandde. „Weet je waar je over moet schrijven", zegt de PSV-fan, „Dat ze zelfs pedofielen met een balk over hun gezicht in beeld brengen en dat ze filmpjes over mij overal zomaar uitzenden." De PSV-fan verbleef de afgelo pen dagen bij familie. De man lijdt aan de autistische stoornis PDD NOS. Hij heeft een lang ver leden vol problemen en behande lingen. Negen jaar geleden beland de hij in een jeugdgevangenis we gens brandstichting. De laatste ja ren 'is het onder controle', zegt zijn moeder. PSV liet eerder weten vijf fans voor 'Madrid' in het vizier te heb ben, onder wie de man die het geld verbrandde. Geen brood, wel brood? En zo ja: spelt, glutenvrij of juist de jodium- rijke zuurdesem variant? De recen te boterhammendiscussie is slechts een voorbeeld van de tota le verwarring die heerst in de voe dingsjungle. Een doolhof waarin bloggers, dieetgoeroes en weten- Pas als rabbijn Saliman Dahari en achttien andere Joden uit Sana'a en Raydah veilig zijn geland op de luchthaven Ben Gurion in Israël houdt de geheimhouding op. Dan mogen hun familieleden en het Joodse Agentschaphun feestje vie ren. „Dit is een fantastisch mo ment in onze geschiedenis", zegt voorzitter Natan Sharansky. „On der de vlag van Operatie Magie Carpet zijn nu bijna alle Jemeniti- sche Joden naar Israël gebracht. De grootste groep kwam in 1949 en 1950. Daarna kleinere groepen. Daarmee komt een einde aan een historische missie om een van 's werelds oudste Joodse gemeen schappen te redden." De operatie roept herinnerin gen op aan andere gedurfde acties van Israël. Aan de ontvoering van Adolf Eichmann, een van de hoofdverantwoordelijken van de massamoord op Joden in de Twee de Wereldoorlog. Hij werd in i960 door de geheime dienst Mossad ontvoerd in Argentinië, om te wor den berecht in Israël. Hij werd in 1962 opgehangen. Ook de Opera tie Jonathan spreekt nog altijd tot de verbeelding. Israëlische com mando's bevrijdden in 1976 op de luchthaven Entebbe in Oeganda passagiers van een verkeersvlieg tuig die door Duitse en Palestijnse terroristen gegijzeld werden. In Jemen blijft een klein deel van de Joodse gemeenschap ach ter. Vijftig leden kiezen er on danks de burgeroorlog en al het gevaar voor om in Jemen te blij ven. Veertig van hen verblijven in een door regeringssoldaten be waakt complex naast de verlaten Amerikaanse ambassade in Sa na'a, de andere tien buiten de hoofdstad. „Maar als zij een terug keer overwegen, halen we hen meteen op", aldus Sharansky. Vooral sinds 2008 gebeurt de re patriëring in het grootste geheim. Toen werd een leraar, Moshe Ya' ish Nahari, om het leven gebracht. Vier jaar later verliest Aharon Zin- dani het leven en wordt een jonge Joodse vrouw ontvoerd in Sana'a. Zij moet zich bekeren tot de islam en wordt gedwongen tot een hu welijk met een moslim. Rabbijn Saliman Dahari bracht niet alleen zijn ouders, zijn vrouw en zijn kinderen mee naar Israël. Hij had ook een 500 tot 600 jaar oude perkamenten thorarol bij zich, het heiligste joodse boek. Ook de zoon van Aharon Zinda- ni behoorde tot de laatste groep. Andere familieleden en ook de stoffelijke resten van Aharon Zin- dani werden in het geniep naar Is raël vervoerd. schappers over elkaar heen strui kelen met strijdige tips en menin gen die nog meer twijfelen zaaien bij de consument. Daarom is Frans Kok, hoogle raar voeding en gezondheid aan de universiteit van Wageningen, blij dat het Voedingscentrum van daag na twaalf jaar puzzelen de nieuwe Schijf van Vijf presen teert. „Het is een baken in een cir cuit dat krioelt van de charlatans en eendagsvliegen die boeren- koolsmoothies en kokosolie sexy proberen te maken vanwege fi nancieel gewin." Degelijk Ingewijden verwachten dat het overheidsadvies, geïntroduceerd in 1953, geen wereldschokkende aanbevelingen herbergt. De ge- facelifte Schijf borduurt voort op jarenlang onderzoek en bevat on getwijfeld richtlijnen die de Ge zondheidsraad in november al naar buiten bracht. Dus: eet meer peulvruchten, fruit, noten en vis. Nuttig minder alcohol, zout en rood vlees. Ook zullen relatief nieuwe producten als bulgur, noe dels en zaden een plek krijgen. Kok: „Het is een degelijk ad vies dat past bij de Nederlandse 'Het is niet cool om wetenschappers te geloven, maar wel dieetgoeroes' door Victor Schildkamp VEEN. De 23-jarige PSV-fan die in Madrid een geldbriefje voor de ogen van vrouwelijke bedelaars in de fik stak, zegt dat hij ze 'ook ge woon geld heeft gegeven'. door Annemart van Rhee door Hans van Zon JERUZALEM. Israël vinkt opnieuw een gedurfde geheime operatie af. Onder de codenaam 'Magic Carpet' zijn sinds 1949 meer dan 51.000 Jo den uit Jemen gehaald. De laatste negentien zijn nu ook 'thuis'. Rabbijn Saliman Daha ri (tweede van links), die met zijn familie de oversteek maakte, bracht een thorarol mee die dateert uit de 15e of 16e eeuw. foto Arutz Sheva Frans Kok hoogleraar gezondheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10