«599 Frans Timmermans tekende het verdrag, Bert Koenders moet het verdedigen NIEUWS 9 Peter Langhout Reizen Minister van Buitenlandse Zaken reageert op argumenten waarmee het nee-kamp campagne voert voor referendum. Begin april mag Neder land naar de stem bus om in een refe rendum ja of nee te zeggen tegen het as sociatieverdrag met Oekraïne. „Er zijn in het verleden wel Euro pese verdragen door referenda in lidstaten verworpen en daar werd dan opnieuw over onderhandeld. Maar dit is een associatieverdrag, dat heeft geen precedent. Ook al zijn er al delen in werking waar de lidstaten niet over gaan, Neder land moet het verdrag nog goed keuren. En de referendumwet ver plicht het kabinet om ons besluit om ermee in te stemmen te her overwegen als een meerderheid op 6 april nee zegt. Daar houden we ons aan." „Maar we hebben geen vrijhandel met Oekraïne. Als het verdrag in werking treedt, hoeven bloemen- exporteurs niet meer eindeloos te wachten voor de grens. We ne men daardoor ook de grond weg voor veel corruptie in het land. Het is een markt met 45 miljoen inwoners, dus de groeimogelijkhe den zijn enorm. En door het ver drag dwingen we Oekraïense be drijven te voldoen aan Europese standaarden zoals die voor milieu en dierenwelzijn." „Maar dat is nu al zo! Net zoals an dere landen die niet tot de EU be horen, zoals die op de Balkan, krijgt Oekraïne economische steun van Europese instellingen. Daar gaat dit verdrag helemaal niet over. Zoals het ook niet gaat over een EU-lidmaatschap." „Nou, als je corruptie gezamenlijk bestrijdt, groei je natuurlijk naar elkaar toe. Als je standaarden neemt om op de Europese markt 'Ik denk dat de ramp met de MH17 onze landen dichter bij elkaar heeft gebracht' te werken, dan is dat samenwer king met Europa. Maar dat geldt net zo goed voor Chili, waarmee we ook zo'n verdrag hebben, als voor Oekraïne." „Ook al zo'n onzinnig argument. De Oekraïense overheid doet nu onderzoek naar de gestolen kunst. Dit had ook in Roemenië of Italië kunnen gebeuren." „Ik zie het verband niet. We wer ken goed samen met Oekraïne bij het onderzoek naar de ramp. Daar is er ook veel leed door MH17. Ster ker nog: ik denk dat de ramp onze landen dichter bij elkaar heeft ge bracht. Maar dat zegt allemaal niets over dit handelsverdrag." „Nee! We sluiten een verdrag met een land dat op allerlei gronden wil hervormen. De bevolking wil af van de corruptie en de oligar chen die de dienst uitmaken en heeft gevochten voor dit verdrag." „Het is een samenwerking met de buren. Geen verloving, geen trou werij. We sluiten ook een verdrag om het land te helpen hervormen. Het zijn inderdaad wel instabiele buren. De corruptie is een enor me strijd daar. De bevolking is er ook helemaal klaar mee." „Ik heb er ook enorm belang bij dat die buurman niet bij mij pro blemen komt maken. Dat die geen foute vriendjes in zijn tuin heeft zitten zonder dat ik dat weet. Dan werk ik liever met hem samen om daar een eind aan te maken. We kunnen ons afsluiten en de problemen importeren, of we kunnen helpen om dat pro bleem te beperken." „Oekraïne is geen Denemarken. Anders hadden we ook geen asso ciatieverdrag hoeven sluiten. Een meerderheid van de bevolking, in Oost- en West-Oekraïne heeft ge kozen voor pro-Europese partijen. Die fascistische partijen zijn zeer, zeer klein. Veel kleiner dan ieder een stelt. Die hebben geen deuk in een pakje boter geslagen." „Ik wil het ook niet onderschat ten, het heeft een hele geschiede nis in Oekraïne. Maar de hervor- mingsgezinden vormen de meer derheid." „Dat is óók al onzin. Er is geen ver band. Er worden mythes verspreid over dit referendum door mensen die tegen de EU zijn. Dat mag. Maar daar gaat dit referendum niet over. Wel over meer handel, 'Het gaat om een samenwerking met de buren. Geen verloving, geen trouwerij' stabiliteit en grensbewaking." „Dat is een omkering van de wer kelijkheid. Rusland heeft gepro beerd het land te destabiliseren door de annexatie van de Krim - nu twee jaar geleden. Poetin zal wel een champagnefles opentrek ken als dit referendum tot een ne gatief resultaat zal leiden." „De strijd van de afgelopen drie, vier jaar in Oekraïne gaat over dit akkoord. Die gaat over de vrijheid van de Oekraïners om hun eigen toekomst te kiezen. De Russen denken in termen als: dit is onze invloedssfeer of die van Europa. Dat is onzin. Wij proberen Oekraï ne niet in te lijven. Dit wilde de bevolking zelf. Er zijn honderden mensen voor gestorven. We zijn ook niet over één nacht ijs gegaan. Er is sinds 2008 over onderhan deld. En ook de Russen hebben we erbij betrokken, zodat er voor hen geen nadelen aan zitten." „Wij spreken ons overal waar we komen uit voor dit verdrag." „Ik zal geen moment voorbij laten gaan om me daarover uit te spre ken. Tot de dag van het referen dum. Maar het is ook aan de bevol king. Je moet het als politici niet domineren." „Ik bepaal dat niet. Dat doen de mensen die de 40.000 handteke ningen ophalen. Dat hebben ze knap gedaan. Dan is er dus een vraag en is het prima als mensen zich uitspreken." „Ik ben het niet eens met Jean-Claude Juncker dat Europa dan in een continentale crisis wordt gestort. En ik ga er vanuit dat Nederlanders kiezen wat ook van belang is voor ons: economi sche groei en stabiliteit in de ring van landen om de EU heen." Boek nu de mooiste reizen ind. vele extra's 10-daagse busreis All inclusive Spanje ZATERDAG 19 MAART 2016 Minister van Buitenlandse Zaken Bert Koenders: „Ik ben voor dit referendum.", foto Guus Schoonewille 'Dat is óók al onzin! door Hanneke Keultjes en Hans van Soest We gaan dan wel naar de stembus, maar kunnen we nog wel af van een verdrag dat al deels in werking is? Maar waarom is dit nodig. We hande len toch al met Oekraïne? Straks gaat er Nederlands belasting geld naar Oekraïne. „Onzin!" In het verdrag staat: 'Oekraïne komt in aanmerking voor financiële bij stand.' Waarom staat er dan in het verdrag dat de EU en Oekraïne geleidelijk naar elkaar toe groeien? We sluiten een verdrag met een land dat geroofde kunst uit het Westfries Museum niet terug wil geven. Oekraïne doet moeilijk over het af staan van de radarbeelden van de MH17-ramp. We willen een land bij de EU betrek ken dat misschien verantwoordelijk is voor het neerhalen van de MH17. Het land is enorm corrupt. Waarom willen we dit nauwer bij de EU be trekken? Wij zouden onze instabiele buurman niet zo snel op de koffie vragen hoor. Het is ook een land waar fascisten nog wat in de melk te brokkelen heb ben. Toch lopen ze in Kiev met hun rood-zwarte vlaggen rond. Straks mogen Oekraïners ook visum- vrij reizen. We vergroten de spanningen met Rusland alleen maar. I Waarom denkt u dat? Waarom voert het kabinet zo weinig campagne? Waarom merken we daar eigenlijk zo weinig van? Niet al uw collega's vinden dit onder werp geschikt voor een referendum. Ook als ze straks nee zeggen? Vraag de gratis brochure aan! Kijk op advertentiecode: peterlanghout.nl of 0172-468800 X^Tweeky' WEGENER11 compleet v.a. ■iJIII.MIII.-1WJ Ook in 2016 bieden we u deze succesvolle all inclusive busreis naar het mooie Spanje! Tijdens uw verblijf aan de Spaanse kust wordt u volledig in de watten gelegd en zijn alle maaltijden, snacks en drankjes (van 09.00-23.30u) inclusief! Bovendien nemen we u mee op interessante excursies naar o.a. Tarragona, kasteel Papa Luna en de wereldstad Barcelona. Boek nu snel deze heerlijke busreis naar Spanje en profiteer van onze all inclusive aanbieding! Inclusief Vervoer per luxe bus Begeleiding chauffeur, tevens reisleider Verblijf in hotel Calypso o.b.v. all inclusive Alle genoemde excursies Kamer met bad/douche en toilet Koffie met gebak op de heenreis Afscheidsbuffet in Nederland Reiscode: Vertrek van mei t/m sept. BE39403

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9