NS maakt haast met sprinter van Zwitserse makelij 'Omstandigheden bij treinongeluk Dalfsen waren exceptioneel' 8 NIEUWS Bluetooth8 jKOOPJEDEAL.NLj dit weekend geldig 36% 78% 70% 1.A AANBIEDINGEN ALLEEN Vanaf slechts 699,- Nu slechts 17,95 Vanaf slechts 29,95 TRAVELIN Nu slechts 79,95 Vanaf slechts 99,95 Nu slechts 44,95 Nieuw: Achteraf betalen! flPberPay (v^£ De Nederlandse Spoorwegen heb ben grote haast met de aanschaf van nieuwe treinen. Binnen een paar jaar willen de spoorwegen het huidige aantal zitplaatsen van 225.000 uitbreiden met ruim 50.000. Een megaoperatie die nor maal gesproken jaren duurt. Die tijd heeft de NS niet. Door het wegvallen van de Fyra en het uitbreiden van de ov-studenten- kaart voor mbo'ers kampt de NS nü met een probleem. 'Met dwin gende spoed' ging de NS op zoek naar een treinbouwer die heel snel nieuwe sprinters kon leve ren, goed voor 10.000 zitplaatsen. Wereldwijd is er volgens de spoorwegen maar één treinbou wer daartoe in staat: het Zwitser se Stadler. De in het Zwitserse Bussnang ge vestigde treinenmaker heeft door heel Europa, van Noorwegen tot Italië, sinds 2004 al zo'n 1.200 ver gelijkbare treinen van het type 'flirt' gemaakt. „Doordat we heel dicht bij bewezen technologie blijven, kunnen zij de treinen snel leveren", verklaart program- ma-directeur van de NS Roel Ok- huijsen, die verantwoordelijk is voor de aanschaf van alle nieuwe treinen. „Juist doordat de tech niek die ze daarbij gebruiken al dertig jaar oud is en ze steeds heel kleine stapjes hebben geno men om de treinen te verbeteren is het zo'n succes." In een recordtempo van vijftien weken wordt een hele trein ge maakt. De eerste trein staat klaar voor transport naar Nederland. Als die er eind deze maand is, be gint het testen op een terrein bij Maastricht. „De treinen zijn dan nog van Stadler, maar worden al getest door NS-machinisten", licht Okhuijsen toe, terwijl hij in de Zwitserse fabriek een blik werpt op het productieproces. „De Nederlandse machinisten kunnen dan vast wennen aan het nieuwe materieel en aangeven waar we bij het opleiden van hun collega's op moeten letten om bedieningsfouten in de begin fase te voorkomen." Doel is dat de eerste treinen rond 11 decem ber 2016, als de nieuwe dienstre geling wordt ingevoerd, gaan rij den. In de loop van 2017 rijden al le 58 nieuwe treinen, die vooral in Zuidoost-Nederland zullen worden ingezet. De NS telt 280 miljoen euro neer voor de 58 nieuwe treinen. In to taal gaat het om ongeveer twee honderd treinstellen, die goed zijn voor zo'n 10.000 zitplaatsen en 6.000 staanplaatsen. Met de trein van Stadler komt er voor het eerst wifi in de Neder landse sprinters. Ook tellen de treinen zo'n vijfduizend USB-uit- gangen voor het opladen van smartphones. Een 'uitschuiftre- de' maakt het gat tussen het per ron en de trein zo klein mogelijk en ze hebben rolstoeltoegankelij ke toiletten met een tafeltje om baby's te verschonen. Bij de volgende lichting sprin ters, die gemaakt zullen worden door de Spaanse treinbouwer CAF en in 2018 zullen worden ge leverd, zijn de toiletten geavan ceerder. Waar de NS bij de Zwit serse treinen eens in de een a twee dagen de toiletten moet le gen, maken de Spanjaarden ge bruik van 'biotoiletten' die maar eens in de circa zes weken onder houd vergen. DALFSEN. Het treinon geluk in Dalfsen, waar bij een machinist van Arriva overleed, ge beurde in een verge lijkbare trein van de Zwitserse treinbou wer Stadler. Zijn de nieuwe trei nen wel veilig, nu in tien maanden tijd ze ven machinisten om kwamen bij vier onge lukken met de populai re aluminiumtrein uit Zwitserland? Stadler stelt dat bij alle vier de ongelukken de oorzaak buiten de trei nen zelf lag, bijvoor beeld doordat rode sei nen werden gene geerd of waarschu wingssystemen niet aanstonden. In Dalf sen had de hoogwer ker op rupsbanden waar de trein tegen aan botste volgens de Zwitsers nooit zomaar over het spoor mogen gaan, maar op trans port gemoeten. In tot dan toe vertrou welijke filmpjes van crashtests liet de Zwit serse treinbouwer zien hoe speciale schokdempers aan de voorkant van de trein normaliter een deel van de klap opvangen bij een ongeluk. „Ik was verbaasd toen ik de schade zag aan de trein in Dalfsen", zo verklaarde Alois Star- linger, lid van de raad van bestuur. Een week geleden bezocht hij in Meppel het veronge lukte treinstel, waar de Onderzoeksraad voor de Veiligheid on derzoek doet naar de oorzaak. Volgens Star- linger waren de om standigheden in Dalf sen 'schokkend' en 'ex ceptioneel'. De crash- elementen deden vol gens hem hun werk, maar waren niet be stand tegen de klap op de uitzonderlijk zware hoogwerker. De Zwitser wijt dit aan de ongebruikelijke vorm en het zware ge wicht van de hoogwer ker waar de trein te genaan reed. Privatescan Preventief Medisch Onderzoek Total Body MRI-scan, optioneel met aanvullend cardiologisch onderzoek Ontdek waar je gezondheidsklachten vandaan komen Spoor aandoeningen vroegtijdig op - grotere kans op genezing! Privatescan Adviesprijs Korting U bespaart: 1099,- 36% 400,- korting .korting Draadloze Bluetooth Oordopjes Optimale geluidskwaliteit, diepe en rijke bastonen Geschikt voor handsfree bellen Geen last meer van een snoer dat in de knoop zit Goede bescherming tegen transpiratie en water Adviesprijs Korting U bespaart: 79,95 78% €62,- Schitterende Palmbomen voor binnen en buiten Keuze uit 3 prachtige soorten Volledig geschikt voor het Nederlandse klimaat Geef je tuin een prachtige exotische look GRATIS verzending! Adviesprijs Korting U bespaart: korting €99,95 korting Stijlvolle Travelin Business Herenschoenen Vervaardigd uit hoogwaardig gelooid leder Perfect voor al je officiële gelegen heden, maar ook voor een casual look Beschikbaar in verschillende modellen en kleuren Ontzettend soepel en comfortabel Adviesprijs Korting U bespaart: €159,95 50% €80,- Stijlvolle en comfortabele eetkamerstoelen Bekleed met gevuld kunstleder voor optimaal zitcomfort Ergonomisch ontworpen; voorkomt lichamelijke klachten Zeer luxe design, staat prachtig in ieder interieur Adviesprijs Korting U €199,95 50% 100,- korting korting 18V Accuboormachine van kwaliteitsmerk Hofftech Inclusief 2 krachtige accu's en vele accessoires Duitse degelijkheid voor een bescheiden prijsje Hiermee klaar je eenvoudig iedere klus! Adviesprijs Korting U bespaart: €129,95 65% €85,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL 1 NIET TEVREOEN? GELO TERUG! door Marcia Nieuwenhuis BUSSNANG. NS-machinisten begin nen eind deze maand met het tes ten de eerste nieuwe sprinter. Waarom kan Stadler volgens de NS wat andere treinbouwers niet kun nen? Wanneer rijden de treinen in Neder land? Interieur en exterieur van de nieuwe sprinter van de NS gebouwd door het bedrijf Stadler. foto Henk Zwoferink Wat kosten de nieuwe sprinters? Zitten er nog nieuwe snufjes op? Zijn er nog wensen niet vervuld doordat de bouw zo snel moet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8