Drukte bij laatste strao Zeeland lijkt winddoel voor 2020 te halen Wie betaalt de tol? Kleur Kerncentrale Borssele draait 12 ZEELAND Door de splitsing van energiebedrijf Delta moet er 200 miljoen euro naar de inmiddels verliesgevende kerncentrale. COMMENTAAR De Westerscheldetunnel zou garen spinnen bij de tol heffing voor vrachtwagens die België per 1 april in voert. Ook al betalen ze voor de tunnel ook tol, toch verwachten transportbedrijven dat de Zeeuwse route een aantrekkelijk alternatief vormt voor vrachtverkeer tussen de havens van Rotterdam, Zeebrugge en Gent. Chauffeurs kunnen zo de files bij Antwerpen omzeilen. Ook profiteren ze van het be sluit om wegen naar de Vlaamse havens deels tolvrij te houden. Of die vlieger opgaat, is maar de vraag. De Tractaatweg in Zeeuws-Vlaanderen is nog niet verdubbeld. Dat traject is pas in 2019 klaar en zijn we twee jaar Vlaamse truckerstol verder. Pas daarna kan er meer tijdwinst wor den geboekt, tenminste als België de verkeersaansluitingen bij Zei- zate heeft verbeterd. Die zijn nu slecht en onveilig. De Vlamingen maken ook nog weinig aanstalten om de verkeersstructuur te verbe teren. De Zeeuwse Staten maken zich daar terecht zorgen over. Zeeland moet zich ook afvragen of een explosie van vrachtver keer wenselijk is. Meer trucks zorgen voor meer uitstoot van stik stof. De provincie heeft nu al moeite om aan de stikstofnormen te voldoen. Extra vrachtwagens zijn leuk voor de NV Wester scheldetunnel, niet voor het milieu. Dat betaalt dan de tol. Meer trucks door Zeeland? Leuk voor de Westerschelde tunnel, niet voor het milieu. SEROOSKERKE (S). „Vijfenveertig rijders, is genoeg voor dit dorpje hier", zegt Dick Verboom over het maximum aantal deelnemers aan de jaarlijkse strao in Serooskerke. „Meer willen we er niet. Zoals in Noordwelle, dat vind ik echt on verantwoord." De bijtende wind maakte het nog allesbehalve lente zaterdag langs de Oosterschelde tussen de Heerenkeet en de Schelphoek. Vooral ook daarom verbaasde Ver boom zich over de grote publieke belangstelling voor de laatste aller strao's dit seizoen op Schouwen. „Zo druk hebben we het niet vaak langs de kant." Belangstelling was er ook van het tv-programma Jan Rijdt Rond, dat opnamen maakte voor de uitzending van woensdag (19.55 uur NPO3). Traditiegetrouw werden er prij zen uitgedeeld voor de mooist ver sierde paarden en pony's. De gou den plak was respectievelijk voor Bodil van Toor en Ankie Flik- weert. Het ringsteken werd ge wonnen door regerend en veelvou dig kampioen Jolanda Post. Almanak Die Zeeuws-Vlaamse allemansvriend bereikte zaterdag een gezegende leef tijd. Het regende felicitaties en anek dotes, want hij was - en is- een bij zonder mens. Zo herinnerde iemand zich die keer dat hij de leider van een zaalvoetbalploeg was geweest. Ter wijl zijn spelers zich in hun blauwe tenues hulden, stak de scheidsrechter zijn hoofd om de kleedkamerdeur om te vragen hoe laat het was. „Quelle heure?", vroeg hij, voor de grap in het Frans. Onze Zeeuws-Vlaming had meteen zijn antwoord klaar. QuelleurIn 't blauw!" 112-nieuws Prostituee en chauffeur vast De politie trof zaterdag avond een verdachte man aan in zijn auto. Deze man bleek de chauffeur van een prostituee te zijn. Later werd ook de prostituee aan getroffen. De agenten heb ben hun gegevens gecon troleerd en de zaak overge dragen aan de zedenafde- ling. Haar nationaliteit en leeftijd (20) gaven aanlei ding tot nader onderzoek, aldus de wijkagent Goes-Oost via Twitter. Christusbeelden: eigenaar terecht De eigenaar van de gesto len Christusbeelden is ge vonden. Woensdag vroeg de politie op Twitter of ie mand de beeldjes herken de. Ze waren bij een oud ijzerhandel ingeleverd, maar het vermoeden be stond dat ze gestolen wa ren. De handelaar nam de beelden aan, maar schakel de direct de politie in. Motorcrosser valt en is kwijt Een motorcrosser is gister middag gewond geraakt toen hij bij Vlissingen- Oost ten val kwam. Zijn motorcrossvrienden bel den naar de hulpdiensten. De hulpdiensten hadden in eerste instantie moeite de exacte locatie van het slachtoffer te vinden. Uit eindelijk troffen ze hem aan bij een weiland tussen de Bernhardweg en de Eu- ropaweg Noord. Hij werd met onbekende verwondin gen per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Veel rook door brandend afval Een afvalhoop op een ter rein aan de Hollaereweg in Oud-Vossemeer is gister ochtend in brand gevlogen. Volgens 112Markiezaten.nl kwamen daarbij grote wol ken rook vrij. De Hollaere weg ligt in de polder van Oud-Vossemeer. Daar was maar weinig water beschik baar om mee te blussen. Daarom kwam er een wa terwagen van de brand weer in Sint-Annaland. Er werd ook met schuim ge blust. Man valt door dak van garage Een man uit Zierikzee is za terdagmiddag gewond ge raakt toen hij door het dak van een garage viel. Hij stond op de garage om het dak schoon te maken. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, al dus wijkagent Douwe de Vries via Twitter. "W" arenlang was de kerncen- V trale in Borssele de goud- n mijn van energiebedrijf I Delta. De aandeelhouders W - de provincie en gemeen ten - profiteerden royaal mee. In goede tijden kregen ze 10 miljoen euro dividend uit de winst die de nucleaire stroomfabriek opleverde. De goudmijn is echter uitge put. Door de import van groe ne stroom uit buurlanden, met Duitsland, is er de laatste jaren overpro ductie. Conventionele ener giecentrales draaien daardoor verlies. De kerncentrale, die in dustriële bedrijven continu stroom en dus leveringszeker heid garandeert, kon tot voor kort (nog net) het hoofd boven water houden. Waarom? Na groene stroom, die niet kan worden opgesla gen en dus eerst op de hoofd- transportas van landelijk netbe heerder Tennet moet, heeft kernenergie voorrang op het net. Dat heeft onder meer met klimaatdoelen te maken. De productie van kernenergie wordt immers als CÜ2-vrij be schouwd. Door de lage energieprijzen staat ook 'Borssele' sinds vorig jaar financieel onder water. Voor het eerst in haar geschie denis! EPZ, de exploitant van de kerncentrale, heeft daar zelf niet direct last van. De dochter van Delta, dat voor 70 procent eigenaar is van EPZ, bezit een meerjarig leveringscontract met het moederbedrijf. Delta betaalt EPZ voor elke Mega watt stroom een zogeheten 'tol ling fee'. Dat bedrag bevat niet alleen een vergoeding voor de productie van stroom, maar ook voor financiële verplichtin gen zoals investeringen in het Fukushima-proof maken van Borssele en stortingen in het fonds voor de sloop van de VLISSINGEN. Zeeland is goed op weg met windenergie. De pro vincie lijkt in 2020 het doel te ha len, tenminste als de windpar- ken Borssele I en II voor de kust van Walcheren voor die tijd draaien. Dat blijkt uit een brief van mi nister Kamp aan de Tweede Ka mer over de voortgang van de windenergieplannen en klimaat doelstellingen. In het Energieak koord is afgesproken dat Neder land in 2020 6000 Megawatt aan windenergie moet opwekken. Eind vorig jaar was de helft daar van bereikt. Kamp zag er in een jaar 425 Megawatt bijkomen. Gro te klappers vormen vier windpar- ken voor de kust, elk goed voor 350 Megawatt. Borssele I en II hebben een vermogen van 700 Megawatt, goed om 200.000 huis houdens van stroom te voorzien. Landelijk lopen Noord-Hol land en Flevoland voor. Daar zijn de plannen al in procedure. Zeeland en Overijssel zitten er kort achter, waarbij aan de kust nog wel problemen met de walradar moeten worden opge lost. Windmolens kunnen het ra darbeeld verstoren. Als die bo ven een bepaald niveau komen, kan er geen vergunning worden verleend. Na het wassen van de paardenbenen in de Oosterschelde werd de strao in Serooskerke afgesloten met ringsteken, foto Marieke Mandemaker door Marcel Modde Tip? redactie@pzc.nl GOES KAPELLE VLISSINGEN OUD-VOSSEMEER ZIERIKZEE Ooit een goudmijn, nu een zorg door Frank Balkenende door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65