€100 Opdeling Delta vergt half miljard euro Masker voorkomt geweld Politiemensen zijn het zat. Arrestanten die agenten dreigen te bespuwen, krijgen straks een kap. WK atletiek: goud voor natuurtalent Sifan Hassan Carice van Houten verwacht een 'liefdesbaby' Zo mooi is Europa! nede rland PORTLAND DEN HAAG. Politieregio's in het zui den werken er al mee, maar ook landelijk nadert de invoering van anti-spuugkappen. Die kan een agent over het hoofd van een ver dachte trekken om zich tegen spuugaanvallen te beschermen. „Agenten ervaren het als ont zettend vernederend wanneer ze worden bespuugd. Ze voelen zich aangetast in hun eergevoel", ver telt politietrainer Gerard Willem- sen, die betrokken is bij een onder zoek naar de nieuwe spuugkap. „Een agent kan zeer emotioneel 'Het kan er heftig uitzien: een verdachte die met een masker op wordt afgevoerd' Jaap Timmer hoogleraar VU reageren als het gebeurt door bij voorbeeld een tik uit de delen." De komende maanden wordt onderzocht welk materiaal het meest geschikt is voor de spuug- kappen. De Limburgse politie werkt nu al met een netje dat over het hoofd van een verdachte kan worden getrokken als de verdach te agressiefis en mogelijk gaat spu gen. Het netje houdt de ogen vrij, maar schermt de mond wel af. De politiebonden pleiten al lan ger voor de landelijke invoering van een anti-spuugkap. „Agenten die het overkomt, zijn flink van slag", zegt Gerrit van de Kamp van politiebond ACP. „Vaak is er de angst om ziek te worden. Neem het risico op hiv. Het kan maanden duren voordat je zeker weet, of je wel of niet besmet bent. Het privéleven van een agent staat dan op z'n kop." Politiewetenschapper Jaap Tim mer van de Vrije Universiteit Am sterdam vindt de vraag om de spuugkap begrijpelijk, maar wijst ook op de risico's. „Het kan er hef tig uitzien: het beeld van een ver dachte die met een masker op wordt afgevoerd. Dat doet moge lijk denken aan de behandeling van gevangenen op Guantanamo Bay. Ik kan me voorstellen dat je het masker alleen gebruikt als be kend is dat een verdachte al eens eerder agenten heeft bespuugd. Of wanneer een verdachte tijdens een aanhouding spuugt." Ook in het openbaar vervoer zorgen spugers al lange tijd voor overlast. De Amsterdamse stads vervoerder GVB kondigde eind vo rig jaar een proef aan waarbij door middel van spuugkits DNA-mate- riaal uit speeksel wordt verza meld. Zo kunnen daders worden geïdentificeerd en bestraft. Viktor Fischer van Ajax schreeuwt het uit van blijdschap. Zijn ploeg won gisteren in Eindhoven met 0-2 van koploper PSV. Daarmee zijn de Amsterdammers de nieuwe nummer 1 en liggen ze op koers voor de landstitel. t Kras.nl/europa-actieweek 0f bei 0900-9697 70 cPg De afsplitsing van het netwerkbe drijf Enduris berekent het einde van de Delta-holding. Het bedrijf wordt zonder netwerkbedrijf fi nancieel te kwetsbaar. De meeste bedrijfsonderdelen zijn gezond en kunnen na splitsing verder. Dat geldt voor Enduris en waterbe drijf Evides, die beide publieke be langen dienen, en voor de com merciële poot retail (consumen tenmarkt), waarin ook multime dia zit. Het energieproductiebedrijf dat de zakelijke markt bedient (Sloe- centrale, Elsta-centrale, biomassa- centrale Moerdijk) is het zorgen kindje. Die draait zwaar verlies. Er moet geld (300 miljoen euro) naar toe. De wet verplicht dat. Plan is een lening te nemen via het schul denvrije retailbedrijf. Ook kan er 50 miljoen uit de reserves van En duris worden gebruikt. Voor EPZ, exploitant van de kerncentrale, is 200 miljoen euro nodig, met Evi des als onderpand. De aandeelhou ders - provincie en gemeenten - moeten ervoor borg staan. www.pzc.nl Editie WALCHEREN MAANDAG 21 maart 2016 258e jaargang nr. 68 Los nummer €2,00 Abonneeprijs€1,11 0° Bewolking en wat regen Politie wil spuugkap invoeren door Peter Winterman Yes! Wij zijn nummer 1 SPORT 2 3 PAGINA 22 Soek vóór 23 maart! Tot korting p.p. Europa Actieweek: nü extra veel korting op alle groepsrondreizen en elke dag 2 extra voordelige DagDeals. Onze DagDeals van maandag 21 maart: 15-daagse vliegreis Polen Baltische Staten-nü v.a. 1079 11-daagse busreis Hoogtepunten Noorwegen-nü v.a. 1099 Hipt Prijzen zijn o.b.v. 2 pers. excl res.kosten en Calamiteitenfonds. Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden door Frank Balkenende MIDDELBURG. De splitsing en opde ling van energiebedrijf Delta vraagt een kapitaalinjectie van een half miljard euro. pagina 12 en 13: Goudmijn Borssele raakt uitgeput 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1