Fouten ontsieren Joods Monument Rondreizen Italië SSsSft*8 NIEUWS 7 De voetbalclub gaat zo spoedig mogelijk een gesprek aan met de betrokkenen en neemt daarna eventueel maatregelen. 499 629 679 779 ■te*"" GEGRIFT Vliegreizen Ga naar Kras.nl/rondreis oF bel 0900-9697 PSV heeft vijf suppor ters in beeld die in Madrid bedelaars heb ben vernederd. Van drie personen zijn de namen bekend, zo meldde algemeen directeur Toon Gerbrands gisteren. Daarbij is ook degene die in Madrid voor de ogen van een bedelaar een bil jet van 5 euro verbrandde. PSV gaat met de betrokkenen zo spoedig mogelijk een gesprek aan en neemt daarna eventueel maatregelen. Een stadionverbod is een van de sancties die de club kan treffen. Daarnaast werken PSV en het Openbaar Ministerie mee aan eventuele rechtshulpver zoeken vanuit Spanje. De afgelopen dagen nam de wereld met afschuw kennis van de gedragingen van een groep PSV-supporters in Madrid, die be delaars sarden. De Spaanse justi tie heeft gisteren laten weten dat het overweegt om juridische stap pen te ondernemen tegen de Ne derlandse 'treiteraars'; het OM heeft een officieel onderzoek geo pend. „We behoren bij de Europe se Unie en met al het materiaal dat we hebben opgestuurd is Ne derland verplicht mee te werken en ons de identiteit van deze per sonen te verschaffen", zei giste ren de hoofdcommissaris van Ma drid, German Rodriguez. Het vi deomateriaal is aan de politie ter beschikking gesteld door particu lieren die op het Plaza Mayor wa ren toen de incidenten zich voor deden, maar ook door een enkel tv-station. 'Buitengewoon gênant. Je wilt niet dat je land met deze beelden geassocieerd wordt' Lodewijk Asscher vicepremier De directeur van de Spaanse nationale politie, Ignacio Cosidó, verklaarde gisteren dat de gebeur tenissen niet alleen 'te betreuren' zijn, maar ook dat ze 'als een de lict kunnen worden beschouwd waarvoor deze mensen verant woording moeten afleggen.' Wat voor misdrijf is nog niet duide lijk. Hij voegde eraan toe dat 'on ze tolerantie in Spanje groter blijkt te zijn dan die in westerse landen waarvan we dachten dat ze vooruitstrevender waren'. PSV-directeur Toon Gerbrands vindt dat een beperkt deel van de 3.800-koppige aanhang in Spanje de club grote schade heeft berok kend en dat PSV er alles aan moet doen om het vertrouwen in de toekomst weer terug te win nen. Ook trainer Phillip Cocu liet zich gisteren in soortgelijke be woordingen uit. „Een groot deel van de supporters heeft er een mooi feest van gemaakt. Het is heel jammer en zuur dat enkele supporters gedrag hebben ver toond dat niet bij de club past." Verschillende kabinetsleden hadden geen goed woord over voor het gedrag van de suppor ters. Vicepremier Lodewijk As scher (PvdA) 'schaamde zich ka pot' toen hij de beelden zag. Hij zegt te willen afwachten wat het onderzoek van de Spaanse autori teiten oplevert. „Buitengewoon gênant", stelt de vicepremier. „Je wilt gewoon niet dat je land wordt geassocieerd met dit soort- beelden." Sportminister Edith Schippers is het met Asscher eens. Ze benadrukt dat hulpverzoe ken van het Spaanse OM aan Ne derland zullen worden ingewil ligd. „Hier moet echt gevolg aan worden gegeven. Als we daarbij kunnen helpen, lijkt me dat aan de orde." Premier Mark Rutte heeft tegenover zijn Spaanse col lega Rajoy in Brussel zijn af schuw uitgesproken over het ge drag van de voetbalfans. De slordigheden op het monu ment, dat vorig jaar in oktober ont huld werd, komen naar voren uit een steekproef die deze krant heeft gedaan. Die laat zien dat ze ker drie namen verkeerd zijn ge speld: Sophia Trompetter-Latto moet zijn Sophia Trompetter-Pat- to, Klaartje Groenberg-Joosten staat erop met als voornaam 'Klaarte' en Louisa de Jongh had erop moeten staan als Louisa Goudsmit-De Jongh. In één geval is de plaats van overlijden incorrect vermeld: bij Helmuth Alexander (1923) staat Bayern genoemd, terwijl dat Dachau moet zijn. Bayern is de naam van de Duitse deelstaat. Op het Joods Monument staat achter zeker vier namen ten onrechte ver meld dat de plaats van overlijden onbekend is. Drie keer blijkt het om Auschwitz te gaan; Louisa Goudsmit-De Jongh (1856) stierf in Utrecht. Voorzitter Wim Rietkerk van de Stichting Joods Monument rea geert onaangenaam verrast. „De lijst met namen die ten grondslag ligt aan het monument is met de grootst mogelijke zorgvuldigheid samengesteld en gecontroleerd. Waar we voor vreesden, was dat we iemand zouden vergeten die wél een plek verdient op het mo nument. Er is zelfs ruimte vrijgela ten om namen toe te kunnen voe gen. Maar dat er iemand op staat die er feitelijk niet vermeld zou moeten worden, dat is een moge lijkheid waarmee we nooit reke ning hebben gehouden." Het duur de meer dan zeventig jaar voordat Utrecht zijn Joods Monument kreeg. Het bestaat uit een natuur stenen gedenkmuur van zeven bij drie meter. Erbij hoort een bron zen beeld waarop een sjofar rust - een ramshoorn, teken van hoop. 'Hiermee hebben we nooit rekening gehouden. We waren juist bang iemand te vergeten' Het monument kostte 180.000 eu ro en is grotendeels uit fondsen betaald. Utrecht en de Nederland se Spoorwegen leverden een bij drage, daarnaast is elke vermelde naam voor 50 euro geadopteerd. Zeker voor de Joodse gemeen schap duurde het veel te lang voor dat het monument er stond; vanaf het Maliebaanstation zijn honder den Joden op transport gezet. Bij de onthulling merkte Rietkerk op dat de Joden in Utrecht in de ver getelheid waren weggezonken, maar dat met dit monument de stad 'een ereschuld' had ingelost." föD'mw De wereld is Kras ZATERDAG 19 MAART 2016 Een PSV-supporter steekt voor de ogen van bedelaars een biljet van 5 euro in brand, deze week in Madrid. Vijf treiteraars in beeld bij PSV door Rik Elfrink en Edwin Winkels door Jim Terlingen en Maarten Venderbosch UTRECHT. Het Joods Monument in Utrecht wordt ontsierd door slor digheden en enkele fout gespelde namen. Pijnlijkste misser op de ge- denkmuur voor 1.239 Joodse slachtoffers uit Utrecht is de ver melding van Esther Groenteman. Zij overleefde de oorlog en stierf op 82-jarige leeftijd in 1994 in Am stelveen. Wim Rietkerk Joods Monument Ontdek het beste van Italië! Altijd inclusief vlucht, hotels, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies. Profiteer nu van 70 korting p.p. tijdens de Europa Actieweek. Venetië, Florence Cinque Terre Verken Noord-ltalië met charmante dorpjes, schitterende wijngaarden en klassieke steden. Verlenging aan het Cardameer mogelijk Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/38306 Rome, Napels Sorrento Alle tijd voor complete Rome-ontdekking en bezoek aan Pompei', Napels en Sorrento. Incl. entree Vaticaanse musea én 3 x diner Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/28034 Zuid-ltalië, Calabrië Apulië Ontdek het authentieke zuiden, eeuwenoude opgravingen, parels van steden en ruige kusten. Incl. dagelijks diner, verlenging mogelijk Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/38789 Proef Beleef Italië Culinaire rondreis inclusief vele proeverijen. Bezoek aan o.a. Milaan, Venetië en Verona. Condeltocht Venetië boottocht Gardameer Nieuw bij Kras! Zie: Kras.nl/62071 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen 8 dagen Kam «ros.»» Au»c»w™^ |W K-in AUS 13 K.3, .902. AuKhwlK in» K»n *03 nn |9-J Auschw''1 Voorzitter Wim Rietkerk was onaangenaam verrast, foto Angeliek de Jonge Europa Actieweek Nu tot €70 korting p.p 8 dagen al v.a. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7